מה מסתיר דני איילון - והאם הוא מתחמק מעדות בתיק "ישראל ביתנו"?

איילון הודיע לצוות התביעה בארבע לפנות בוקר כי לא יגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב, שבו היה אמור להעיד על הזמנת סיקור אוהד באתר החדשות יזרוס. השופט איים להוציא נגדו צו הבאה ■ שמונה מ-16 הנאשמים בפרשה חתמו על הסדרי טיעון

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני איילון
דני איילוןצילום: תומר אפלבאום

סגן שר החוץ וחבר הכנסת לשעבר דני איילון היה אמור להגיע אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב ולמסור עדות בתיק ישראל ביתנו, אך לא התייצב במקום. זאת הפעם השנייה שאיילון לא מתייצב לעדות. השופט, ירון לוי, רמז כי אם יידרש לכך, בית המשפט יוציא צו להבאתו.

שמו של איילון לא נכלל בכתב האישום בפרשה. ככל הידוע, עדותו אמורה לעסוק בפעילות אתר החדשות הישראלי בשפה הרוסית יזרוס.

אילו סיבות עשויות להיות לאיילון לחמוק מעדות? לפי גורם הבקיא בפרטים, איילון אמור היה להעיד על הצעה שהועברה לו, לכאורה, מאתר החדשות, להשקת קמפיין של כתבות חיוביות עליו, בתמורה לסכום של עשרות אלפי שקלים שישולם לאתר. במקרים אחרים שנכללו בכתב האישום בתיק, הועברו כספים לאתר יזרוס בנסיבות דומות, לקניית סיקור עיתונאי אוהד לכאורה, מכספי ציבור.

לפי הערכות, איילון מבקש להימנע מהמבוכה שבפרסום הפרטים. לפי אותו גורם, ממצאים בתיק מעידים שסגן השר לא דחה לחלוטין את ההצעה, אבל ניהל משא ומתן על עלות הקמפיין כדי להפחיתה.

פאינה קירשנבאום
פאינה קירשנבאוםצילום: עופר וקנין

עו"ד מאור אבן־חן, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, מסר לבית המשפטו כי ב–4 לפנות בוקר שלח איילון הודעת טקסט לצוות התביעה; מאז אבדה התקשורת עם איילון והוא אינו עונה לטלפון. השופט לוי הפגין ספק רב לגבי הטענה שלפיה הסיבה לאי־הופעתו של איילון נוגעת למחלה כלשהי. "מחובתו של כל אזרח להתייצב בבית המשפט ללא קשר לתפקידו בעבר, בהווה או בעתיד", נכתב בהחלטת השופט. "מחובת בית המשפט לדאוג לכך שלא תהיה איפה ואיפה גם ביחס לעדים שמחליטים מסיבות השמורות עמם שלא להגיע לעדות".

השופט הבהיר שאם לא תושג פשרה בעניין בין התביעה לצוות ההגנה של הנאשמת, סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, הוא ישקול הוצאת צו הבאה לאיילון.

איילון כיהן כסגן שר החוץ וחבר כנסת מטעם ישראל ביתנו בכנסת ה–18, עד שהודח על ידי יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן, ערב בחירות 2013. בהמשך מסר עדות מפלילה נגד ליברמן בתיק פלילי שבו זוכה — פרשת מינויו של זאב בן־אריה לשגריר בלטוויה. בית משפט השלום בירושלים קבע בשעתו שעדותו של איילון לא אמינה ומצא בה סתירות ביחס לממצאים אחרים בתיק.

דני איילון מסר בתגובה: "לא מחלה מסתורית כי אם הרעלת קיבה. הרקורד שלי מוכיח שתמיד שיתפתי פעולה כשנקראתי להעיד במיוחד כנגד אביגדור ליברמן. אין לי שום חשש להעיד בתיק, ובכוונתי להופיע לעדות בישיבות הבאות של בית המשפט. לגבי יזרוס - לא הסכמתי לקנות כתבות אך עוזרת שלי דיברה עם בעלי האתר, והיא מיוזמתה ניהלה מו"מ על באנרים, שנגמר בלא כלום".

מיכאל קלגנוב
מיכאל קלגנובצילום: אי־פי

חותרים אל הכסף

אתמול ניתנה עדותו של גיורא אסטרי, מנהל מחלקת הספורט לשעבר במועצה המקומית עמק הירדן. הפרשה שבעניינה העיד נוגעת למיכאל קלגנוב, זוכה מדליית הארד בשיט בקיאק במשחקים האולימפיים בסידני ב–2000.

לפי כתב האישום, קלגנוב הועסק על ידי עיריית טבריה עד 2013 כמדריך ימאות ובאותה התקופה התמודד למועצת העיר טבריה מטעם ישראל ביתנו. לאחר שנבחר למועצה ב-2013 נוצרה בעיה. הוא נאלץ, לפי הכללים, להפסיק לקבל שכר מהעירייה ואיבד את פרנסתו. אנשי ישראל ביתנו התגייסו כדי לסייע לאיש שלהם.

"התקשר אלי יום אחד משה קליסקי (עסקן ששימש מעיין מתווך לתקציבים בתחום הספורט בפרשה, ג"מ), שאמר שקירשנבאום פנתה אליו, ושיש כספים שהמפלגות מקבלות על בסיס הסכמים קואליציוניים. השנה החליטו לעשות משהו בתחום הספורט. ביקש שאכין תקציב לפרויקט בתחום הקיאקים ונקבע פגישה עם פאינה", סיפר אסטרי. הוא הוסיף שקליסקי הציג תנאי אחד: "הוא ביקש שקלגנוב יהיה מנהל הפרויקט".

דאוד גודובסקי
דאוד גודובסקיצילום: עופר וקנין

בהמשך העיד אסטרי כי הכין תוכנית מקצועית בעלות של מיליון שקל, שאותה הציג לפני קירשנבאום. "פגשנו את פאינה, היא דיפדפה ישר לעמוד האחרון. אמרה מיליון שקל אין, אבל קחו 500 אלף שקל ותתחילו לעבוד". לפי כתב האישום, בהמשך סוכם שהתקציב יופחת ל–300 אלף שקל, ובשל קשיים בהעברת הכספים ישירות למועצה, יועבר באמצעות עמותת איילים, שתשמש צינור להעברת הכספים למועצת עמק הירדן. עוד לפני שהועברו הכספים בפועל, פרצה החקירה בתיק ישראל ביתנו, כך שהכספים לא הועברו. וזו רק פרשה קטנה אחת — שבה מתוארת כרוניקה של "ערבוב" כספי ציבור.

שמונה הסדרי טיעון

כתב האישום בתיק ישראל ביתנו, מורכב מהרבה פרשות קטנות שבמרכזן שיטה דומה: קירשנבאום, דאוד גודובסקי, לשעבר מנהל אגף הארגון בישראל ביתנו, שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב ויתר הנאשמים מהצד מקבל השוחד, דאגו להעביר תקציבי ציבור לעמותות וגופים שונים; בתמורה, קיבלו בחזרה חלק מהכסף "מתחת לשולחן" בצורות שונות, מכסף ממש ועד למימון הוצאות.

מתוך 16 נאשמים בתיק, שמונה חתמו על הסדרי טיעון. מתן דהן, מייסד עמותת איילים, העוסקת בהקמת כפרי סטודנטים, היה האחרון לחתום על הסדר. דהן הודה שהעמותה קיבלה כ–5 מיליון שקל מתקציבים שישראל ביתנו שלטה עליהם, ובהתאם מימנה צרכים שונים של המפלגה במאות אלפי שקלים. ההוצאות כללו את הבקשה להעסקה פיקטיבית של קלגנוב וכן תשלום של כ-120 אלף שקל שזרמו למשרדו של יועץ התקשורת רונן צור, וחלק מהסכום עבר בהמשך למשרדו של היועץ האסטרטגי עובד יחזקאל ולאתר ynet — גם בעבור שירותים שהנהנית בהם היתה קירשנבאום. דהן הורשע בשוחד וירצה עונש פעוט של שישה חודשי עבודות שירות.

השופט ירון לוי
השופט ירון לויצילום: עופר וקנין

סטיבן לוי, הלוביסט ששירת את עמותת איילים, הורשע בעבירה של הפרת אמונים בתאגיד. עונשו ייקבע בהמשך.

גודובסקי הודה והורשע בסעיפים רבים של שוחד והלבנת הון, בין היתר בהעברת תקציבים לעמותת איילים בתמורה לשוחד. עונשו צפוי להיקבע בחודשים הקרובים.

מיסז'ניקוב הורשע בהפרת אמונים בגין פרשה שבמסגרתה העביר מימון ציבורי לפסטיבל בתמורה להעסקת מקורבתו בפסטיבל.

מורשעת נוספת היא ויקה רבין, העוזרת האישית של קירשנבאום. היא הורשעה בשיבוש הליכים בגין מסמכים שונים שהשמידה, ונשפטה לארבעה חודשי מאסר על תנאי.

אפי פלס, גזבר מועצת בנימין, הורשע לאחר שהודה כי העביר עשרות אלפי שקלים מכספי מתנ"ס במועצה לחברת הפקה לפי בקשתה של קירשנבאום. הוא הורשע בהפרת אמונים ונידון לששה חודשי עבודות שירות.

אירנה וולנברג, מנכ"לית התאחדות היזמים, הודתה שמימנה טיסות ליועציה של קירשנבאום מכספי ההתאחדות, ושבתמורה זכתה לתקציב מהכספים הקואליציונים של המפלגה. היא תרצה שישה חודשי עבודות שירות ותשלם קנס. עוד הורשעה בתיה כהן, רעייתו של מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן, בשיבוש הליכים. עונשה טרם נקבע.

הנאשמים שדינם עדיין לא הוכרע הם דניאל אלינסון, לשעבר נשיא עמותת עזרא העולמית שמואשם בשוחד; רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר ומקורב לליברמן; וקירשנבאום עצמה.

בספיח של הפרשה עדיין מתנהל תיק פלילי נגד יועץ התקשורת רונן משה וטלי קידר, שהיתה היועצת של שר החקלאות לשעבר יאיר שמיר.

כתבי אישום הוגשו גם נגד העסקן משה קליסקי בפרשות הנוגעות לתקציבים בתחום הספורט (בין היתר סעיפי שוחד ותיווך לשוחד); ונגד בלה גולדנברג, עובדת הרשות למלחמה בסמים, הנאשמת במרמה והפרת אמונים בפרשות הנוגעות ליצירת ג'ובים עבור אישים שונים לבקשת אנשי המפלגה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker