חיזוק לתחום המשפטי כלכלי: פרופ' עופר גרוסקופף נבחר לשופט עליון

גרוסקופף, שופט בבית המשפט המחוזי מרכז, הוא כלכלן ופרופ' למשפטים, בעל התמחות במפגש בין משפט לכלכלה ומהשופטים הבולטים בתחום הכלכלי-אזרחי ■ הוועדה בחרה גם בפרופ' אלכס שטיין

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט עופר גרוסקופףצילום: אתר בתי המשפט
אפרת נוימן

הוועדה לבחירת שופטים, בראשות שרת המשפטים, איילת שקד, בחרה הערב (ה') בפרופ' עופר גרוסקופף ובפרופ' אלכס שטיין לבית המשפט העליון, במקום השופטים יורם דנציגר ואורי שהם, שפורשים מכהונתם בקרוב.

גרוסקופף (48), שופט בית המשפט המחוזי מרכז, הוא חיזוק משמעותי לתחום המשפטי-כלכלי בעליון: הוא כלכלן (בעל תואר שני בכלכלה) ופרופ' למשפטים, בעל התמחות במפגש בין משפט לכלכלה. הוא נחשב מטאור בזירה המשפטית, אקדמאי שבחר לעבור לשיפוט ואחד השופטים הבולטים בתחום הכלכלי-אזרחי.

גרוסקופף, שעבודת הדוקטורט שלו נעשתה תחת ההנחיה של שר המשפטים לשעבר, פרופ' דניאל פרידמן, נבחר לשופט מחוזי ב-2009, כך שתקופת כהונתו כשופט עד כה קצרה יחסית. הוא דן בתביעות ייצוגיות רבות ובתביעות נגזרות, ונחשב מקצועי ופרו-צרכני. עורכי דין שהופיעו מולו מתארים אותו כמבריק, איש נעים ולא מתנשא, שיורד מהר לשורש העניין. כעת, בעקבות בחירתו, האטרקטיביות של תובעים להגיש ייצוגיות במחוזי מרכז תפחת.

אחת ההחלטות המפורסמות שלו ניתנה באוגוסט 2015, כשקיבל בקשה לאישור תביעה נגזרת שהוגשה נגד דסק"ש, נוחי דנקנר ודירקטורים בחברה, ובמרכזה העסקה המפוקפקת לרכישת עיתון "מעריב". באחרונה אישר פשרה לסיום התיק בתשלום של 100 מיליון שקל לחברה, שברובו תישא חברת הביטוח.

פרופ' אלכס שטיין

במקרה אחר, גרוסקופף לא קיבל הסכם פשרה שגובש בתביעה ייצוגית נגד חברות הביטוח וקבע כי ההחזר הראוי צריך להיות גבוה באופן משמעותי מההחזר שגובש בפשרה — 365 מיליון שקל במקום 100 מיליון שקל. גרוסקופף גם אישר בקשה לייצוגית נגד פייפאל, לאחר שקבע כי העובדה שפעילותם של תאגידי ענק טכנולוגיים נעשית בעיקר באמצעות האינטרנט אינה מקנה להם חסינות מפני התדיינות בישראל. בימים אלה הוא דן בבקשה לתביעה ייצוגית נגד קוקה קולה בטענה לגביית מחיר מופרז, הנמצאת בשלב הסיכומים.

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות: "נבחרו לבית המשפט העליון שניים מן המעולים שבמועמדים, בעלי מוניטין מקצועי משובח ומרשים. האחד שופט מצוין ואיש אקדמיה בעברו והשני איש אקדמיה ותיק ומוערך בארץ ובעולם. אין לי ספק כי שניהם כאחד יתרמו תרומה משמעותית לבית המשפט העליון בישראל ויעשירו את פסיקתו בידע ובעומק משפטי. בשם כל שופטי ישראל אני מבקשת לברך את המועמדים שנבחרו היום לכל הערכאות ולאחל להם הצלחה רבה בתפקידם."

שרת המשפטים, איילת שקד: "נבחרו מועמדים מצטיינים, הנושאים על גבם רקעים תרבותיים ותרמילי חיים ייחודיים ומגוונים. בכניסתי לתפקיד שרת המשפטים, אחד היעדים המרכזיים שהצבתי היה גיוון של בית המשפט העליון. אין לי ספק שתרומתם לבית המשפט העליון תותיר את חותמה בדפי ההיסטוריה של עולם המשפט הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker