מיקרוסופט לא תוכל להשתמש בגופן נרקיס ללא אישור מעיזבון המעצב

מיקרוסופט שילבה את הגופנים נרקיס וקורן במערכת ההפעלה חלונות וטענה כי הם נחלת הכלל

נורית רוט
נורית רוט

>> גופנים (פונטים) שעיצבו מעצבי האותיות צבי נרקיס ואליהו קורן ז"ל זכאים להגנת דיני זכויות יוצרים - כך קבע בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי בפתח תקוה. הקביעה ניתנה במסגרת שתי תביעות שהגישו ב-2008 נרקיס ומנהלי עיזבונו של קורן נגד חברת מיקרוסופט, בטענה כי הפרה את זכויות היוצרים בגופן נרקיס שיצר נרקיס ובגופן קורן שיצר קורן, כששילבה אותם במערכת ההפעלה חלונות.

הגופן נרקיס, הנושא את שמו של נרקיס, מהבולטים ממעצבי הגופנים העבריים שנפטר לפני כחודשיים, הוא הגופן נטול התגים (Sans Serif) הפופולרי בעברית.

לטענת מיקרוסופט, החברה לא עשתה שימוש בלתי מורשה בגופנים; ובכל מקרה, טענה, הגופנים הם נחלת הכלל ואינם קניין רוחני מוגן. עוד טענה מיקרוסופט כי גופן אינו יכול ליהנות מהגנה מכוח זכויות יוצרים, כי הוא ראוי להירשם כמדגם, ולפי הדין הישראלי חלה עליו מערכת הרלוונטית למדגמים. מיקרוסופט ביקשה לסלק את התביעות נגדה בטענה כי הגופנים נרקיס וקורן לא נרשמו במרשם המדגמים.

מדגם מקנה הגנה על עיצוב של מוצר למשך 15 שנה, ותפקידו למנוע מאחרים לייצר, להשתמש, למכור או לפרסם מוצר בעל עיצוב דומה.

התובעים, שיוצגו על ידי עורכי הדין יעקב וחנה קלדרון ואורי שורר, טענו כי אף שהפונטים לא נרשמו, הם זכאים להגנה בדיני זכויות יוצרים.

השופט עופר גרוסקופף קיבל את טענתם וקבע כי גופנים זכאים להגנה מכוח דיני זכויות היוצרים ולא מכוח דיני המדגמים. לדבריו, "עיצוב אות מחייב שילוב של יכולת וידע טכניים עם כישרון ויצירתיות. אם המחוקק מצא לנכון להעניק לאדריכלים ולקרטוגרפים (ציירי מפות גיאוגרפיות, נ"ר) את הזכויות הרכושיות והאישיות בדיני זכויות יוצרים, קשה לראות מה מצדיק את המאמץ הפרשני הכרוך בשלילת אותן זכויות עצמן מטיפוגרפים". גרוסקופף חייב את מיקרוסופט בתשלום הוצאות התובעים בסך 50 אלף שקל.

התביעה תמשיך להתברר בבית המשפט בשאלה אם אכן הופרו זכויות היוצרים של המעצבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ