בית המשפט הוציא צו לכינוס נכסיו של שעיה בוימלגרין

ביוני השנה הגיש בנק דיסקונט לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לפשיטת רגל וכינוס נכסיו של שעיה בוימלגרין ■ לטענת הבנק, בוימלגרין וחברת האחזקות שבבעלותו, ש. בוימלגרין, חייבים לבנק כ-77 מיליון שקל ■ דיסקונט הפריש את החובות של בוימלגרין כלפיו בחובות מסופקים בדו"חותיו הקודמים

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

השופטת ורדה אלשיך הוציאה צו לכינוס נכסיו של שעיה בוימלגרין החל מה-1 באפריל 2011. בנוסף הוציאה השופטת לבוימלגרין, אזרח ארה"ב, גם צו עיכוב יציאה מהארץ. השופטת הורתה לבוימלגרין להגיש תוך שבעה ימים דו"ח לכונס הנכסים הרשמי על מצב נכסיו, הכנסותיו, הוצאותיו וחובותיו.

במקביל, כל ההליכים המשפטיים, בהם הליכי הוצאה לפועל נגד בוימלגרין, יעוכבו. בוימלגרין חויב להתייצב במשרדי כונס הנכסים הרשמי בכל עת שיידרש לכך לצורך חקירה. אלשיך הורתה לכונס הנכסים הרשמי לכנס בהקדם אסיפת נושים בעניינו.

ביוני השנה הגיש בנק דיסקונט לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לפשיטת רגל וכינוס נכסיו של שעיה בוימלגרין. לטענת הבנק, בוימלגרין וחברת האחזקות שבבעלותו, ש. בוימלגרין, חייבים לבנק כ-77 מיליון שקל. דיסקונט הפריש את החובות של בוימלגרין כלפיו בחובות מסופקים בדו"חותיו הקודמים.

הבנק ציין כי שיעור הריבית החריגה בגין משיכות יתר לא מאושרות הוא 16.50% לשנה. חשבון הבנק נפתח בנובמבר 2005 על שם החברה שבבעלותו של בוימלגרין ובני משפחתו, כשבוימלגרין חתום כמורשה חתימה. במקביל חתם בוימלגרין על כתב ערבות לכל חוב של החברה שאינו מוגבל בסכום. לטענת הבנק, בהסתמך על הסכמים מוקדמים בין הצדדים, הוא העניק הלוואות, אשראי ושירותים בנקאיים לחברה, אך למרות דרישות חוזרות ונשנות מצדו, נמנעה החברה מלפרוע את החוב. הבנק ציין כי בוימלגרין הודיע בנובמבר כי אין בידו לשלם את חובו לבנק ואין לו נכסים שניתן לממשם לצורך תשלום מלוא החוב. המגעים בין הצדדים נמשכו במהלך 2010, אך לפי הבנק בוימלגרין המשיך לטעון כי אין באפשרותו לשלם את החוב.

אלשיך דחתה את פרק הזמן שבו ייכנס הכינוס לתוקף כדי לאפשר לבוימלגרין ולבנק דיסקונט לנהל משא ומתן אינטנסיבי ולעצור את כניסתו לתוקף של הצו.

השופטת אלשיך כתבה בהחלטתה כי "אני ערה לעובדה כי נטען שמרכז חייו נמצא מחוץ לישראל. אלא שנשתכחה כנראה העובדה כי אדם המנהל עסקים בישראל בצורה מאסיבית כמו מר בוימלגרין צריך להביא בחשבון שהוא יכול להימצא גם תחת מרותם של בתי המשפט בישראל. לא יעלה על הדעת שאדם ינהל עסקים בישראל, יטול אשראים בישראל מהבנקים בישראל, ולאחר מכן יזמין את כולם לטוס לארה"ב על מנת להידיין עמו".

עו"ד יורם בונן, אשר ייצג את בוימלגרין, ציין במהלך הדיון כי "בוימלגרין עומד בראש קבוצה שיש לה חברות ציבוריות. המשמעות של מתן צו כינוס נגד בעל השליטה בשלב זה שבו החברות ערב הסדר נושים. גם אם צו הכינוס יהיה מותנה וייכנס לתוקפו רק בעוד כמה חודשים בסופו של יום התוצאה היא כי עומד צו כינוס". פרקליטו של בוימלגרין ביקש זמן קצר נוסף כדי להגיש תגובה מטעמו ולמצות את המגעים מול הבנק.

עו"ד ארגוב, אשר ייצג את הבנק, טען כי אין מגעים עם הבנק. לדבריו "הבנק עקרונית לא הזדרז בשום מהלך שהוא עשה ולא ניסה להקשות שלא לצורך על בוימלגרין או לפגוע בו או בהסדרים בשום צורה. המצב שנוצר, במילים פשוטות או בוטות, הוא שעשו מאיתנו צחוק" אמר ארגוב בדיון.

הרכישה המשמעותית הראשונה של בוימלגרין בישראל היתה מתחם אסותא בתל אביב תמורת 52 מיליון דולר בפברואר 2006. כשנה לאחר מכן רכש 64% מחברת אזורים, מהחברות הנדל"ן הגדולות במשק, מידי אי.די.בי תמורת כ-1.2 מיליארד שקל.

בוימלגרין שולט גם בחברת בוימלגרין קפיטל, שחייבת לבעלי האג"ח שלה 434 מיליון שקל. על פי ההסדר עם בעלי האג"ח, יוותרו בעלי האג"ח לבוימלגרין על 214 מיליון שקל ויקבלו בתמורה 30% ממניות החברה. האחזקה של בוימלגרין בחברה תדולל מ-90% ל-60% ואחזקתו בשרשור באזורים תרד מ-57.6% ל-38.4%. בוימלגרין גם יוותר על הלוואות בהיקף של 324 מיליון שקל שנתן בעבר לחברה. פירעון יתרת החוב, בסך כ-150 מיליון שקל, יידחה בכמה שנים.

בוימלגרין מחזיק גם בחברת האחזקות לגנא הולדינגס. זו מחזיקה באנגל אירופה, השולטת בחברת הנדל"ן אנגל משאבים, שפועלת בישראל ובאירופה. לגנא חייבת למחזיקי אג"ח א' כ-150 מיליון שקל ואינה מסוגלת לעמוד בתשלום. אנגל אירופה חייבת למחזיקי אג"ח ג' כ-320 מיליון שקל ואנגל משאבים חייבת למחזיקי אג"ח ה' כ-232 מיליון שקל, וגם הן נמצאות בהליכים משפטיים והסדרי חוב.

בוימלגרין נקלע להליכים משפטיים גם בניו יורק. לפני כשנה הוגשו נגדו דרישה לפירוק אחת החברות שלו.

את בנק דיסקונט ייצגו עו"ד עופר ארגוב ואסף שובינסקי ממשרד וינשטוק-זקלר ושות'; את בוימלגרין ייצגו עו"ד בונן, מרקוביץ ואופק ממשרד פישר-בכר-חן; את הכנ"ר ייצג עו"ד מססה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker