הצעת חוק: תיחשף זהות טוקבקיסט אשר הוציא לשון הרע באינטרנט

לפי הצעת החוק, במקרה של תביעת לשון הרע נגד טוקבקיסט, יהיו בעלי אתר האינטרנט והספקית מחויבים לחשוף את זהותו ■ יוזם ההצעה, ח"כ מאיר שטרית: "אם אנשים יידעו שניתן לתבוע אותם על הוצאת דיבה גם בטוקבק, הם יחשבו פעם נוספת לפני פרסום הכפשה"

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ח"כ מאיר שטרית (קדימה) הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שתחשוף את זהותו של טובקיסט שהוציא לשון הרע באינטרנט. על פי הצעת החוק "אדם אשר פרסם תגובה שבה יש לשון הרע כנגד אדם אחר, במקרה של תביעה נגדו, בעלי אתר האינטרנט וספקי האינטרנט יהיו מחויבים לחשוף את זהותו של מפרסם התגובה ולהעביר את המידע למתלונן".

לדבריו, "הצעה זו מבקשת לאזן בין זכותו של האדם להגן על שמו הטוב לבין הזכות לחופש הביטוי והזכות לאנונימיות ברשת. שכן, אתרי האינטרנט הפכו בעשור האחרון לאחד מאמצעי התקשורת וממאגרי המידע הפופולריים ביותר בעולם. בשונה משאר אמצעי התקשורת, הגולשים ברשת האינטרנט יכולים להביע דעה 'און-ליין' בכל נושא ובכל עת".

שטרית ציין כי הצעת החוק נכתבה לאחר פנייה של שופטי בג"ץ אשר ציינו כי נכון להיום הנושא אינו מוסדר בחוק. שופטי העליון ביקשו מהח"כים להסדיר את נושא הוצאת הדיבה בחקיקה מסודרת.

"רשת האינטרנט הינה סביבה פתוחה לכלל המשתמשים ואחד היתרונות הגדולים שלה היא היכולת לשמור על אנונימיות אך למעשה נוצר מצב משפטי אשר מקשה עוד יותר על אכיפת שימוש נאות ברשת. גולשים רבים מנצלים את הפריצות בחוק ומכפישים את שמם הטוב של אנשים מעל דפי האינטרנט השונים. אני נגד הצנזורה באינטרנט אך יש גבול להכפשות באינטרנט, אם אנשים ידעו שניתן לתבוע אותם על הוצאת דיבה גם בטוקבק, הם יחשבו פעם נוספת לפני פרסום הכפשה", אמר שטרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker