"שותפיי עקצו אותי": מייסד טיב טעם ושוק אלנבי-רוטשילד הגיש בקשה לפשיטת רגל

קובי טרייביטש הגיש את הבקשה לאחר שנקלע לחובות של 19 מיליון שקל ■ לטענתו, שלומי גבאי ואריק אברמוביץ' פעלו בשיתוף מנכ"ל ברגרואין, יגאל צמח, כדי להעביר לרשותו של האחרון את השליטה בשוק - "בנזיד עדשים"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנשים חוגגים בשוק אלנבי רוטשילד ומצולמים מלמעלה
צילום: אלעד אורן

איש העסקים קובי טרייביטש, מייסד רשת מעדני הגורמה טיב טעם , הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עו"ד יואב רז ממשרדו של איתן ארז, בקשה למתן צו כינוס לנכסיו ולהכרזה עליו כפושט רגל. זאת, עקב חובות בסך 19 מיליון שקל שנוצרו לו במסגרת הפעילות בשוק אלנבי-רוטשילד שאותו הקים. לפי הבקשה שהגיש, לטרייביטש 18 נושים.

בתצהיר שהוגש, מפרט טרייביטש על אודות ההזדמנות העסקית שראה בהקמת שוק האוכל, ועל כך שלטענתו שותפיו - המנכ"ל שהוא עצמו הביא ומנכ"ל ברגרואין - רקמו נגדו קנוניה ו"עקצו" אותו.

טרייביטש בן ה-55 חייב, בין השאר, לבנק הפועלים 3 מיליון שקל, למס הכנסה כ-5 מיליון שקל, לבנק אוצר החייל 3.4 מיליון שקל ולקבוצת האחים נאוי (ניכיון צ'קים) כחצי מיליון שקל. הוא מתגורר בבית ברחוב דב גרונר בתל אביב עם אשתו ליאת רון וילדיהם, כשדמי השכירות הם 15.4 אלף שקל לחודש.  לדבריו, ישנה הפרדה רכושית המעוגנת בהסכם ממון בינו ובין אשתו כך שחלקו בשכירות הוא מחצית ואותו הוא משלם בסיוע מכרים שונים. 

לצורך ההשקעה בשוק האוכל, טרייביטש הקים חברה בשם קרן ליאת, שבה הוא מחזיק ב-50.1%, והיתר נחלק באופן שווה בין שותפיו: שלומי גבאי, שאותו הכיר מהתקופה בה כיהן כמנכ"ל איקאה; ואריק אברמוביץ', שאותו הכיר מעסקי הבשר. קרן ליאת שכרה ב-2014 מחברת ברגרואין את קומת המסחר הראשונה בבניין בשדרות רוטשילד פינת אלנבי לתקופה של 25 שנה, בעלות של 350 אלף שקל לחודש. 

טרייביטש כותב כי במהלך ארבע השנים האחרונות, מאז שהוקמה הקרן ועד שמונה כונס נכסים לחברה בינואר השנה, הוא הזרים כבעל מניות סכום כולל של 6.7 מיליון שקל לקרן ליאת. לדבריו, בקיץ האחרון הוא הצליח להעלות את שוק האוכל על הפסים: "מספטמבר עד דצמבר 2017 עלה המחזור שלו בכל חודש ב–12%. במקביל איתרתי מנכ"ל חדש לחברה, נועם מלניק, שהחל לעבוד לצדי בספטמבר". 

הוא מציין כי דמי השכירות מהדוכנים הגיעו ל-550 אלף שקל בחודש, והאיזון התפעולי עמד על פדיון חודשי של 670 אלף שקל. "השוק היה קרוב מאוד לאיזון תפעולי בנובמבר 2017. במקביל, היו בחתימה האחרונה אצל משרד עורכי הדין גורניצקי ארבעה הסכמי שכירות חדשים שהיו אמורים להביא לאיזון תפעולי בינואר 2018", נכתב. טרייביטש מציין כי הוא השקיע בעצמו 5 מיליון שקל בדוכנים בשוק כשרוב העסקים נסגרו, "וגם כאן ביצעתי בחירת שותפים שגויה". 

קובי טריביטש
קובי טרייביטשצילום: עופר וקנין

טרייביטש מאשים את גבאי בכך שארבעה חודשים אחרי הפתיחה הפסיק להזרים את חלקו במימון, בניגוד להסכמים. "בדיעבד התברר לי שנרקמה נגדי קנוניה על ידי גבאי, אברמוביץ' ומלניק, ובשיתוף של יגאל צמח, מנכ"ל ברגרואין. למעשה אותו מלניק היה 'סוס טרויאני' ששירת את האינטרסים של שותפיי נגדי".

"במהלך אוקטובר 2017", טוען טרייביטש, "רקחו גבאי ואברמוביץ' קנוניה עם יגאל צמח להעביר לרשותו (של האחרון) את השוק בנזיד עדשים, על אף שרק בציוד הושקעו כ-12 מיליון שקל, שלא לדבר על שיווק, ועוד תוך שימוש במלניק כמנכ"ל שעושה בחברה כבתוך שלו, כנציגם של חברי הקנוניה". הוא מוסיף כי "השתלטות הבנק על קרן ליאת היטיבה עם ברגרואין וצמח, אשר יכלו לסלק את קרן ליאת מהשוק לאחר ההשקעה האדירה שעשינו במתחם ולרכוש את הפעילות בנזיד עדשים מבנק הפועלים".

לדבריו, מאז התחיל הליך ההשתלטות על החברה, הוא מודר מהעסק שבו הושקעו על ידי השותפים 20 מיליון שקל. "מצאתי את עצמי במצב שבו נלקחה ממני שלא כדין השקעה של 6.7 מיליון שקל בשוק, ובאין נכס להיאחז בו, החוב שלי לבנק הפועלים עומד על כשלושה מיליון שקל. יש לי זכות תביעה ודאית וממשית כנגד כל אחד מהשותפים שלי – גבאי ואברמוביץ ובוודאי כנגד חברת ברגרואין, אשר פעלו במשותף למיטוט החברה והעסק". בבקשה הוא כותב כי כדי להזרים כספים לעסק הוא נאלץ לפדות את קרן הפנסיה וביטוח החיים שלו ולקחת הלוואות מחברים. 

"במצב הדברים האמור לעיל, לא נותרה לי ברירה אלא לבקש את הגנת בית המשפט הנכבד בכך שיינתן צו לכינוס נכסיי ולעיכוב כל ההליכים נגד. נקלעתי למצוקה קשה ואין לי כל אפשרות לשלם את חובותיי. אם ימשיכו נגדי הליכי ההוצל"פ, הרי שלנושים לא תצמח כל תועלת. בהתחשב במצבי הכלכלי ובהכנסותיי, אין בהם אף כדי לכסות את הפרשי ההצמדה והריבית של החובות ובוודאי שאין בהם כדי לקדם את נושיי במאומה".

טרייביטש ייסד את טיב טעם ב-1989 והפך אותה מחנות בשוק הכרמל לרשת ארצית המתמחה במזון גורמה. עד 2009 שלט טרייביטש ברשת המזון; ואולם, בעקבות מאבק שליטה שהתפתח עם בעלי האג"ח של אנטר הולדינגס, שהיתה שותפה בטיב טעם, טרייביטש החליט לוותר על השליטה והעביר אותה לחגי שלום. מאוחר יותר, בתהליך הדרגתי, מימש טרייביטש את כלל מניותיו בטיב טעם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker