העליון: השימוש במלים "כנופיית חוטר ישי" בכתבה שפורסמה - אינה לשון הרע

בית המשפט העליון קבע כי "ידיעות אחרונות" לא הוציא לשון הרע על עו"ד חוטר ישי בכתבות שפירסם אודותיו

נורית רוט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט העליון קבע היום (ד') כי עיתון ידיעות אחרונות לא הוציא לשון הרע על עו"ד דרור חוטר ישי בארבע כתבות שפרסם אודותיו.

עו"ד חוטר ישי, לשעבר ראש לשכת עורכי הדין, תבע בשנת 1998 את "ידיעות אחרונות" על סך 1.8 מליון שקל, בגין 4 כתבות שעסקו בבחירות להנהלת החברה להגנת הטבע בשנת 1997. באחת הכתבות, שפורסמה בסוף 1997, נכתב: "נפילת החברה להגנת הטבע בידי כנופיית עו"ד דרור חטר ישי ודוד אפל עלולה לחסל את הנוף הפתוח ואת השטחים הירוקים בארץ".

כך אמר אתמול ח"כ יוסי שריד (מרצ) בעקבות פרסום התחקיר ב "מוסף לשבת" של ידיעות אחרונות על ניסיונות ההשתלטות של מקורבי עו"ד דרור חטר-ישי על החברה להגנת הטבע".

ב-2006 דחתה השופטת דרורה פלפל מבית המשפט המחוזי את טענות חוטר ישי לגבי 3 כתבות מתוך הארבע. לגבי הכתבה שציטטה את ח"כ שריד, קבע בית המשפט המחוזי כי יש בכך לשון הרע על חוטר ישי והביטוי "כנופיית חוטר ישי" מהווה לשון הרע, ופסק לחוטר ישי הוצאות בסך 30 אלף שקל. על פסק הדין הגיש ידיעות ערעור, ובמקביל ערער חוטר-ישי על הקביעה כי בשלוש הכתבות האחרות לא נמצא לשון הרע.

בית המשפט העליון קיבל את הערעור שהגישו העורכים על ידי עו"ד טל ליבליך ממשרד ליבליך - מוזר. "מקובל עלי גם כי המשמעות השכיחה של הביטוי "כנופיה" קשורה לכנופיית פשע. עם זאת, הביטוי "כנופיה" משמש פעמים רבות, בהקשר הפוליטי, מדיני ו/או חברתי, כדי לתאר קבוצת אנשים הפועלת בצוותא חדא לקידום אג'נדה, מטרה משותפת או עניין זה או אחר, באפיקים ואמצעים שונים.

כשפעולתו או מעשיהו של אדם אינם לרוחו של המתייחס לאותו מעשה, אזי הפרשנות האובייקטיבית של פרסום בעיני קולטיו, היא שתכריע במקרה נתון, ולא תחושת עלבונו הסובייקטיבי של הנפגע. כאמור, באספקלריה הפוליטית, מדינית או חברתית, פירוש המילה "כנופיה", אינו אלא תיאור של קבוצת אנשים בעלי מטרה או אינטרס משותפים, כאשר המילה נושאת בחובה הבעת דעה שלילית על אותה קבוצה, על התנהלותה ופעולותיה ו/או מטרותיה".

השופטת נאור קבעה כי מדובר בהבעת דיעה ובעניין זה אין זה מתפקידו של בית המשפט לבחור דרך התנסחות כזו או אחרת למפרסם.

בית המשפט העליון דחה את הערעור של עו"ד חוטר ישי ואימץ את החלטת בית המשפט המחוזי אשר קבעה כי העיתון והכתבים הוכיחו כי עו"ד חוטר ישי רכש באמצעות חברת מגדל הזוהר שטחים חקלאיים שיועדו "כשטחים ירוקים" (ע"א 7380/06).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker