שקד בוחנת: עורך דין צמוד בכל חקירה

לאחר שבעבר הוחלט שלא לאפשר נוכחות עורך דין בחדרי החקירות, שרת המשפטים שקד ביקשה לאחרונה מגורמים במשרדה לבחון את הנושא ולגבש עמדה מקצועית עדכנית

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרת המשפטים איילת שקד
שרת המשפטים איילת שקדצילום: אמיל סלמן

שרת המשפטים, איילת שקד, בוחנת קידום של הצעת חוק הקובעת את זכותו של חשוד להיחקר על ידי המשטרה בנוכחות עורך דינו.

ממשרד המשפטים נמסר כי "הוועדה המייעצת לשר המשפטים בראשות השופטת נאור המליצה בשנת 2012 לשר המשפטים, יעקב נאמן, שלא לאפשר נוכחות עורך דין. מאז חלפו מספר שנים, ולאחרונה ביקשה שרת המשפטים מגורמי משרדה לשוב ולבחון את הנושא, להעלות בפניה חסרונות ויתרונות, ולגבש עמדה מקצועית עדכנית בדגש על הנעשה בעולם. לאחר מכן השרה תחליט על עמדתה".

החוק בישראל קובע אמנם שעצור זכאי להיפגש עם עורך דין ולהיוועץ בו אך על המשטרה לא חלה חובה לאפשר לעורך הדין להיות נוכח במהלך החקירה של לקוחו.

להצעה יתרונות וחסרונות. נוכחות עורך הדין תצמצם את פער הכוחות בין המשטרה לנחקר ואת האפשרות לטעון לכשלים בגביית ההודאה, שיביא לחיסכון בזמן שיפוטי. גם אם לעורך הדין לא תוקנה סמכות להתערב בחקירה והוא רק ירשום לעצמו הערות, לנוכחותו תהיה השפעה ממתנת ומרגיעה שתסייע בשמירת זכויות הנחקר. מנגד, הכנסת עורכי דין לחקירות עלולה לפגוע ביעילותן ולהביא לזליגת אינפורמציה. 

בסקירה של משפט משווה שהוכנה על ידי הכנסת ב-2007, לאחר שזהבה גלאון, אז יו"ר סיעת מרצ, הגישה הצעת חוק בנושא, נכתב כי בעוד ישראל, אירלנד, צרפת ובלגיה אינן מכירות בזכותו של חשוד להיחקר בנוכחות עורך דינו הרי שארה"ב, אנגליה, אוסטריה, סלובניה, צ'כיה ומקדוניה מכירות בזכות זו, בכפוף למגבלות ולסייגים שונים. גם הצעת חוק פרטית נוספת של גלאון וחברי כנסת נוספים מ-2015 לא צלחה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker