אפרת נוימן

בבית המשפט המחוזי בתל אביב נערך היום (א') דיון בתיק הקפאת ההליכים של הוניגמן. השופט חגי ברנר אישר את בקשת החברה לקבל אשראי של 5 מיליון שקל, שישמש להוצאות בתקופת ההקפאה, ולפרסם הזמנה להצעות לרכישת הרשת. האשראי ישולם לחברת גמא ניהול וסליקה בע"מ, בריבית שנתית של 5%.

בשבוע שעבר דיווחו הנאמנים של הוניגמן כי הם מקבלים פניות מגורמים רבים - בהם גורמים משמעותיים בתחום קמעונאות האופנה בישראל - שמגלים עניין ברכישת הרשת בכללותה, או בהפרדה למותגים השונים.

עו"ד קרן רייכבך-סגל, שמונתה לנאמנה של הרשת יחד עם רו"ח בועז גזית, אמרה בדיון כי בשלב זה אין סיבה לצמצם סניפים לא רווחיים, למעט כמה סניפים בודדים שהחברה כבר חתמה על הסכמים לפינויים. לדבריה, מאז תחילת הקפאת ההליכים נמכרו בחנויות מלאים ביותר מ-8 מיליון שקל.

ב-14 בפברואר הורה השופט עאטף עיילבוני, מבית המשפט המחוזי בנצרת, על מתן צו הקפאת הליכים לרשת ולבעליה - האחים מיכה ויעקב הוניגמן - בעקבות בקשה דחופה שהגישה החברה, שנקלעה למצוקה תזרימית. בבקשה ציינה הוניגמן כי ענף האופנה מצוי במשבר שנמשך כבר כמה שנים, ומקורו בין היתר ברכישות הולכות וגוברות של מוצרי אופנה באינטרנט, ברכישות בחו"ל, בעלויות גבוהות בקניונים ובתחרות משמעותית בענף. היקף חובות הרשת לכלל הנושים (שמונה בנקים) נאמד בסכום של 234 מיליון שקל.

עיילבוני גם אישר את המינוי של שני הנאמנים שביקשה החברה, עורכת הדין קרן רייכבך-סגל ורו"ח בועז גזית. ביום חמישי האחרון הכריע עיילבוני בשאלת הסמכות המקומית לדון בתיק וקבע כי הוא יעבור למחוז תל אביב

בדיון שנערך היום הביעו חלק מהנושים התנגדות להחלת צו ההקפאה גם על הבעלים. השופט קבע כי אמנם אין מקום להחיל את הצו גם על האחים, שכן הכלל הוא שהקפאת הליכים אישית תתאפשר במקרים חריגים בלבד. עם זאת הוא קבע כי לטובת החברה, שנמצאת בראשית הליך הבראה, צו ההקפאה האישית יוארך ב-21 יום ולאחר מכן יפקע מאליו.

השופט ציין כי אין חולק על תרומתם הרבה של האחים הוניגמן לפעילות החברה מאז הקמתה ועד שנקלעה לקשיים, וגם על כך שהשניים שיעבדו נכסים פרטיים כדי לחלץ את החברה ממצבה. עם זאת, הוא גם מתח ביקורת על השניים וקבע כי נהגו "באופן תכסיסני" בנוגע לאשראי של 6 מיליון שקל שקיבלו מבנק מזרחי טפחות - מכיוון שהאשראי ניתן להם בחשבונותיהם הפרטיים במטרה שיעבירו אותו מיד לחשבון החברה למטרת הקטנת החובות, אך הם לא עשו זאת.

השופט ברנר דחה את בקשת חלק מהנושים להחליף את הנאמנים שמונו לבקשת החברה, אך מינה נאמן שלישי - עו"ד פיני יניב. הוא ציין כי ככלל עדיף להימנע ממינוי נאמנים שהוצעו על-ידי החברה שהגישה את הבקשה להקפאת הליכים, אך סייג וציין כי לא מדובר ב"כלל בל-יעבור" וכי יש מקרים שבהם הנסיבות לא מאפשרות די זמן למנות בעל תפקיד נייטרלי.

"החברה מצויה בתקופה רגישה ביותר, ועונת מכירות הפסח עומדת בפתח", ציין השופט. "הנאמנים כבר פעלו רבות אל מול עובדים, מנהלים, ספקים ומציעים פוטנציאליים על מנת לייצב את מצבה של החברה. הם מכירים היטב את מצבה והחלפתם כעת עלולה ליצור זעזוע ומשבר נוסף שיקשה על הליך שיקומה של החברה, הקשה והמורכב ממילא. דומה כי זעזוע נוסף הוא הדבר האחרון לו זקוקים החברה ועובדיה בימים אלה".

היום גם הגישו מספר גופים בקשה להצטרך להליך. רשות המסים (אגף מס הכנסה) ביקשה להצטרף להליך בשל חוב של 800 אלף שקל. לבקשה הצטרפו גם בקשים וחברת פרסום וכן אמות השקעה, בגין דמי שכירות שלא שולמו. קבוצת עזריאלי הגישה בקשה לחלט ערבויות של הוניגמן, שמחזיקה 23 חנויות בקניוני עזריאלי, בשל חובות של כ-2 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker