לידיעת נתניהו, 1,000 עדי מדינה דווקא יכולים לסייע (אבל גם שלושה יספיקו)

תגובת ראש הממשלה להסכם שנחתם עם איש התקשורת ויחסי הציבור ניר חפץ, מהמקורבים ביותר אליו ואל רעייתו, מטעה: עדי מדינה יכולים להיות המפתח להשגת ראיות לעבירות, ויכולים לתמוך אחד בגרסתו של האחר

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודי אמסלם ובנימין נתניהו בישיבת סיעת הליכודצילום: אמיל סלמן
עידו באום

הבה ננפץ כמה סחרירים (ספינים) סביב חתימת הסכם עד המדינה עם איש התקשורת ויחסי הציבור ניר חפץ, שהיה מהמקורבים ביותר לבני הזוג בנימין ושרה נתניהו.

ראשית כל, תגובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להפיכתו של ניר חפץ לעד מדינה היתה "כשיש משהו, לא צריך עד מדינה אחד; כשאין כלום גם 1,000 לא יעזרו".

ארי הרוצילום: מרק ישראל סלם

החלק הראשון של המשפט אינו נכון כמובן. ההיסטוריה של המאבק בפשיעה המאורגנת בארצות הברית, למשל, רצופה במעשי פשע שלא פוענחו עד להתייצבותם של עדים שזכו להגנה מפני העמדה לדין והעידו נגד עמיתיהם לארגון הפשע. ככל שעבריינות מאורגנת יותר, מתוכננת, מתוחכמת ונעשית במעגל שומרי סוד קרובים בעלי אינטרסים הומוגניים ורשתות של הסתמכות הדדית - כך קשה יותר לאוכפי החוק להשיג ראיות לעבירות וגובר הצורך בעדי מדינה.

למרבה הצער גם חלקה השני של תגובתו של נתניהו לא נכון. די בעד מדינה שקרן אחד בצירוף עבודת משטרה חלקית וסניגוריה רשלנית כדי להביא להרשעת חפים מפשע. דווקא החשש הזה הוא סיבה טובה לגייס יותר מעד מדינה אחד. אם ראיות שיביא עמו עד המדינה ניר חפץ יכולות לאמת בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים את המידע והראיות שהביאו למשטרה עדי מדינה קודמים, העסקה משתלמת.

שלמה פילברצילום: מוטי מילרוד

ספין שני: ההסכם שהשיג חפץ עורר הרמת גבה בגלל אמירתו של פרקליט המדינה כי גם עדי מדינה לא ייצאו פטורים בלא כלום. ככל הידוע, העסקה של חפץ מבטיחה לו כרטיס מעבר חופשי מוחלט בפרשיות נתניהו. שערוריה? ממש לא. זה לא תקדים ואפילו לא עסקה קיצונית. עד המדינה בפרשת הולילנד, שמואל דכנר, שנפטר במהלך עדותו בבית המשפט, לא רק שקיבל מהמדינה פטור מלא מהעמדה לדין למרות שהיה עבריין מפתח בכל תעבורת השוחד בפרויקט הולילנד - אלא זכה גם במחילת חובות מס ובתגמול חודשי שסייע לקיומו. עדי מדינה, ככלל, זוכים לא אחת לסיוע כלכלי מהמדינה ולשילוב בתוכנית להגנת עדים בעלויות ניכרות למשלם המסים. טיהור השחיתות וביעור הפשע שווים את ההשקעה.

אז למה צריך שלושה עדי מדינה? קודם כל, כי ראש הממשלה חשוד בכמה פרשיות נפרדות. ארי הרו סיפק ראיות בעיקר על שיחות נתניהו עם מו"ל ידיעות אחרות, ארנון (נוני) מוזס (תיק 2000). מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, אמור לחבר את חוטי השוחד ביחסי נתניהו עם שאול אלוביץ' (תיק 4000).

ניר חפץצילום: מוטי מילרוד

לגבי חפץ, אין ספק שהראיות שסיפק ליועץ המשפטי לממשלה משכנעות. אחרת, לא היה נחתם עמו הסכם הכולל פטור מלא מהעמדה לדין. ב-2005 פירסם היועץ המשפטי מני מזוז הנחיה מסודרת המפרטת את השיקולים בחתימת הסכם עד מדינה. למשל, עד מדינה אינו יכול להיות העבריין המרכזי. הפרקליטות חייבת גם לוודא את אמינותו וגם לבדוק מראש שניתן יהיה למצוא ראיות מסייעות התומכות בגרסתו, ואלה רק מקצת השיקולים המורכבים בגיבוש הסכם כזה. הסכמי עדי מדינה בעניינים רגישים מובאים לאישורו של היועץ המשפטי לממשלה בעצמו, וכך היה בכל עדי המדינה בחקירות נתניהו.

מעבר לכך, במשפט פלילי לא ניתן להרשיע על סמך עדותו של עד מדינה בלבד אלא יש לתמוך את העדות ב"ראיית סיוע" חיצונית. עם זאת בית המשפט העליון קבע כי ראיה שמצריכה סיוע – כמו עדות של עד מדינה - יכולה בעצמה להיות סיוע לראיה אחרת שמצריכה סיוע. במלים אחרות, עד מדינה אחד יכול להיות הראיה החיצונית שתתמוך בעדותו של עד מדינה אחר. בטרמינולוגיה של נתניהו, 1,000 עדי מדינה דווקא יכולים לחזק מאוד את התיק נגדו, אבל גם שלושה יספיקו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker