הסדרי טיעון נוספים בפרשת ישראל ביתנו: מתן דהן, מייסד עמותת איילים, יודה במתן שוחד

דהן ירצה שישה חודשי מאסר בדרך של עבודות שירות ■ כתב האישום מתאר כיצד מימנה ישראל ביתנו את פעילות העמותה באמצעות כספים קואליציוניים ■ האישום נגד סגנו של דהן, דני גליקסברג, יימחק ■ הלוביסט סטיבן לוי יודה בהפרת אמונים, ועדיין אין הסכמה על העונש שיקבל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוביסט סטיבן לוי (מימין) ומנכ"ל עמותת איילים מתן דהן בבית המשפט
הלוביסט סטיבן לוי (מימין) ומנכ"ל עמותת איילים מתן דהן בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

הסדרי טיעון נוספים בפרשת ישראל ביתנו. מתן דהן, מייסד עמותת איילים, יודה בעבירה של מתן שוחד וירצה עונש של שישה חודשי מאסר בדרך של עבודות שירות - כך עולה מהסדר טיעון שהוגש היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב. האישום נגד סגנו של דהן, דני גליקסברג, יימחק. הלוביסט סטיבן לוי יודה בביצוע עבירת הפרת אמונים, ונכון לעכשיו אין הסכמה בנוגע לעונש שיקבל.

בבקשה משותפת שהגישו הצדדים לבית המשפט, נכתב כי דהן החליט להודות באישומים "מתוך הכרה כי במעשיו כשל בעבירה פלילית של מתן שוחד, תוך כדי עשייתו בענייני עמותת איילים, שראה חשיבות גדולה בקידומה, למען המדינה והחברה בישראל". עוד נכתב כי "מחויבות זו הביאה אותו לכך שחצה את גבולות האיסור הפלילי של מתן שוחד, ועל כך הוא מצר ומביע חרטה".

הפרקליטות טוענת כי הגיעה להסכמות אלה, בין השאר בשים לב להודאתו של דהן, הפנמתו את הפסול במעשיו - וטענתו כי בזמן אמת לא הבין את המשמעות המשפטית של מעשיו.

איילים היא עמותה התיישבותית המקימה כפרי סטודנטים ביישובי הפריפריה. מקורות המימון של העמותה הם תקציבים ממשלתיים, תקציבי מוסדות לאומיים ותרומות. איילים היתה לקוחה של משרד הלוביסטים אימפקט, והלוביסט לוי היה אחראי מטעם המשרד על הקשר עם מפלגת ישראל ביתנו. לוי היה אמון על תחום גיוס תקציבים עבור העמותה — ובעיקר גיוס כספים קואליציוניים באמצעות ישראל ביתנו.

כתב האישום שהוגש בפרשה מתאר את מערכת היחסים שנוצרה בין דהן לדאוד גודובסקי, מנהל אגף ארגון מפלגת ישראל ביתנו. המפלגה נתנה תקציבים גדולים למימון פעילותה של העמותה, שמקורם בכספים קואליציוניים.

בכתב האישום מתואר איך גודובסקי הבהיר כי כתנאי להעברת 5 מיליון שקל העמותה נדרשת להעביר אליו חצי מיליון שקל במזומן לטובת צורכי המפלגה. דהן סירב לכך בתחילה, אבל בפגישה שהתקיימה בהמשך — שבה נכחו גם גליקסברג ולוי — סוכם כי הכסף יחזור למפלגה ב"דרכים יצירתיות".

על פי כתב האישום, סוכם בין השאר כי העמותה תממן פרויקטים שכלפי חוץ ניתן יהיה להציגם ככאלה שעולים בקנה אחד עם מטרותיה, אבל למעשה נועדו לשרת את האינטרסים של המפלגה בכלל ושל מזכ"לית ישראל ביתנו פאינה קירשנבאום בפרט - מה שכונה על ידי המשתתפים בפגישה "פרויקטים משותפים". בהמשך, נתחים משמעותיים מהתקציבים שהתקבלו בעמותה נותבו באופן ששירת את מפלגת ישראל ביתנו ואת קירשנבאום.

7,000 שקל בחודש לקלגנוב

בכתב האישום מתוארים שישה מקרים להעברה יצירתית וסיבובית של כספים. כך למשל, העמותה שילמה 7,000 שקל בחודש למיכאל קלגנוב, מדליסט אולימפי ופעיל לשעבר בישראל ביתנו, עבור תפקיד פיקטיבי בעמותה. קירשנבאום הבטיחה לקלגנוב שתסייע לו, שכן היה פעיל מפלגה מרכזי באזור הצפון, ולאפשר לו לכהן במועצת העיר טבריה מטעם המפלגה - אף שמדובר בתפקיד ללא שכר. במקרה אחר, ניתן באופן סיבובי מאיילים תשלום כולל של כ–220 אלף שקל למשרד יחסי הציבור של רונן צור, למשרד הייעוץ של עובד יחזקאל ולאתר ynet עבור שירותים שנתנו לקירשנבאום.

עו"ד עודד גזית, בא-כוחו של גליקסברג אמר בתגובה כי "מהרגע הראשון עמדנו על כך שכתב האישום נגד גליקסברג לא צריך היה להיות מוגש. אני מברך על כך שהפרקליטות חישבה מסלול מחדש, ושמח שהיא לא חששה להודות בטעות - ולבטל לגמרי את ההליך נגדו".

עו"ד ירון קוסטליץ, עורך הדין של מתן דהן ושל עמותת איילים מסר כי הוא "מברך על כך שהפרקליטות הייתה קשובה לעדותו של מתן בבית המשפט, ואיפשרה לו להמשיך בפועלו ובכשרונותיו למען פיתוח הנגב והגליל. מתן לקח אחריות מלאה בשם עמותת איילים, ודרש מהפרקליטות כי תבטל את כתב האישום נגד גליקסברג, וכך נעשה. לא בכדי הסכימה הפרקליטות כי מתן לא יירצה עונש מאסר בפועל, וכי הרשעתו לא תפסול אותו מלהמשיך ולשמש כיו"ר עמותת איילים (בהתנדבות מלאה)".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker