המדינה מעודדת מכירת קרקע ותיקה

מוכרים קרקע שנרכשה לפני 2001? הסיכון גבוה

ג'ק בלנגה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בשל העלייה הגבוהה במחירי הדיור ועקב המחסור, המדינה נוקטת אמצעים לעידוד בנייה מהירה של דירות מגורים באמצעות הקלות מהותיות במס. הכלל במכירת מקרקעין שנרכשו לפני נובמבר 2001: שיעור המס שיחול יהיה לינארי - כך שעל חלק השבח שנצבר לפני נובמבר 2001 יוטל מס שולי בשיעור 45% ועל השבח שנצבר מאז ועד יום המכירה יוטל מס בשיעור 20%. כך, למשל, מי שרכש מקרקעין בנובמבר 1975 צפוי לשלם מס בגין השבח הריאלי בשיעור 38.5%.

כדי לעודד בעלי קרקעות שנרכשו לפני שנים רבות והנמנעים מלמכור את הקרקע עקב שיעור המס הגבוה, הוחלט בהצעת חוק להוריד את שיעור המס במכירת קרקעות "ותיקות" עד למקסימום של 20%.

התנאים לקבלת ההקלה לפי הצעת החוק:

א. הבעלות על הקרקע הנמכרת היא של יחידים בלבד. ההקלה כנראה לא תחול על חברות בית וחברות משפחתיות, אולם ניתן לשקול פירוק של חברות כאלה לצורך קבלת ההקלה.

ב. הקרקע מיועדת לבנייה למגורים בלבד וקיימת לגביה תוכנית לפי חוק התכנון והבנייה, המתירה בנייה למגורים של שמונה דירות לפחות.

ג. המכירה של הקרקע בוצעה בין 15 בנובמבר 2010 ל-31 בדצמבר 2011.

ד. הקרקע נרכשה בין 1 באפריל 1961 ל-6 בנובמבר 2001.

ה. בתוך 36 חודשים מיום המכירה הסתיימה בנייתן של שמונה דירות מגורים או 80% מהדירות שניתן לבנות, לפי הגבוה. סיום הבנייה ייחשב עם מתן קבלת אישור לאספקת חשמל, מים או טלפון לבניין.

ו. המוכר יחויב במועד המכירה במלוא המס, אולם מנהל מס שבח רשאי לדחות את מועד תשלום המס אם המוכר ימציא ערובה להבטחת התשלום.

שימו לב כי המוכר חייב לעקוב אחרי הקבלן. ההקלות במס שבח תלויות במישרין במועד סיום הבנייה על ידי היזם, ולכן המוכר חייב לוודא קיום התחייבות חוזית של היזם לסיום הבנייה בזמן שהוקצב - תוך 36 חודשים ממועד הרכישה. מומלץ לקבוע סנקציות מהותיות שיחולו על היזם לגבי כל הנזקים שייגרמו למוכר במקרה שבו לא תסתיים הבנייה במועד, כולל תשלום המס הנוסף והפרשי הצמדה וריבית.

ההקלה ממס לא תחול במקרים הבאים:

א. ככל הנראה לא ניתן לבצע בנייה עצמית ומכירת הדירות על ידי בעלי הקרקע - אם כי ראוי ונכון היה לאפשר לבעלי הקרקע לבנות בעצמם ולזכות להקלה במס.

ב. העברת הקרקע במתנה וללא תמורה.

ג. מכירה של הקרקע לקרובי משפחה או לחברה קשורה.

ד. מכירת הקרקע בפטור ממס מלא או חלקי - כגון העברה לחברה.

ה. הפטור לא יחול על שינוי ייעוד של העברה מרכוש קבוע למלאי עסקי.

כאמור, הצעת החוק נועדה להסיר חסמי מס המונעים מבעלי קרקע למכור את זכויותיהם עקב שיעורי המס הגבוהים, אך ספק אם התלות הישירה הנוצרת בין חיסכון המס של המוכרים להתחייבות הקבלנים לסיום הבנייה תוך זמן קצוב תאפשר ביצוע עסקות כשסיכוני המס גבוהים לשני הצדדים.

הכותב הוא מומחה בדיני מסים ושותף מנהל במשרד ג. בלנגה ושות' jack@blanga.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker