רשות המסים: עו"ד שלמה ולד הודה בהעלמת מיליוני שקלים ממע"מ בעסקות נדל"ן

ברשות טוענים כי ולד נמנע מתשלומי מע"מ במיליוני שקלים על מכירת מקרקעין בשווי 60 מיליון שקל בפרדס חנה, תוך רישום דיווחים כוזבים. לולד שתי הסתבכויות פליליות קודמות

עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית בן-ארויה

עוד הסתבכות לעו"ד שלמה ולד: במכס ומע"מ חיפה חושדים כי ב-2010 העלים מיליוני שקלים ממס ערך מוסף, תוך ביצוע עסקות נדל"ן באזור פרדס חנה ב-60 מיליון שקל.

לפי הנטען, ולד, בעל שליטה בחברת הנדל"ן צמרות המושבה ייזום והשקעות, ביצע עסקות מכר של מקרקעין בשווי 60 מיליון שקל. ואולם, כך טוענים ברשות המסים, דיווחי המע"מ היו כוזבים, באמצעות חשבוניות פיקטיביות.

החקירה הגלויה החלה שלשום. ולד נעצר, וחומר חשבונאי נתפס. לפי הודעת הרשות, ולד הודה בחקירתו כי העלים מהדיווחים למע"מ עסקות שבוצעו על ידו. בחקירה נמצא כי החברה אינה מנהלת ספרי הנהלת חשבונות כנדרש.

שופט בית משפט השלום בחיפה יחיאל ליפשיץ שיחרר אתמול את ולד בערבות של 80 אלף שקל, ערבות עצמית של 200 אלף שקל ושני ערבים צד ג' שחתמו על ערבות של 200 אלף שקל כל אחד. צו עיכוב יציאה מן הארץ הוצא נגדו. את תגובת בא כוחו של ולד, עו"ד רועי פלר, לא ניתן היה להשיג עד למועד סגירת הגיליון.

אין זו ההסתבכות הראשונה של ולד עם רשויות החוק. ב-2009 נעצר ולד בחשד לעבירות ניירות ערך וקבלת דבר במרמה כבעל השליטה בחברת הנדל"ן הציבורית פסיפיקה. מחקירת הרשות עלה כי שילשל לכיסו כספים שיועדו לרכישת קרקע ברומניה, וכן הסתיר מהרשות ומהמשקיעים את היקף האחזקות האמיתיות שלו בחברה.

באמצע 2007 גייסה החברה 28 מיליון שקל בהנפקת אג"ח, שנועדו לשמש להשקעות בנדל"ן. העסקה שבמוקד החקירה נוגעת לרכישת שתי חלקות קרקע בעיר גאלאץ שברומניה מחברת אומגה ביולי 2007. לפי החשד, אף שפסיפיקה התחייבה לשלם 10 מיליון יורו עבור הקרקעות, היא העבירה בפועל רק 5.25 מיליון יורו מהסכום.

ולד הוא גם אחד הנאשמים בפרשת ההלוואות הפיקטיביות בסניף המרכזי של בנק לאומי. מנהל הסניף לשעבר, מיקי פרידמן, מואשם כי העניק הלוואות ללא ביטחונות מתאימים בסך 33 מיליון שקל. לפי כתב האישום, ולד קשר עם פרידמן להונות את הבנק ולקבל במרמה 2.6 מיליון שקל מהסניף, דרך אדם אחר - אפרים איצקוביץ.

פרידמן, כך נטען, אישר את ההלוואה לאחר פגישה קצרה, אף שאיצקוביץ כלל לא היה מוכר לו. פרידמן הציג את איצקוביץ בפני מנהל קשרי הלקוחות בסניף כאדם אמין שמבקש הלוואה לצורך רכישת מניות של החברה הציבורית פסיפיקה (שהיתה בשליטת ולד). ימים אחדים לאחר קבלת ההלוואה העביר איצקוביץ את הכסף לולד.

במשפט נגד איצקוביץ התברר כי הצהרת העושר של איצקוביץ לא היתה כוזבת וכי הביטחונות שהעמיד, מניות חברת פסיפיקה, לא היו משענת קנה רצוץ. לפיכך כתב האישום נגד איצקוביץ בוטל וכעת לא מן הנמנע כי כך יסתיים גם עניינו של ולד. (בש"ע 10-11-18480).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker