"רוצה ללכת הביתה ולנוח... אולי אני מזן אחר": אלון חסן מגיב לזיכוי - ותוקף

השופט יואל עדן מתח בפסק הדין ביקורת חריפה על הפרקליטת והמשטרה: המסכת הראייתית הרחבה שבאה בפני, מביאה למסקנה כי אותם 'רעשי רקע', כהגדרת גורמי החקירה... הינם הדברים הנטענים כנגד הנאשמים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחרי הזיכוי, מימין לשמאל: דוד חסן, אלון חסן ושוקי סגיס

הזיכוי המהדהד של אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר, גרר הבוקר תגובות רבות.

אלון חסן הגיב לראשונה לאחר זיכויו: "אני רוצה ללכת הביתה לנוח אחרי הרבה שנים שאני נאבק על החפות שלי. נאבקתי עד הסוף ואני שמח שביהמ"ש זיכה אותי מכל אשמה. חיכיתי המון שנים. האמנתי בחפות שלי. אני מודה לקדוש ברוך הוא שנתן לי את הכוח. שמעתם את הדברים. בית המשפט אמר בצורה הכי ברורה שעשיתי את העבודה שלי. עכשיו נלך הביתה ננוח ונקרא את הכרעת הדין". 

עוד אמר חסן: "מהיום הראשון אמרתי שאני חף מפשע ושזו עלילה ומאבקי כוחות. מה שלי חשוב - וזה מסר לעם ישראל, הוא שמי שזכאי, מי שחף מפשע - שיוכיח את חפותו. נכון שזה קשה ובלתי אפשרי כמעט, ארבע שנים לשבת ולא לעבוד כשהורסים לך את העסקים. אם אין לך משפחה שתומכת בך ועוזרת אין לך סיכוי להצליח.

צעקתי שאני זכאי, אתם בתקשורת כמעט אף אחד לא האמין לי. אתמול בערב עוד קראתי כתבים שמצטטים את כתב האישום שיש להם שם, מעל 10,000 דפי פרוטוקול, אף אחד לא טרח ללכת ולקרוא מה נאמר במשפט. לא היה לי ספק שאני חף מפשע ושלא אוותר. יכול להיות שאני דפוק בראש או מזן אחר אבל אני לא מוכן להודות בפשעים שלא עשיתי, גם אם אשב 20 שנה בבית סוהר. רוב העובדים עזבו אותי ולא נתנו לי גיבוי, וכמובן יו"ר ההסתדרות צריך להסיק את המסקנות המתבקשות ואולי להתפטר. יו"ר הסתדרות שלא נותן גיבוי לאנשים שלו, שהתראיין נגדי כשאני מנהל משפט - היום זאת תשובה בשבילו.

חסן הוסיף אזהרה: "הוועדים האחרים - תיזהרו, הישמרו לנפשותיכם".

בית המשפט המחוזי בבאר שבע זיכה את אלון חסן מכל האישומים נגדו. שוקי סגיס ודוד חסן, בן דודו ושותפו לעסקים של חסן זוכו גם הם מכל האישומים.

השופט יואל עדן מתח בפסק הדין ביקורת חריפה על הפרקליטת והמשטרה כשאמר: "החלטתי להורות על זיכוי שלושת הנאשמים מכל העבירות המיוחסות להם בכתב האישום. הזיכוי באישום הראשון, באישום השני ובאישום הרביעי, אינו אך מחמת הספק. הראיות באישומים אלו מביאות למסקנה פוזיטיבית כי לא בוצע על ידי הנאשמים המיוחס להם בכתב האישום. הזיכוי באישום השלישי הינו מחמת הספק.

"האישומים מתבססים אך באופן חלקי על ראיות, ובעיקר על חיבור ביניהן, באופן הנעדר עיגון ראייתי, וחלק גדול מהראיות מהוות ראיות נסיבתיות. עוד מתחילת ההליך נעשה על ידי עדי תביעה, חוקרים, שימוש בביטוי 'רעשי רקע', בהתייחס לטענות רבות שהועלו עוד בתחילת החקירה, ע"י הנאשמים ומי מטעמם, כנגד בעלי תפקידים וגורמים אחרים, בנמל ומחוצה לו. 

המסכת הראייתית הרחבה שבאה בפני, מביאה למסקנה כי אותם 'רעשי רקע', כהגדרת גורמי החקירה, הינם הצליל המרכזי שהיה עליהם להאזין לו, וכי 'רעשי הרקע' הינם הדברים הנטענים כנגד הנאשמים".

נציגי הפרקליטות, עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי יונגר, אמרו: "המבחן להגשת כתב אישום הוא מבחן הסיכוי הסביר להרשעה וזה היה מצב הדברים כשבחנו את חומר הראיות וזאת באישור הגורמים הבכירים ביותר. סברנו לאורך כל הדרך שנכון וראוי להרשיע את הנאשמים. בית המשפט סבר אחרת.

"לא נתעלם מנביקורת שהושמעה לגבי גורמי חקירה והתנהלות הפרקליטות. נבחן את דרכנו. כל החלטה שהתקבלה אצל צוות הפרקליטות לאורך הדרך גובתה על ידי בכירי הפרקליטות. בתחילת הדרך קיבלו על עצמם אחריות פלילית המעורבים האחרים בתיק שאינם עובדי ציבור וענישה כספית של מיליוני שקלים. היה נכון וחשוב להביא את הדברים להכרעה משפטית וערכית. 

על הביקורת לפיו ניהלו את המשפט לפי "ריח ושמועות". אמר חביביאן כי "אין שחר לדבר הזה. התיק הזה מבוסס היטב על ראיות. ביהמש סבר אחרת וזו זכותו. כל מילה בכתב האישום מבוססת על ראיות קבילות שהיו אמורים להספיק להרשעה".

סניגורו של שוקי סגיס עו"ד לוליק אסל אמר: "סגיס נכנס לבית המשפט כשרק שמו הטוב בידיו - והוא יצא ממנו לאחר מאבק משפטי ממושך זך ונקי כששמו הטוב בידיו. ביהמ"ש זיכה הנאשמים ושוקי ביניהם מכל אשמה וקבע שלא בוצעו בכלל עבירות. מי שיצלול לתיק הזה יגלה שראש צוות החקירה שהחליפה את ערן מלכה נושאת בתפקיד גם בתיק 4000. הפרקליטות הגיעה עם הר וההר הוליד עכבר. אפילו לא. זה זיכוי מלא ומוחלט מכל כיוון. ההתנהלות של החקירה בראשות ערן מלכה הייתה בעייתית.

שוקי סגיס אמר בתגובה כי "ההתרגשות גדולה אבל מהרגע הראשון, מיום המעצר, ידעתי שאני זכאי ואין שום דבר שנעשה שלא כשורה. היה סבל של שנים. עוול נוראי שנעשה לאורך כל ההליך. צריך להילחם לפעמים עד הסוף. כשאתה צודק תילחם. הכל נעשה לפי דין. עברו עלי שנים קשות. אתה לא בנאדם. נהרסה לי הקריירה. אני מודה למשפחה שלי שהייתה איתי בכל רגע נתון ותמכה בי. צריך לצאת חזרה לחיים. יש ברירה אחרת"?

עו"ד הולנדר ואוחיון שייצגו את חסן אמרו: "לא היה כדבר הזה. המעשים של הפרקליטות בתיק הזה... אם נתחיל למנות אותם הזמן ייגמר ולא המעשים. ביהמ"ש הביע ביקורת חסרת תקדים על התנהלות הפרקליטות שנתנה גיבוי לחוקרי המשטרה. מעבר לכך, היה מהלך חקירה פסול. ההתנהלות בבית המשפט היתה שערורייתית".

חברת נמל אשדוד הודיעה: "בעקבות זיכויו של עובד החברה, אלון חסן, מהאישומים כנגדו בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, מתכוונת החברה  ללמוד את פסק הדין והמשמעויות שלו, ולפעול בהתאם לדיני העבודה, ההסכמים הקיבוציים והוראות רשות החברות הממשלתיות".

יותר מ-100 עדים, 7,500 עמודי פרוטוקול

במהלך המשפט העידו כ–100 עדים והפרוטוקול שלו נפרש על פני 7,500 עמודים. על פי כתב האישום שהוגש במארס 2016, אלון חסן וסגיס ניצלו את מעמדם בנמל ופעלו לכאורה בניגוד עניינים חריף לתפקידם הציבורי ובדרכי מרמה, כדי שחברת דנה לוגיסטיקה - חברה פרטית שנרשמה על שמו של יניב בלטר, חברו של חסן - תקבל חוזים ועבודות מלקוחות מובילים בנמל. על פי הנטען, השניים, יחד עם דוד חסן, ניצלו את תלותם הכלכלית של הלקוחות בנמל ובוועד העובדים, והציגו בכזב את דנה לוגיסטיקה כגורם ששכירת שירותיו הכרחית לפתרון בעיותיהם מול הנמל וועד העובדים שלו.

הפרקליטות טענה כי ההתקשרויות המאולצות עם דנה לוגיסטיקה הזרימו לקופתה עשרות מיליוני שקלים, שהועברו בחלקם כשוחד לאלון חסן באמצעות עסקיו הפרטיים, ואף שימשו חלק מהמעורבים לעסקות בינלאומיות של סחר בדלק גנוב והלבנת הון.

בתחילה, כלל כתב האישום גם את יניב בלטר ואחיו אורי, וכן את דנה לוגיסטיקה עצמה, אך השלושה חתמו על הסדרי טיעון שבהם הודו והורשעו בביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. בהסדרים אלה סוכם כי יניב בלטר ירצה 18 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, חילוט רכוש בסך 2.9 מיליון שקל וקנס בסך 600 אלף שקל; על אורי בלטר נגזרו שישה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס בסך חצי מיליון שקל; ועל דנה לוגיסטיקה נגזר חילוט בסך 600 אלף שקל וקנס בסך 100 אלף שקל.

אלון חסן מצדו הכחיש את האישומים נגדו, וטען כי זוהי קנונייה שנרקמה נגדו על ידי המשטרה והפרקליטות. "לא תיארתי לעצמי ולא האמנתי שבמדינה שבה נולדתי, גורמים אינטרסנטיים - משטרת ישראל ואפילו הפרקליטות - יעשו יד אחת לרסק משפחה שלמה. החיים שלי נהרסו כלכלית, העסקים שלי קרסו. אני כבר לא בנמל. עליתי 50 קילו מאז תחילת הפרשה", אמר כשהתייצב על דוכן העדים בבית המשפט.

כתב האישום כלל כמה תתי־פרשיות. פרשה אחת נוגעת לחברת הופס: לצד עבודתו כיו"ר נמל אשדוד, החזיק חסן גם בעסקים פרטיים. חברת הופס, העוסקת בייצור חומרי ניקוי, היא אחת מהן. על פי כתב האישום, חסן שהיה מודע למניעה המשפטית באשר ליכולתן של חברות שבבעלותו לספק מוצרים ושירותים ישירות לנמל, התקשר עם חברה אחרת, המוחזקת בבעלות קרובת משפחתו וחברו, ופעל בעצמו ובאמצעות עובדי נמל אחרים מטעמו, לעתים תוך הפעלת לחץ ובמרמה, כדי להבטיח שהצעות המחיר שהוגשו על ידי חברה זו יזכו במכרזי הנמל.

הפרקליטות טענה כי בדרך זו הצליח חסן לוודא שהחברה שהוא בעליה תספק לנמל - תחת מסווה ובמרמה - את חומרי הניקוי באופן קבוע, בהיקף שהגיע לכמיליון שקל ב-2010–2013, וזאת תוך ביצוע עבירות מרמה והלבנת הון. על פי החשד, חסן פעל בניגוד עניינים חריף, תוך פגיעה באינטרסים של הנמל ופגע גם בשוויון הזדמנויות ובטוהר הליך הצעות המחיר בנמל כלפי ספקים וביכולת הנמל להשיג התקשרויות כדאיות יותר. על פי החשד, המנכ"ל דאז, שוקי סגיס, ידע על הבעייתיות בהקשר זה, ואף על פי כן נמנע באופן שיטתי מלעצור התקשרות פסולה זו.

פרשה נוספת נגעה ליצואני הגרוטאות וחברות נשר וכיל דשנים. על פי כתב האישום, חסן ובן דודו פעלו במרמה מול הלקוחות של הנמל כדי לקדם את שירותיה של חברת דנה לחברות אלה בתחום פיקוח ובקרה, זאת בתמורה ל"שקט תעשייתי", להגדרתם, שיאפשר את פעילות החברות בנמל ללא שביתות וללא עיצומים. עקב ההתקשרות המאולצת של הלקוחות עם דנה, לעתים תוך סחיטה באיומים, שולמו לדנה לוגיסטיקה עשרות מיליוני שקלים, שהועברו בחלקם לאלון חסן באמצעות עסקיו הפרטיים.

לגבי יצואני הגרוטאות וחברת המלט נשר, על פי כתב האישום, גם סגיס הציע את שירותי חברת דנה ללקוחות הנמל, כחברה שיכולה תמורת תשלום חודשי נוסף לספק שירותי איכות הסביבה ובכך למנוע נזק כלכלי כבד שנגרם לחברות עקב שביתות העובדים או עצירת העבודה בנמל, לפי הוראותיו של יו"ר הוועד.

פרשה נוספת נוגעת לחברת שמן. על פי כתב האישום, מנכ"ל הנמל סגיס נתן לדנה לוגיסטיקה הרשאה לספק שירותים עבור מפעיל הקידוח של חברת שמן בתחומי הנמל - ללא ועדת המכרזים ובלי שניתנה אפשרות לחברות השירותים הוותיקות בנמל להציע את הצעותיהן. הפרקליטות טוענת גם כי סגיס טען בפני קברניטי שמן טענה שקרית, כי לפי נהלי הנמל, מותר לפעול בתחומי הנמל רק באמצעות ההתקשרות עם חברת דנה.

במסגרת ההסכם בין דנה לשמן, שנערך לאחר שאלון חסן הבטיח לקברניטי שמן כי יעשה את כל הדרוש כדי שפעילותם בנמל תתבצע כסדרה ללא הפרעות של שביתות ועיצומים, התחייבה דנה להעמיד לרשותה של חברת שמן שטחי אחסון ותפעול בנמל בהיקף של כמעט פי עשרה ממה שהחזיקה בפועל - וכי במסגרת מצג שווא שיצרה קיבלה במרמה משמן, כך על פי כתב האישום, סך של יותר מ-16 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker