נשיא המדינה: "בית המשפט הוא בית זכוכית, שקוף לכל מתבונן"

הנשיא ריבלין התייחס לפרשת המסרונים והשופטת פוזננסקי כץ בדברים שנשא בטקס השבעת שופטים שהתקיים בבית הנשיא ■ "השופטים אינם רק שופטים, הם גם נשפטים כל העת"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל בישיבה – שרת המשפטים איילת שקד, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ונשיא בית הדין הארצי לעבודה היוצא השופט יגאל פליטמן עם שופטי בית המשפט העליון
טקס השבעת שופטים 2018. מימין בישיבה: איילת שקד, ראובן ריבלין, אסתר חיות ויגאל פליטמןצילום: מארק ניימן/לע"מ

"בית המשפט הוא בית זכוכית, מגדל במרכז העיר, שקוף לכל מתבונן. השופטים אינם רק שופטים, הם גם נשפטים כל העת. אנו חיים בעידן של 'שפוט השופטים'. הציבור שופט, הוא דורש שקיפות, הוגנות, תהליך נקי וזכותו לעשות זאת. אין לבית המשפט ארנק או חרב. כוחו נובע מן האמון הציבורי ואסור לו לכרות את הענף עליו הוא יושב. בהיעדרו של אמון ציבורי, אין לבית המשפט זכות קיום".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין התייחס היום לפרשת המסרונים במרכזה עומדת השופטת רונית פוזננסקי-כץ בדברים שנשא בטקס השבעת שופטים שהתקיים בבית הנשיא.

לדבריו, השופטים נשפטים יותר מאשר כל גורם אחר. "אין די בכך שביכולתם להשיב לטענות. עליהם למנוע אפשרות לרינונים. נדרש מהם, רף גבוה ביותר של ניקיון כפיים. גם אם קשה להשביע את רצונו של הציבור. בעניין הזה, חובתנו היא לתת לציבור דין וחשבון".

בטקס נערכה פרידה מנשיא בית הדין הארצי לעבודה היוצא השופט יגאל פליטמן. במקומו נכנסה לתפקיד הנשיאה ורדה וירט לבנה. בנוסף, הצהירו בטקס אמונים 11 שופטים ובהם גם שופט בית המשפט העליון הנכנס, עופר גרוסקופף.

"על השופט להתמקד בעובדות, בראיות ובתקדימים, עליו להתעלם מכל דבר שעלול להסיח את דעתו", אמר ריבלין. "בעלי הדין עומדים לפניו ומצפים להחלטתו, ממתינים למוצא פיו. ההכרעה צריכה להיות נקייה מכל שיקול צדדי. אל לו לשופט לחשוש מה יאמרו, כיצד יתקבל פסק הדין. אל לו להתחשב בשיקולים של תדמית, אל לו להיכנע בפני נורמות חברתיות, זמניות או קבועות. עליו לעשות את מלאכתו נאמנה. לאטום את אזניו מפני שיקולים בלתי ענייניים. לעתים הציבור מצפה שהפסיקה תישא חן בעיניו. לעתים הציבור חושד כי התערבותו של בית המשפט נגועה בשיקולים זרים, או חלילה נובעת ממניעים פוליטיים. אבל השופט מחויב אך ורק למרות הדין".

ואולם לדברי הנשיא, יוצאות דופן הן הטענות הציבוריות שנוגעות לשקיפות, לנִרְאוּת, ולתקינות של ההליך המשפטי. "כשיש חשש לפגיעה בתקינות ההליך המשפטי, שָׁם אסור לנו להתעלם מן הפגיעה באמון הציבורי. שָׁם חובתנו להטות אוזן. שָׁם עלינו לחשוש 'מה יגידו'", אמר.

בטקס נשאו דברים גם שרת המשפטים, איילת שקד; נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות; נשיא בית הדין הארצי לעבודה היוצא, השופט יגאל פליטמן; נשיאת בית הדין הארצי לעבודה הנכנסת, השופטת ורדה וירט לבנה; ושופט בית המשפט העליון, עופר גרוסקופף. הטקס נערך בהשתתפות חברי הוועדה לבחירת שופטים, יו"ר לשכת עורכי הדין, נשיאי בתי המשפט, שופטי בית המשפט העליון, שופטי בית הדין הארצי לעבודה, השופטים המתמנים ובני משפחותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker