השופט העניש את בנק הפועלים שנתן "הלוואות בקליק" בלי פיקוח

בנק הפועלים נתן לבן 24 עם הכנסה חודשית נמוכה הלוואות של 150 אלף שקל, ולאחר מכן מיחזר את החוב בהלוואה נוספת ■ השופט קבע כי על הבנק להיזהר שלא להעמיד את הצרכן בפני פיתוי - "כמו שלא ינהג בילד בחנות צעצועים, תוך ציפייה שינהג באופן אחראי"

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הצעה להלוואה מהירה
הצעה להלוואה מהירהצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

בנקים, גופים חוץ־בנקאיים וחברות ביטוח הנותנות הלוואות - כל אלה עשויים להיות מושפעים מהחלטה שקיבל באחרונה בית המשפט המחוזי בתל אביב. בית המשפט התייחס לתופעת ה"אשראי בקליק" - אשראי שמעניקים הבנקים במהירות ובקלות - וקבע כי במקרה של חוב שנוצר בשל הלוואה כזו, הבנק יהיה אחרון בסדר החלוקה בין הנושים בשל חוסר תום הלב בנתינת ההלוואה.

מדובר במקרה שבו צעיר בן 24 הגיע למצב של הליכי פשיטת רגל בשל חובות של כ-600 אלף שקל ל-17 נושים. בנק הפועלים הוא זה שנתן את האשראי האחרון בשרשרת. החייב קיבל את ההלוואות מהבנק באמצעות האינטרנט, באשראי ברגע: לוחצים על כפתור ומקבלים את הכסף לחשבון.

השופט עודד מאור
השופט עודד מאורצילום: אתר בתי המשפט

כך הוא קיבל במחצית הראשונה של 2013 כעשר הלוואות באינטרנט בסכומים מצטברים של כ-150 אלף שקל, כאשר בכל אותה תקופה הוא מפקיד משכורת צנועה וחשבון הבנק ממשיך לצבור יתרה שלילית שהעמיקה והלכה.

בספטמבר 2013 הוא קיבל הלוואה של 155 אלף שקל שמטרתה "כיסוי/מינוס חובות" (כשאמו ערבה לה), ושלושה חודשים לאחר מכן הוא שוב קיבל הלוואה של 15 אלף שקל. לאחר שהחייב לא עמד בהחזרים, במאי 2014 הגיש נגדו הבנק תביעה כספית, וניתן כנגדו פסק דין בהיעדר הגנה.

הנאמן שמונה בתיק טען שצריך לבחון גם את תום הלב של בנק הפועלים, שהוא הנושה הגדול, שכן "נושה שמעמיד אשראי שהסיכוי להחזירו הוא אפסי, אין לו מה להלין".

השופט עודד מאור קבע כי "בנסיבות אלה כאשר הבנק נותן לחייב הלוואות בסכומים כה גבוהים ומשמעותיים, בפרק זמן קצרצר, כאשר סכומי ההחזר החודשיים עולים ומאמירים לאלפי שקלים, אל מול הכנסה חודשית שאינה גבוהה, המשך מתן אשראי שכזה, ללא כל ביטחונות, גם אם הוא חלק ממערך הסיכונים של הבנק, מעורר קשיים".

הבנקים צריכים לשנות את מדיניות ההלוואות

לדבריו, המקרה הזה ממחיש את הקושי שמתעורר ממתן אשראי למשק בית בכלל, ולאדם צעיר בפרט, בהיעדר בקרה או פיקוח מתאימים של נותן האשראי ובהיעדר בדיקה ביחס ליכולת הלווה לעמוד בהחזר תשלומי האשראי. "לאור מעמדו העדיף של הנושה המקצועי, עליו להקפיד להיזהר לבל יעמיד את הצרכן בפיתוי כמו שלא ינהג בילד בחנות צעצועים תוך ציפייה שינהג באופן אחראי. ייתכן שבמקרים דומים למקרה שלפנינו - במסגרתם הלקוח נוטל 'אשראי בקליק' באינטרנט, בסכומים ובקצב כפי שעשה - היה מקום לעצור את ההתנהגות שנראית על פניה משולחת רסן, תוך בקרה ופיקוח".

הוא הוסיף כי המציאות המשתנה "שטורפת את כללי המשחק בכל הקשור למתן האשראי, מחייבת את הנושים המקצועיים, ובמיוחד את נותני האשראי המסורתיים (הבנקים) לשנות את התנהגותם והתנהלותם ולנקוט כללים אחרים מאלה שנקטו על כה".

השופט קבע כי במסגרת הליך של פשיטת רגל, יש לבחון גם את תום הלב של הנושה המקצועי ביחס לנושים אחרים - ולא רק את תום הלב של החייב. "בעת חדלות פירעון של חייב, כאשר עומדים הנושים לפני חלוקת נכסים, ומתברר שהנושה האחרון התעלם ממחויבותיו הקודמות של הלקוח, או לכל הפחות עצם עינו אליהן, הרי, חוסר האכפתיות והזלזול בעניינם של נושים אחרים - חסרת תום לב היא".

השופט מאור מצא השופט כי במקרה כמו זה, שבו הנושה המקצועי פעל בחוסר תום לב ביחס לנושים האחרים, יהיה מוצדק לסטות מעיקרון השוויון, להרע את מצבו החלוקתי, ולכן הורה כי החוב, שמקורו בהלוואה האחרונה של בנק הפועלים, יידחה עד לאחר פירעון החוב ליתר כלל הנושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker