הזיכוי של אלון חסן: כל הטעויות של המשטרה והפרקליטות

השופט שזיכה את אלון חסן הקדיש חלק משמעותי מהכרעת הדין שלו לביקורת נוקבת על התנהלות להב 433 והפרקליטות ■ חסן בראיון לחברת החדשות: "שבפרקליטות יחשבו טוב טוב לפני שיערערו"

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוביל לפתיחת החקירה נגד רונאל פישר וערן מלכה. אלון חסןצילום: מוטי מילרוד
יסמין גואטה

חלק ניכר מהכרעת הדין במשפט של אלון חסן ייחד השופט יואל עדן לביקורת נוקבת על התנהלות יחידת להב 433 של המשטרה במהלך החקירה, וגם להתנהלות הפרקליטות. מי שניהל בתחילה את תיק החקירה בעניין זה היה קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, שעומד במרכזה של פרשת רונאל פישר. מלכה הודה והורשע בקבלת שוחד במסגרת פרשת רונאל פישר, והוא מרצה בימים אלה עונש מאסר.

חסן היה זה שהביא לפתיחתה של החקירה בעניינם של פישר ומלכה. הוא נעצר במאי 2014 בתום חקירה סמויה בחשד לפרשת שחיתות בנמל אשדוד יחד עם מעורבים נוספים. חודשיים מאוחר יותר הוא הגיע לחוקרי המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש), וסיפר להם כי פישר מסר לו פרטים מהחקירות שהתנהלו נגדו בפרשת נמל אשדוד והבטיח לסגור כמה מהתיקים תמורת תשלום של 150 אלף דולר במזומן.

"אם הדברים יתגלו, שנינו נשב בכלא", הזהיר לכאורה פישר. לפגישתו הבאה עם פישר, הגיע חסן, בתיאום עם חוקרי מח"ש, מצויד במכשירי הקלטה ובתיק עם עשרות אלפי שקלים במזומן. בפגישה שקיימו העביר חסן לפישר תיק עם כסף, ומיד עטו עליו חוקרי מח"ש ועצרו אותו.

רונאל פישר. חסן טען כי פישר אמר לו: "אם הדברים יתגלו, שנינו נשב בכלא"צילום: אוליבייה פיטוסי

השופט התייחס להתנהלות המשטרה לאחר שהתבררו החשדות נגד מלכה. לדבריו, נדרשה חקירה בדבר עצם ההוראה של מלכה לפתוח בחקירה במקרה הזה. "אין זה ברור מדוע יחידה מסוימת חוקרת את אנשיה, ואותה יחידה מנהלת את הבדיקות שאמורות להתבצע על ידי מח"ש", הדגיש.

במקרה הזה, ניתנה הנחיה מפרקליטות המדינה שיחידת להב 433 של המשטרה תבדוק בעצמה אם היו הנחיות חריגות ותמוהות של מלכה. השופט פסק כי מדובר בפעולה שעומדת בניגוד לפקודת המשטרה. "בדיקה אם היתה הנחיה חריגה ותמוהה מאת מפקד צוות החקירה אינה עניין פשוט. מדובר בעניין מורכב, שיכולות להיות לו משמעויות מרחיקות לכת ביחס לכל תיק החקירה, כמו גם ביחס לאפשרות פתיחת חקירה נוספת כלפי מלכה".

ערן מלכה בבית המשפטצילום: אוליבייה פיטוסי

במקרה הזה, חוקרי היחידה שהיו מעורבים בתיק נדרשו לחתום על הצהרה חריגה שלפיה לא נתקלו בכל הנחיה או הוראה תמוהה מצד מלכה, אך השופט לא קיבל את הפתרון הזה. "מה היה אמור לקרות, לגישת נותני ההנחיה, אילו לחוקרים היו אמירות בדבר הנחיות חריגות ותמוהות של מלכה? האם אז העניין היה עובר לחקירת מח"ש? הקושי בהתנהלות האמורה ברור", כתב. לדבריו, ההנחיות במקרה זה באו מגורמים בפרקליטות המדינה: "החוקרים ביחידת המשטרה הועמדו, מכוח הנחיות הפרקליטות, בסיטואציה בעייתית. קיים קושי באופן ההתנהלות של הגורמים שהורו ליחידת המשטרה לבדוק את עצמה".

השופט ייחד חלק ניכר מהכרעת הדין גם לאופן גיוס עדי מדינה על ידי המשטרה, בפרשה הזו ובכלל. "עד המדינה מוצא אל מחוץ לחדרי החקירות, נלקח אל מחוץ למשרדי היחידה החוקרת, לפרדס, בליווי ראש צוות החקירה וחוקר נוסף. מלכה לוקח אותו הצדה, מנהל עמו שיחה שאין לגביה כל תיעוד, והחוקר השני לא שמע את תוכנה. בעקבות שיחה זו, משנה עד המדינה את גרסתו וגישתו מהקצה אל הקצה, כך על פי עדותו שלו. עד המדינה, באופן מוזר, אינו זוכר את תוכן השיחה, ואין בפנינו כל הקלטה, מזכר או תרשומת כלשהי על תוכן אותה שיחה", כתב בהכרעת הדין.

לדברי השופט, נקודת הזמן שבה נהפך נחקר לעד מדינה היא נקודת זמן מרכזית באפשרות בחינת מהימנותו, שכן יש חשיבות למניע להסכמתו לשנות מהקצה אל הקצה את הגרסה שהוא מוסר. "בהיעדר נתונים, לא נדע אם היה זה איום, הבטחה, הסרת חשש לחקירה בעניינים חמורים הרבה יותר או כל סיבה אחרת".

איך ייתכן שהמשטרה היא שבדקה את התנהלותו של מלכה בחקירה? בניין להב 433צילום: תומר אפלבאום

עדי המדינה במקרה זה ביססו את אחד האישומים שנגע לטענות על עסקות לסחר בדלק גנוב שיוחסו לדוד חסן, בן דודו של אלון חסן. השופט קבע כי עדי המדינה היו דווקא המבצעים העיקריים של העבירות במקרה הזה, וכי דוד חסן אינו חלק מביצוע בפועל של הפעילות העבריינית. הוא גם הדגיש כי אין לתת אמון בגרסת עדי המדינה, הכוללת סתירות וחוסר היגיון, ועולה בבירור כי רב הנסתר על הנגלה בכל הקשור בפעילותם.

"אנו עדים לתהליך גיוס עד מדינה שבו נשמעות על ידי עד המדינה גרסאות שונות ביחס לסיבה שהוא נהפך להיות עד מדינה, ביחס לשאלה מי הציע זאת, וביחס לאותו דבר שגרם לו לשנות גישתו, להפסיק לומר דברים שהוא אומר היום שלא היו אמת, ולהתחיל לומר דברים אחרים, ובין היתר לומר דברים לא רק נגד דוד חסן אלא גם נגד אחרים, דברים שהוא חוזר בו מהם ואומר שאינם אמת", הדגיש השופט.

במקרה הזה, לדברי השופט, החקירה בעניין גיוסו של עד המדינה בוצעה בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, "לא רק לפתחה של היחידה החוקרת יש להעמיד עניין זה של היעדר התיעוד. פרקליטים מלווים היו לחקירה זאת. אני למד כי הפעולות במסגרתה לוו בפיקוח צמוד של כמה גורמים, ועולה השאלה אם נעשה בירור בעניין זה. אין מדובר בעניין קטן, שולי או זניח. מדובר במרכז בחינת עדותו של עד מדינה, שעל סמכה מבקשת המאשימה להרשיע אדם".

חסן אחרי זיכויוצילום: אליהו הרשקוביץ

ואם לא די בכל זה, השופט מציין כי לא מעט חקירות במקרה הזה לא תועדו כראוי, חלקן התנהלו מחוץ לחדר החקירות. בנוסף ציין השופט כי חוקרי המשטרה אזקו את הנאשמים ללא סמכות. "כמה פעמים נעשה במסגרת הליך זה שימוש באיזוק ככלי חקירתי. התרשמות בית המשפט היא שהדבר נעשה באופן לא ראוי, שנועד להשפיע על הנחקר", כתב. לדבריו, איזוק אינו יכול להוות כלי להטלת אימה על נחקר, ואינו יכול להוות כלי להשפעה על נחקר. "האם ממנכ"ל נמל שנעצר לצורך חקירה עולה מסוכנות המחייבת איזוק? או שמא היה חשש שיקום ויימלט מחדר החקירות? התשובות ברורות. הסברים של ממש — אין", סיכם.

אלון חסן: "שבפרקליטות יחשבו טוב טוב לפני שיערערו"

"ההתנהלות של המשטרה היתה שערורייתית. אתה רואה איך תופרים תיק לאנשים שלא עשו כלום" - כך אמר הערב אלון חסן, בראיון לחברת החדשות.

"אני לא מציע לפרקליטות לערער. הם צריכים לעשות חשבון נפש עמוק. אנחנו חזקים. שהפרקליטות יחשבו טוב טוב. כי יש שני צדדים למטבע", אמר חסן בתגובה לידיעה כי בכוונת פרקליטות המדינה לערער על זיכוי בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

"חטאתי בחטא הגאווה והיוהרה. הפקתי את הלקחים שלי. זה ביני לבין בורא עולם", הוסיף חסן. "זה היה גיהנום. טענתי מהרגע הראשון שמדובר בעלילה", אמר.

חסן זוכה היום (ה') בהכרעת דין נחרצת ודרמטית של השופט יואל עדן בבית המשפט המחוזי בבאר שבע שהצביע על מחדלי חקירה רבים וביקורת נוקבת על המשטרה והפרקליטות. השופט זיכה גם את מנכ"ל הנמל, שוקי סגיס, ואת בן דודו של חסן, דוד חסן, מכל האישומים שיוחסו להם.

"עוד מתחילת ההליך נעשה על ידי עדי תביעה וחוקרים שימוש בביטוי 'רעשי רקע', בהתייחס לטענות רבות שהועלו בתחילת החקירה על ידי הנאשמים נגד בעלי תפקידים וגורמים אחרים, בנמל ומחוצה לו", אמר השופט. ואולם הוא הדגיש כי מסכת הראיות שהובאה בפניו דווקא "מביאה למסקנה שאותם 'רעשי רקע' הם הצליל המרכזי שהיה עליהם להאזין לו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker