הכל נשאר במשפחה: קבוצת עופר מבצרת את משפחות ההון

העסקה הנרקמת לשינוי מבנה האחזקות בעסקים השונים של קבוצת האחים עופר מנצלת פרצה מגוחכת למדי בחוק הריכוזיות ■ אם הפרצה לא תיסגר במהרה - ייהפך החוק לחסר משמעות במקרים רבים

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל עופר ליאורה עופר
אייל עופר וליאורה עופרצילום: עופר וקנין

העסקה הנרקמת לשינוי מבנה האחזקות בעסקים השונים של קבוצת האחים עופר מנצלת פרצה מגוחכת למדי בחוק הריכוזיות. אם הפרצה לא תיסגר במהרה, ייהפך חוק הריכוזיות לחסר משמעות במקרים רבים. החוק שנועד לפרק את המבנה הריכוזי של המשק הישראלי, שנשלט על ידי קבוצה קטנה של בעלי הון ומשפחות הון, יסוכל באחת.

אחד המהלכים המרכזיים שעמדו בבסיסו של חוק הריכוזיות, שנחקק ב–2013 היה פיצול השליטה הצולבת בגופים ריאליים ופיננסיים מרכזיים במשק. החוק נולד בעקבות המלצות ועדת הריכוזיות שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו. ועדה זאת מצאה כי אחת הבעיות המרכזיות של המשק היא העובדה שמספר מצומצם של גופים פיננסיים מרכזיים במשק מוחזקים על ידי מי שמחזיק באותו זמן בתאגידים ריאליים דומיננטיים. ממצאי הוועדה הצביעו על החשש שגורם פיננסי (כמו בנק) הנשלט על ידי בעל תאגיד ריאלי משמעותי (כמו חברת קניונים) יערים קשיים על יזמים ושחקנים במשק שיבקשו אשראי עבור פעילות ריאלית שיכולה להתחרות בעסקיו הריאליים של בעל השליטה בבנק.

חוק הריכוזיות מחייב בעלי שליטה בתאגידים ריאליים ופיננסיים משמעותיים לבחור באחת האחזקות שברשותם, ולמכור את האחרת עד סוף 2019. לא־מעט בעלי שליטה מרכזיים במשק כבר פעלו בדרך הזאת, כפי שמתחייב. כך למשל, קרן איפקס מכרה את תנובה ונשארה עם בית ההשקעות פסגות, וצדיק בינו מכר את אחזקותיו בחברת הדלק פז ונשאר עם הבנק הבינלאומי.

הצבעת ועדת הכספים בנושא חוק הריכוזיות, ב–2013
הצבעת ועדת הכספים בנושא חוק הריכוזיות, ב–2013צילום: אמיל סלמן

החוק מחייב את בני משפחת עופר, שירשו מהאחים המייסדים סמי ויולי עופר אימפריה כלכלית, להפריד את האחזקות הריאליות מהאחזקה בבנק מזרחי טפחות. כעת נודע כי ליאורה עופר ואייל עופר מקדמים הסכם שלפיו ימכרו זה לזה את האחזקות כך שליאורה עופר תחזיק את השליטה בחברת מליסרון שבבעלותה רשת קניונים ואייל ייצא ממנה לחלוטין. לעומת זאת, אייל ירכז אליו את האחזקות בבנק מזרחי וליאורה תצא ממנו לחלוטין.

השלמת עסקה זאת מחלצת את בני משפחת עופר מהצורך למכור את החברות לגורם מחוץ  למשפחה, משום שחוק הריכוזיות חל על בעלי שליטה. שליטה משמעה היכולת, בין היתר, לכוון את פעילות החברה, למנות בה דירקטורים ולהיות זכאים לרווחיה. אם ליאורה עופר לא תחזיק שום מניה בבנק מזרחי, כבר לא ניתן לומר שיש לה שליטה בו ואז גם החוק אינו חל עליה. נראה כי ניסוחו של חוק הריכוזיות מותיר את האפשרות לפצל את האחזקות  בין בני משפחה שונים שיחזיקו בהן באופן אישי ונפרד זה מזה.

אפילו אם ליאורה עופר ואייל עופר לא יהיה מעורבים כלל זה בעסקיה של זו ולהיפך, המצב החוקי הלקוי מחייב תיקון. ראשית, חוק הריכוזיות ראה במשפחת עופר גורם ריכוזי משעותי במשק, שיש להגביל את בעלותו הצולבת בנכסים ריאליים משמעותיים במקביל לשליטתו  בבנק מרכזי. משמעות העסקה היא שקבוצת החברות של משפחת עופר תמשיך להיות קבוצה משפחתית אחת, בניגוד לכוונת חוק הריכוזיות.

צדיק בינו
צדיק בינו. מכר את אחזקותיו בחברת הדלק פז ונשאר עם הבנק הבינלאומיצילום: מוטי קמחי

שנית, הליקוי בחוק פותח למשפחות אחרות פתח לפצל את שליטתן בין בני משפחה שונים. אחים ואחיות, בני דודים ובני דודות יש גם בעוד משפחות הון. למעשה, הליקוי שהתגלה בחוק מאפשר לא רק להימנע מפיצול השליטה, אלא גם יאפשר לבעלי שליטה המחזיקים כיום בתאגידים ריאליים או פיננסיים משמעותיים לרכוש באמצעות קרובי משפחה את השליטה בתאגידים פיננסיים או ריאליים אחרים, בהתאם לצורכיהם.

יש למטבע צד שני. לא חסרות דוגמאות לאופן שבו שליטה או השפעה של שני בני משפחה בעסקים שונים הובילה לתוצאות שחוק הריכוזיות מנסה למנוע. הדוגמה המובהקת ביותר היא כמובן נוחי דנקנר, ששלט בקונצרן אי.די.בי בשעה שבן דודו דני דנקנר עמד בראש דירקטוריון בנק הפועלים. אם חוק הריכוזיות היה מורחב באופן שיחול גם על בני משפחה, ייתכן שאחד משני בני הדודים היה נאלץ לוותר על חלק מעסקיו או תפקידיו (בהנחה שהם עדיין היו נשארים בשתי החברות במקום לפשוט רגל).

אפשר לטעון כי החלת החוק על בני משפחה הוא הרחבה לא־סבירה של החוק. ייתכן שבנסיבות מסוימות צריך לאפשר חריגים ליישומה של חובת הפיצול. יש בישראל ועדה לבחינת נושא הריכוזיות שיכולה לעסוק בבקשות לחריגים כאלה.

במקרה של משפחת עופר, לפחות על פני הדברים האבסורד זועק. למשל, החוק החל על דירקטורים בתאגידים בנקאיים מגביל דירקטורים כאלה מלכהן בגופים ריאליים כדי למנוע מצב שבו דירקטור בבנק יחסום מתן אשראי למתחרה של הגוף הריאלי שהוא מכהן בו. המחוקק יצא מגדרו להקים חיץ בין תאגידים פיננסיים וריאליים משמעותיים. דירקטור יחיד אמנם לא יכול לכהן בבנק מזרחי ובחברת מליסרון — אבל שני בני משפחה אחת יהיו אלה שימנו את הדירקטורים בשתי החברות. על כך נאמר שהכל נשאר במשפחה.

בני הדודים נוחי ודני דנקנר, 2007 . דאגו זה לזה להלוואות
בני הדודים נוחי ודני דנקנרצילום: מוטי קמחי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker