הפועלים צפוי למכור את הום סנטר לקבוצה הכוללת את ילדיו של פישמן

לרשת חובות עתק של יותר מחצי מיליארד שקל ■ הבנק ביקש מבית המשפט לבצע את מכירת מניות הרשת שבאחזקתו, כחלק מהסדר כולל שיאפשר את המשך פעילותה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הום סנטר
צילום: חגי פריד

בנק הפועלים, שמחזיק ב-89% ממניות הום סנטר, מבקש למכור את המניות לידי קבוצת רוכשים הכוללת את ילדיו של פישמן - אייל פישמן, ענת מניפז ורונית פישמן אופיר.

בבקשה למתן הוראות שהגיש אתמול (א') הבנק לבית המשפט המחוזי בתל אביב, הוא מבקש לאשר לו לבצע את המכירה שנדרשת - בהקדם לדבריו - בין היתר כחלק מהסכמות כוללות אליהן הגיעה הרשת להסדרה ופריסה של חובותיה. בהסכמות אלו יש, לדברי הבנק, כדי לאפשר את המשך פעילותה של הום סנטר כרגיל.

הום סנטר מונה 47 סניפים בישראל, וארבעה סניפים בקפריסין. נכון להיום יש לה חובות עתק בסכום של למעלה מ-500 מיליון שקל. הרכב החובות כולל חובות כלפי קבוצת הנושים הפיננסיים בהיקף של כ-300 מיליון שקל, חובות כלפי תאגידים קשורים בהיקף של כ-140 מיליון שקל וחובות שוטפים של החברה. מהבקשה עולה כי נכסי החברה אינם מכסים את התחייבויותיה, ולחברה הון עצמי שלילי בהיקף משמעותי.

הנאמן לנכסיו של פישמן, עוה"ד יוסי בנקל, הגיש היום לבית המשפט בקשה לאפשר לו להביא גם את עמדתו לבקשת הפועלים.

בנק הפועלים מחזיק במניות הום סנטר מאז אוגוסט 2017, לאחר שביולי הגיש לבית המשפט בקשה לאכיפה ומימוש של שטרי משכון שבגדרם שיעבדה הום סנטר כ-3.4 מיליון מניות רגילות בנות שקל כל אחת לטובת הבנק. המניות הבטיחו חובות של למעלה מ-550 מיליון שקל של החברות אוניל בניה ותרזליט לבנק הפועלים. בתחילת אוגוסט מונו עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאווי, המייצגים את הבנק, לכונסי נכסים של המניות המשועבדות.

בבנק מציינים כי פנו למספר רב של גורמים שעשויים היו להתעניין ברכישת חוב החברה לבנקים. בעקבות פניות אלו, מספר גורמים רציניים ביצעו בדיקות נאותות מקיפות בקשר לחברה. מהבקשה עולה כי בשבועות האחרונים הגיעו הבנק וקרן כלימרק להסכם - על פיו הבנק ימכור את חובות הום סנטר כלפיו בהיקף של כ-97 מיליון שקל לכלימרק. "לאור מצבה של החברה, החוב צפוי להימכר בדיסקאונט של עשרות אחוזים יחסית לערך ההתחייבותי של החוב".

הבנק מסביר כי במקביל, הגיעו הום סנטר, בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל, כלימרק ומחזיקי איגרות החוב להסכמות באשר לפריסה ולהסדרה של חובות הום סנטר כלפי יתר הצדדים, באופן שעל פי הערכת החברה צפוי לאפשר לה להמשיך ולפעול כעסק חי וכרגיל.

עוד מציין הבנק כי תנאי מתלה לכניסתו לתוקף של הסכם המכר, ובעקיפין גם להסכמות שגובשו באשר להסדרת חובות הום סנטר, הוא אישורו וכניסתו לתוקף של הסכם מכר המניות המשועבדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker