המחברת האדומה שהסגירה את החשוד השמיני בפרשת שיכון ובינוי

בנו ארביט, מנהל אזור מזרח אפריקה בחברה, נעצר ביום ראשון כשהגיע מחו"ל ושוחרר למעצר בית עד ה-4 לאפריל ■ לדברי עובד החברה לשעבר שי סקף, שתביעתו הציתה את החקירה, המחברת של ארביט כללה תיעוד רחב היקף של מתן שוחד

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: George Osodi / Bloomberg

אתמול (ב') שוחרר למעצר בית חשוד שמיני בפרשה שעוסקת בעיקרה בחשדות למתן שוחד לנציגי ממשל זרים באפריקה על ידי חברת  שיכון ובינוי

החשוד הוא בנימין (בנו) ארביט, מנהל אזור מזרח אפריקה בחברה, שנעצר ביום ראשון, בתיאום עם החוקרים, לאחר שחזר לישראל מחו"ל. הוא הורחק למשך 30 יום ממשרדי החברה. השופט ערן מיכלס מבית משפט השלום בראשון לציון אישר את מעצר הבית למשך עשרה ימים, עד לרביעי באפריל (יום רביעי הבא), כפי שהוסכם על ידי הצדדים. את ארביט מייצג עו"ד ירון קוסטליץ.

מדובר בחקירה שנהפכה לגלויה ב-20 בפברואר, ובמסגרתה נערכו כבר פעמיים חיפושים במשרדי החברה באיירפורט סיטי. עד כה נעצרו (ובהמשך שוחררו ממאסר ומעצר בית) שלושה עובדים בהווה ובעבר בחברת SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי): המנכ״ל לשעבר עופר קוטלר, רואה החשבון המבקר של החברה, רובי לזרוב, מבקר הפנים של שיכון ובינוי, אברהם אדמוני ומהנדס בחברה. יו"ר שיכון ובינוי לשעבר, רוית ברניב, נחקרה ושוחררה למעצר בית לאחר שהשופט לא קיבל את בקשת המשטרה לעצור גם אותה. החשודים מכחישים את החשדות נגדם. 

הזרז לחקירה היתה תביעה שהגיש בבית דין לעבודה שי סקף, לשעבר מנהל הכספים של SBI בקניה. לטענת סקף, שיכון ובינוי נמנעת מתשלום שכרו ואף מפעילה מסכת של לחץ ואיומים כלפיו כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו. בתביעה הסביר סקף כי מדובר בהמשך ישיר להתנכלות ולהתעמרות של שיכון ובינוי כלפיו, לאחר שחשף מעשי שחיתות חמורים שביצעו לכאורה מנהלי חברות בקבוצה לאורך שנים רבות ובהיקף נרחב.

סקף מזכיר בתביעתו (שבינתיים עברה להליך גישור) גם את ארביט. הוא כותב כי בפברואר 2016 הוא נקרא לחדרו של דן שחם, מנהל סניף קניה, וכשנכנס לחדר החלונות והתריסים היו מוגפים ועל השולחן היתה בין השאר מחברת בעלת כריכה אדומה שהיתה שייכת לארביט ובה מלים שנכתבו בכתב ידו, והיא כללה התייחסות למסמכים, ניירות עבודה, חוזים ותרשומות של מנכ"ל שוויץ רוני פלוך (אף הוא בין החשודים). שחם אמר לסקף שהוחלט בהמלצת ארביט לייעד לו משימה חשובה ביותר שאפילו למשפחתו אסור לדעת ממנה. לטענתו, התברר לו במהרה שהתשלומים במזומן שהוא נדרש לבחון מהווים מערכת עניפה וארוכת שנים של מתן שוחד בסכומי עתק לנבחרי ציבור ועובדי ציבור זרים. "מעיון במסמכים התברר לתובע שמר שחם ומר ארביט הכינו תיעוד ורישום מפורטים של תשלומים במזומן שהעביר מנהל הסניף בעצמו למותבים שונים, לאורך שנים, בלי לדווח כלל לסקף, חשב הסניף, בדרך המקובלת", נכתב בתביעה.

עוד נכתב בתביעה כי מהמסמכים עולה שבכירים ב-SBI שוויץ, לרבות שחם וארביט, הובילו באופן עקבי ולאורך תקופה ארוכה "עסקות" שאינן אלא התחייבויות למתן שוחד תמורת הטבות והקלות לחברה מצד מקבלי ההחלטות ברשתות הקנייתיות, במעשים בלתי נאותים, במתן ובקבלת טובות הנאה, בהעברת כספי שוחד לנבחרי ציבור ולעובדי ציבור, והכל כחלק ממנגנון שחיתות מובנה ושיטתי, לאורך שנים רבות, במדינות שונות באפריקה ובכלל זה: קניה, אוגנדה וטנזניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker