בעלי חשבונות רדומים בלאומי שנסגרו יפוצו ב-20 מיליון שקל

הבנק ינסה לאתר את בעלי החשבונות, וישלם הפרשי ריבית והצמדה גם עבור פיקדונות שהוחזרו ■ כספים שלא יאותרו יעברו לאפוטרופוס

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של בנק לאומי בתל אביב
אפרת נוימן

הסכם פשרה בתביעה ייצוגית קובע כי בעלי חשבונות רדומים בבנק לאומי שנסגרו אחרי שלא נעשו פעולות בחשבון יקבלו החזרים בסך כ-20 מיליון שקל. השופט רחמים כהן מבית המשפט המחוזי בתל אביב אישר השבוע את הפשרה ונתן לה תוקף של פסק דין.

הבקשה לתביעה ייצוגית הוגשה באפריל 2015 על ידי עו"ד גיא רשף, לקוח של בנק לאומי, באמצעות המשרד שבו הוא עובד, רשף את רשף. חשבון נחשב רדום (ללא תנועה) אם עברו עשרה חודשים מקבלת ההוראה האחרונה מבעל החשבון. אם בבנק לא הצליחו ליצור קשר עם בעל החשבון בתוך חודשיים ויש בו יותר מ-1,000 שקל, הבנק נדרש להשקיע את הכספים לזכות הבעלים הלא ידוע.

לפי הנטען בבקשה, הבנק אינו ממלא את חובותיו לנקוט מאמץ סביר לאיתור בעלי חשבונות רדומים ולהשיב להם את כספם. במקום זאת, הבנק גובה עמלת ניהול חשבון, וגם כשהוא משיב את הכספים הרדומים, הוא עושה זאת ללא תשלום ריבית או הצמדה.

במקרה של התובע, הוא קיבל הודעה מהבנק שממנה הבין כי יש לו חשבון עו"ש עם יתרת זכות של 325 שקל שנסגר ב-2006 על ידי הבנק באופן חד־צדדי. רק ב-2014 טרח הבנק לאתר את בעל החשבון, והכספים הושבו לו בערך נומינלי.

הסכם הפשרה שהושג לפני אישור הבקשה מתייחס רק לבעלי פיקדונות הנמוכים מ-1,000 שקל. לפי ההסכמות, הבנק ישלם הפרשי הצמדה וריבית לבעלי החשבונות שאותרו ושנטלו את כספם. לגבי החשבונות שעדיין לא אותרו, הבנק התחייב לבצע מהלך נוסף של יידוע לכל בעלי החשבונות שבהם פחות מ-1,000 שקל על קיום החשבון - וגם הם יקבלו הפרשי ריבית והצמדה. כספי החשבונות שלא יאותרו יועברו לניהולו של האפוטרופוס הכללי. אם האפוטרופוס יחליט לא לנהל את הכספים בעצמו, הם יישמרו בחשבון קרן נפרד בבנק עד להחלטה אחרת של האפוטרופוס.

לפי האומדן של לאומי, כספי החשבונות שנסגרו מסתכמים בכ-20 מיליון שקל. עד כה השיב הבנק 8 מיליון שקל לבעלי חשבונות שאותרו, ועדיין חייב להם תשלומי ריבית והצמדה. כלומר, לאומי נדרש עדיין להחזיר 12 מיליון שקל שלא אותרו בעליהם - ובצירוף ריביות והצמדות על כל החשבונות שאותרו ויאותרו, הסכומים יגיעו לכ-20 מיליון שקל.

לפי הסכם הפשרה, עורכי הדין יקבלו 925 אלף שקל והתובע יקבל 325 אלף שקל. סכומים אלה יינתנו מעבר לפיצוי שניתן לחברי הקבוצה. השופט ציין כי זהו הסדר ראוי, הוגן וסביר שקובע סעד הולם - השבה ישירה ותשלום הפרשי הצמדה וריבית, לצד מנגנון איתור ויידוע רחב יותר מזה שנקט הבנק בעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker