פרשת הוואטסאפ: "לא היתה הטיית משפט או קנוניה" - השופטת תועמד לדין משמעתי

נציב תלונות הציבור על השופטים קבע: "לא נמצא חשש לביצוע מעשים פליליים" ■ השופט ריבלין הדגיש: "קרבת היתר בין השופטת לנציג התביעה הניבה ביזוי" ■ שרת המשפטים איילת שקד: "כשפורסמו כל העובדות על ההתכתבות בוואטסאפ - התמונה השתנתה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופטת רונית פוזננסקי כץצילום: מוטי מילרוד

נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט לשעבר, פרופ' אליעזר ריבלין, ממליץ להעמיד את השופטת רונית פוזננסקי-כץ לדין משמעתי. עם זאת, קבע הנציב כי לא נמצא חשש לביצוע מעשים פליליים על ידי השופטת. כמו כן, המליץ הנציב לנשיאת בית המשפט העליון להתייחס לכשלים המערכתיים שנתגלו בבית משפט השלום בתל אביב.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ושרת המשפטים, איילת שקד, קיבלו היום בצהריים את החלטתו של ריבלין, והורו בצעד חריג, על פרסום ההחלטה במלואה. הנשיאה והשרה הודיעו כי הן מתכוונות ללמוד את החלטת הנציב על מנת לקבל החלטה מתאימה.

ריבלין קבע כי בדיקת בקשת הבירור של שרת המשפטים ושל נשיאת בית המשפט העליון מגלה שורה של כשלים אישיים ומערכתיים. באשר לכשלים האישיים ציין כי השופטת פוזננסקי הפרה את כלל 3 לכללי האתיקה משלא הקפידה על התנהגות "שיש בה לקיים ואף להגביר את האמון בשיטת המשפט בכלל ובמעשה השפיטה בפרט".

ריבלין הדגיש כי "קרבת היתר בין השופטת לנציג התביעה הניבה ביזוי. המסרונים שהוחלפו בין השניים מוטב היה להם שלא באו לעולם משבאו, ולא באים היו לעולם אלמלא התירה השופטת קרבת יתר זו לנציג הרשות לניירות ערך, ואלמלא התירה לו לפנות ישירות אליה. הקשר היחיד שנוצר בין השניים לא היה צריך להתקיים".

ריבליןן התייחס גם להתנהלותו של עו"ד שחם שביט. "הבירור שערכתי מלמד לכאורה על ניסיון מצדו לרצות את השופטת, להחניף לגישתה בתיק - לאותו 'מתווה' שהיא הציעה לתביעה. אין זה מקרה בו השופט רוקם בסתר מזימה עם התביעה, כי אם שופטת הנחזית בעיני המשטרה כשופטת סניגוריאלית, המציעה בלשכתה 'למתן' את ימי המעצר, ובנציג אחת מרשויות התביעה המנסה להחניף לה, להאיר לה פנים, להביא לידיעתה כי הוא מסכים לעמדתה ולספר לה 'סודות מן החדר' - חדר התביעה. אכן כך ניתן להסיק מהבירור. "סודות" אלה ממילא היו אמורים להיות מובאים בפניה על ידי התביעה במועד מאוחר יותר. בשום פנים ואופן לא היתה כאן הטיית משפט או קנוניה בין התביעה לבין בית המשפט".

נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט לשעבר, פרופ' אליעזר ריבליןצילום: אוליבייה פיטוסי

במהלך הבירור, עיין ריבלין בחלופת המסרונים המלאה בין השופטת לשחם שביט כפי שהוצאו לבקשתו ממכשיר הטלפון של פוזננסקי כץ. "העיון מלמד כי הקשר הישיר בין השופטת לבין החוקר, שהחל בתיאום לוגיסטי, התדרדר חיש קל לדיאלוג פסול", קבע.  במהלך החודשים יוני, יולי, דצמבר 2017 וינואר, ופברואר 2018 פנה שחם שביט מספר פעמים ישירות לשופטת בענייני הדיונים הקבועים בפניה במעמדו. בין היתר הוא הודיע לה על המועד בו יגיעו אליה לדיון נציגי הרשות, מסר לה מראש מידע על עמדות נציגי הרשות כפי שתובאנה בפניה בבית המשפט, ופונה בשאלות לוגיסטיות אחרות".

ריבלין הדגיש כי טיב ההתכתבות בין השניים מגלה כי נציג רשות ניירות ערך, בהסכמת השופטת ובשיתוף פעולה שלה, "עקף" את הדרך המנהלית הרגילה בכל הנוגע לקשר בין שופט לבעל דין, וניהל יחד עם השופטת את ההסדרים האדמיניסטרטיביים ישירות".

עו״ד אופיר סטרשנוב, ממשרד כהן סטרשנוב לונדון, המייצג את השופטת פוזננסקי-כץ, מסר בתגובה להחלטת הנציב: "הוכח באופן חד משמעי שהשופטת לא פגעה בזכויות החשודים ועורכי דינם, ולחליפת המסרונים יש הסבר פשוט שפרטיו הובאו בפני הנציב.

"מדובר בהתכתבות טכנית בין השופטת לנציג רשות ני"ע שנגעה למערכת היחסים בינו לבין נציג המשטרה בנוגע לדיון אשר היה אמור להתקיים בלשכתה במעמד צד אחד, ולא לדיון המעצר שהיה אמור להתקיים באולם המשפט במעמד שני הצדדים.

"בפרשה זו כמו גם בכל דיוני המעצר בהם דנה, שקלה השופטת פוזננסקי-כץ כל בקשת מעצר בקפידה והחלטותיה נבעו תמיד משיקולים משפטיים טהורים, ללא כל הטיה או דעה קדומה, ותוך מתן משקל בכורה וחרדת קודש לכבוד האדם וחירותו".

שקד: "כשפורסמו כל העובדות התמונה השתנתה"

שר המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיותצילום: אוליבייה פיטוסי

מוקדם יותר, אמר שרת המשפטים איילת שקד: "אני סומכת על השופט ריבלין, הוא אדם דקדקן. הוא השתמש בחקירה של ערן שחם בנציבות, תישאל את השופטת ונציגי להב 433. חוות דעתו חשובה, כולל למידת העובדות, כי כשפורסמו כל העובדות התמונה השתנתה. אדון בזה עם הנשיאה ואקבל החלטה".

עוד אמרה כי "השופטים איתם דיברתי אמרו שבוודאי מי שאין לו עוזרים ומתמחים מסתמסים לתיאומים. אבל לדבר על מספר ימי המעצר זה לא דבר שצריך לעשות".

פוזננסקי-כץ, בת 48, התמחתה אצל שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב סביונה רוטלוי. מיד בתום ההתמחות עברה לפרקליטות מחוז מרכז, שם עבדה כ-14 שנה, עד למינויה לשיפוט בבית משפט השלום. כשופטת דנה במעצרים רבים, ובין היתר אישרה את בקשת המשטרה לסגור את בית הבושת ברחוב הירקון בתל אביב, לאחר שאשה בזנות שעבדה בו התאבדה. השנה אמורה היתה השופטת להיות בחופשה מינואר עד תחילת אפריל. מהודעת מערכת בתי המשפט התברר שבעקבות הפרסום היא הוחזרה לחופשה, עד לתום הבירור בעניין תיאום הארכות המעצר.

בהתכתבות שנחשפה שלשום, כתב שחם-שביט לשופטת: "לפחות הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים. תיראי מופתעת". בתגובה כתבה השופטת: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת". לאחר מכן כתב לה שחם: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') - נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3, את בהחלט אבל בהחלט יכולה לתת יומיים". בתגובה כתבה השופטת: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". אחר כך כתבה: "אז אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות". על כך הגיב שחם-שביט: "זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב (433, היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן)".

אתמול פורסמה התכתובת המלאה בין השניים ששפכה אור חדש על המסרונים שהחליפו השופטת והחוקר. התכתובות החדשות העלו כי הם לא התכוונו לדיון הפומבי, אלא למפגש מקדים עם נציגי המשטרה. בנוסף, אמש ניתן היה להבין כי השניים ביקשו להציג מצג שווא לפרקליטי החשודים ולמשתתפים בדיון. עם זאת, מהתכתובת המלאה התברר כי השניים תיאמו עמדות בוויכוח פנימי עם חוקרי להב, שאליהם כוונה ההפתעה המבוימת. מהתכתובות ניתן להסיק כי השניים חתרו לקצר את מספר ימי המעצר של חלק מהחשודים, בניגוד לעמדת נציגי המשטרה. עם זאת, גם כעת כשהתמונה מתבהרת, עולה כי השניים קיימו דיאלוג בלתי פורמלי וחריג על מנת לתאם את מספר ימי המעצר - לפני הדיון עם הסנגורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker