השופט לשעבר דן כהן לא יוסגר לישראל: נשיא פרו דחה את הבקשה

כהן מואשם בישראל בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט בעקבות בריחתו לפרו

שני מזרחי

השבוע הודיע הדרג המדיני למחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה כי בקשת ישראל להסגיר את דן כהן נדחתה. כהן שכיהן כשופט ופרש, פתח משרד עורכי דין ומואשם בישראל בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט בשל בריחתו לפרו.

בחודש שעבר היתה במחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה אופטימיות, לאחר שהשופט השביעי בבית משפט מחוזי של לימה החליט כי הסגרתו של כהן לישראל תוכל להימשך ותעבור להחלטה סופית של הדרג המדיני, שמוסמך לחתום על הצו על פי הדין הפרואני.

בחודש יולי שנה שעברה, לאחר שכהן ברח לפרו, הוגשה בקשת הסגרתו לישראל והוא נעצר בבירה לימה. ארבעה חודשים לאחר מכן קבע בית המשפט העליון המקומי כי כהן הוא בר הסגרה לישראל. אולם, כהן עתר לבית משפט בערכאה נמוכה יותר וטען לפגמים בהליך המשפטי ובהליך ההסגרה וביקש לבטל את ההסגרה לאור היעדר יחסי הדדיות בין ישראל לפרו. בית המשפט הנמוך קיבל את בקשתו - מה שהוביל למצב שבוטלה החלטה של ערכאה גבוהה יותר. בעקבות כך, שופטי בית המשפט העליון בפרו, שנגדם ניתן הצו, עירערו על ההחלטה.

בחודש שעבר נמסר ממשרד המשפטים כי השופט השביעי בבית המשפט המחוזי של לימה שדן בערעור שהגישו שופטי העליון בפרו, פסק שיש לקבל את הערעור ולבטל את צו "הביאס קורפוס" נגד ההחלטה של בית המשפט העליון בפרו.

עוד נמסר ממשרד המשפטים: "החלטתו של השופט השביעי חשובה, כיוון שבסיכומו של דבר, שלושה שופטים פסקו שיש לקבל את הערעור והמשמעות היא ביטל הצו "הביאס קורפוס", אשר מנע בשנה האחרונה את המשך הליך ההסגרה של דן כהן לישראל".

בעקבות ההחלטה על פי הדין בפרו הטיפול בתיק חזר למשרד המשפטים הפרואני ומשם הועבר להחלטת הדרג המדיני שמוסמך לחתום על צווי ההסגרה.

השבוע הודיעו כאמור למשרד המשפטים כי בקשת ההסגרה נדחתה מבלי לנמק את ההחלטה. במסגרת הליך ההסגרה פעלה הפרקליטות באמצעות משרד עורכי דין מקומי, נציג משטרת ישראל באמל"ט, שגרירות ישראל בלימה ואחרים. כמו כן, נשלחו איגרות של שר המשפטים לעמיתו הפרואני ונציגי משרד המשפטים ומשרד החוץ אף נסעו ללימה כדי לקדם את הליך ההסגרה ולערוך פגישות עבודה בעניין.

לפני כשנה הותר לפרסום כתב האישום שהגישה פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). על פיו, בעת שכהן כיהן כדירקטור בחברת החשמל, הוא קיבל מיליוני דולרים בכדי להשפיע על חברי הדירקטוריון של חברת החשמל במטרה לרכוש קרקעות לחברות שונות ואף להפעיל לחץ שיעניקו מכרז לרכישת טורבינות לחברת "סימנס" הגרמנית.

מסנגוריו של כהן, עו"ד אלי זוהר ועו"ד איתן מעוז נמסר בתגובה: "קיבלנו את ההודעה בשבוע שעבר בעת שדן כהן שהה בבית חולים. לאחר 13 חודשי מאסר ו-14 חודשי מעצר בית מלא, נוצרו עתה התנאים לסכם את שובו של דן כהן לישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker