"שיכון ובינוי שיחדה פקידי ממשל בעולם באופן שיטתי ולאורך שנים בעשרות מיליוני דולרים"

בית המשפט האריך עד ליום שלישי את מעצרו של עופר קוטלר, לשעבר מנכ"ל בינוי ושיכון, ושל בכיר נוסף בחברה ■ המשטרה: "ככל שהחשדות יתבררו כנכונים, יהיה קשה לאמוד את הנזקים התדמיתיים והאחרים שייגרמו למדינת ישראל בגין פרשיה חמורה זו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עופר קוטלר בבית המשפט ביום חמישי שעבר
עופר קוטלר בבית המשפט ביום חמישי שעברצילום: אילן אסייג

המשטרה הודיעה כי החל משעות הבוקר (ה') נחקרו באזהרה ארבעה חשודים נוספים בפרשת שיכון ובינוי. אחר הצהריים, הותר לפרסם כי אחד החשודים הוא עופר קוטלר, לשעבר מנכ"ל שיכון ובינוי. מעצרו של קוטלר ושל בכיר נוסף, ששמו טרם הותר לפרסום, הוארך עד יום שלישי.

במהלך הדיון אמר נציג המשטרה, רב-פקד אריאל פרידמן, כי מאז שהחקירה הפכה לגלויה, חלו בה התפתחויות דרמטיות שיש בהן כדי לבסס את החשדות. "לנגד עינינו מתגלה תמונה עגומה לפיה חברת שיכון ובינוי שיחדה פקידי ממשל ברחבי העולם באופן שיטתי ולאורך שנים בעשרות מיליוני דולרים ואף מעבר לכך, והכל כדי להגדיל את רווחיותה", אמר.

"לא זו בלבד, אלא שבמקרים מסוימים חברת שיכון ובינוי מעלה בכספים ממוסדות הבנקאיים המסונפים לאו"ם, מוסדות שהוקמו מתוך מטרות נעלות - כמו פיתוח תשתיות במדינות מתפתחות", הוסיף. "ככל שהחשדות יתבררו כנכונים, יהיה קשה לאמוד את הנזקים התדמיתיים והאחרים שייגרמו למדינת ישראל בגין פרשיה חמורה זו".

פרקליטיו של עופר קוטלר - עוה"ד צבי אגמון, גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי - מסרו בתגובה כי מרשם דוחה בתוקף את החשד המיוחס לו: "מר קוטלר לא היה נושא משרה בחברות הרלוונטיות, אין לו כל קשר לפרשה הנחקרת ויש להביע צער על שרבוב שמו לפרשה. אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שיבדקו הדברים יתברר כי מר קוטלר חף מכל אשמה ויש לסגור את התיק נגדו".

מחברת שיכון ובינוי נמסר בתגובה: "החברה משתפת פעולה באופן מלא עם החקירה ומקווה שזו תסתיים בהקדם ובאופן חיובי, שכן לחברה יש אפס סובלנות לכל התנהלות בלתי תקינה. כידוע, החברה הנכדה הזרה היא שפנתה ביוזמתה לרשויות האכיפה באירופה ונקטה בהליכי בדיקה פנימיים כדי לבדוק את עצמה ולברר חלילה האם נפל רבב בהתנהלותה".

מעצרם של 3 חשודים הוארך עד יום ראשון

רוני פאלוך בדיון בהארכת מעצרו
רוני פאלוך בדיון בהארכת מעצרוצילום: עופר וקנין

ביום שלישי החקירה בפרשת שיכון ובינוי הפכה לגלויה, והיא מתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433. שלשום הוארך עד ליום ראשון מעצרם של שלושה בכירים לשעבר ובהווה ב-SBI - חברה נכדה של שיכון ובינוי: אלימלך יהודה, רוני פאלוך ואלכסנדר ישיש.

מדובר בפרשה בינלאומית, שעניינה מתן שוחד על ידי שיכון ובינוי, ובמסגרתה הועברו לכאורה תשלומי שוחד לנציגי ממשל זרים, בד בבד עם ביצוע עבירות נוספות. על פי החשד, תשלומי השוחד יועדו לאפשר ביצועם של מיזמי בנייה באפריקה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. במקביל לחקירה, מתבצעת אכיפה כלכלית נרחבת במהלכה נתפס רכוש השייך לחברה לצורך חילוט. 

התביעה שהציתה את חקירת שיכון ובינוי

הזרז לחקירה שמתנהלת כיום על-ידי התובע הכללי של שווייץ ומשטרת ישראל הוא תביעה שהגיש ביולי 2017 שי סקף, לשעבר מנהל הכספים בקניה של חברת SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי), באמצעות עו"ד ברק כלב ממשרד אורנה לין ושות' - בסך של 5.9 מיליון שקל. התביעה הוגשה נגד SBI, שיכון ובינוי ודן שחם, מנהל סניף קניה של SBI.

בתביעה טען ששיכון ובינוי נמנעת מתשלום שכרו ואף מפעילה מסכת של לחץ ואיומים כלפיו כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו. בתביעה הסביר סקף כי מדובר בהמשך ישיר להתנכלות ולהתעמרות של שיכון ובינוי כלפיו, לאחר שחשף מעשי שחיתות חמורים שביצעו לכאורה מנהלי חברות בקבוצה לאורך שנים רבות ובהיקף נרחב. 

מהתביעה עולה עוד כי סקף נדרש לוודא שתשלומים חריגים במזומן תועדו כהלכה. תחילה הוסבר לו שהמשימה שלו היא לערוך התאמות ברישומים של תשלומים במזומן שנעשו מחוץ למערכת החשבונאית הרגילה. המטרה היתה לאפשר לירון קריסי - לשעבר מנכ"ל שיכון ובינוי, שנכנס באותה עת לתפקידו - לפקח על התשלומים, וזאת לאחר אי-התאמה שגילה ביחס אליהם ולאחר שנתגלו פערים בין הרישומים של הנהלת SBI שוויץ לבין רישומים של מנהלי הסניפים.

לסקף התברר, לפי התביעה, שבפועל מטרת המשימה שלו היא לדאוג לתיעוד מסודר של תשלומי שוחד במחברת של בנימין ארביט, מנהל מחוז מזרח אפריקה ב-SBI - וזאת כדי שיהיה אפשר להשמיד את יתר המסמכים שמעידים על העברת תשלומים למקרה שבו תתקיים ביקורת של הבנק העולמי, שמממן פרויקטי תשתית רבים באפריקה.

לדברי סקף, בפברואר 2016 הוא נקרא למשרדו של מנהל סניף קניה ב-SBI, דן שחם, ונדרש על-ידו להצליב את כלל המידע ביומנים, דיוק פרטי התשלומים ויתרות התשלומים לתשלום עתידי - החל מ-2011 ועד 2016. סקף אף נדרש לשמור על סודיות מלאה בכל הנוגע למשימה שהוטלה עליו, כולל מפני משפחתו.

לאחר שעיין במסמכים גילה סקף, לדבריו, שבכירים ב-SBI שוויץ - כולל שחם וארביט - הובילו באופן עקבי ולאורך תקופה ארוכה עסקות שאינן אלא התחייבויות למתן שוחד תמורת הטבות והקלות לחברה מצד בכירים ברשויות קניה. סקף ציין כי ההתחייבויות הללו נעשו במסגרת מנגנון שחיתות מובנה ושיטתי שהתקיים במשך שנים רבות במדינות שונות באפריקה, בהן קניה, אוגנדה וטנזניה.

לדבריו, למנהלי SBI שוויץ היה תמריץ לדאוג בכל דרך שמחזור הפעילות הכספית של החברה יגדל, משום שככל שביצועי החברה טובים יותר - כך המענקים שהם מקבלים גדלים וגובר הסיכוי שהאופציות שהם מקבלים יהיו שוות יותר במועד הבשלתן.

בכתב התביעה טוען סקף שכשהודיע לשחם כי הוא מסרב לשתף פעולה עם המעשים, יחסו השתנה באחת והוא אף כינה אותו "אפס חסר עמוד שדרה". סקף טוען שניסה להתריע בפני רואה החשבון המבקר של החברה, רו"ח רובי לזרוב, על תשלומי השוחד בהמשך פברואר 2016 - כשזה הגיע לקניה לביקורת שנתית של הדו"חות הכספיים ל-2015. לתדהמתו של סקף, רו"ח לזרוב לא הופתע ואמר לו שהנורמה המושחתת מושרשת היטב בפעילותה של SBI בניגריה, אוגנדה גוואטמלה - ובעבר גם בחוף השנהב.

סקף לא התייאש, וכשהגיע מנכ"ל SBI, רוני פאלוך, לביקור בקניה - בסוף מארס 2016 - התריע בפניו ובפני מנהל סניף קניה, דן שחם, ומנהל אזור מזרח אפריקה, בנימין ארביט, כי מתן שוחד לעובדי ציבור בחו"ל היא עבירה פלילית לפי החוק הישראלי, כמו גם במדינות  OECD. סקף הבהיר להם שהוא מסרב בכל תוקף להיות שותף למעשים אלה.

לטענת סקף, מנכ"ל החברה רוני פאלוך השיב לו שתשלומי השוחד הם צעד נדרש לנוכח התחרות הגוברת מול קבלנים סינים, ושהוא כמנהל הבכיר בחברה אישר והנחה את מנהלי הסניפים לפעול בכל דרך להתמודד עם תחרות זו - כולל לתת תשלומי שוחד לעובדי ציבור. לדבריו, תשלומים במזומן לעובדי ציבור הם עניין מושרש בדי.אנ.אי של תושבי מדינות אפריקה וכי SBI לא תשנה את עורה ואת האופן שבו היא פועלת.

לדברי סקף, פאלוך טען כי תפקיד החברה היא למקסם את הערך לבעלי מניותיה - גם במחיר של מתן שוחד ועבירה על החוק: "אני עובד בחברה שנים רבות וזו דרך העבודה מאז ומעולם וכולם יודעים זאת גם בישראל. רוב רווחיה והכנסותיה של קבוצת שיכון ובינוי מקורם באפריקה. ביבשת אפריקה ככה עובדים. אם אתה רוצה או לא רוצה, אם נאה לך או לא נאה לך. אמרת שאתה לא רוצה לשתף פעולה, אין בעיה, נמצא לך מחליף".

העבירה של מתן שוחד לעובד ציבור זר היא עבירה חדשה יחסית, שהוכנסה לחוק העונשין ב-2008. העבירה נוספה בעקבות התחייבות של מדינת ישראל לאמנת האו"ם נגד שחיתות ולאמנת OECD בדבר המאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים בעסקות בינלאומיות. סעיף 291א' לחוק העונשין קובע כי מי שנותן שוחד לעובד ציבור זר תמורת פעולה הקשורה בתפקידו - דינו כדין נותן שוחד לעובד ציבור בישראל. העונש שקובע החוק הוא עד שבע שנות מאסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker