פרשת השוחד בשיכון ובינוי: הוארך מעצרם של שלושה חשודים עד ליום ראשון

מדובר בעובדים בהווה ובעבר של חברה נכדה של שיכון ובינוי ■ השופט ציין כי יש חשש בשלב זה משיבוש חקירה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החשודים בהארכת מעצר. מימין: רוני פאלוך, אלכסנדר ישיש, יהודה אלימלך
פרשת שיכון ובינוי, החשודים בהארכת מעצר. מימין: רוני פאלוך, אלכסנדר ישיש, יהודה אלימלךצילום: עופר וקנין

מעצרם של שלושה עובדים בחברת שיכון ובינוי , אלימלך יהודה, רוני פאלוך ואלכסנדר ישיש, הוארך היום (ג') עד ל-25 בפברואר. מדובר בעובדים בהווה ובעבר של חברת SBI שהיא חברה נכדה של שיכון ובינוי. 

לאחר שהוגש לשופט עמית מיכלס דו"ח סודי, הוא ציין כי "בשים לב לחשש הקיים משיבוש החקירה, אני סבור שלא ניתן להורות על שחרורו של מי מהחשודים בשלב זה".

היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 פתחה היום בחקירה גלויה, ועיכבה 4 חשודים לחקירה באזהרה (אחד מהם לא הובא להארכת מעצר). זאת בחשד לביצוע עבירות שעניינן מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

מדובר בפרשה בינלאומית שעניינה מתן שוחד על ידי חברת שיכון ובינוי, הבונה בארץ וברחבי העולם. במסגרתה, הועברו לכאורה תשלומי שוחד לנציגי ממשל זרים, בד בבד עם ביצוע עבירות נוספות. ביולי 2017 התפטר מנכ"ל שיכון ובינוי, ירון קריסי, בנסיבות לא ברורות. 

החקירה מתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, בשיתוף עם גורמי אכיפה בינלאומיים, ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה. את החברה מייצגים עורכי הדין פיני רובין וארז הראל ממשרד גורניצקי.

על פי החשד, תשלומי השוחד יועדו לאפשר ביצועם של מיזמי בנייה באפריקה ובמקומות נוספים ברחבי העולם, בהיקף של מאות מיליוני דולרים. במקביל לחקירה, מתבצעת אכיפה כלכלית נרחבת במהלכה נתפס רכוש השייך לחברה לצורך חילוט. 

יהודה מיוצג על ידי עורכי הדין איריס ניב סבג  ואור סמואל, פאלוך מיוצג על ידי עו"ד ירון ליפשס וישיש על ידי עורך דין משה מזור. 

שוחד לעובד ציבור זר - כמו שוחד לעובד ציבור בישראל

העבירה של מתן שוחד לעובד ציבור זר היא עבירה חדשה יחסית, שהוכנסה לחוק העונשין ב-2008. העבירה נוספה בעקבות התחייבות של מדינת ישראל לאמנת האו"ם נגד שחיתות ולאמנת OECD בדבר המאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים בעסקות בינלאומיות. סעיף 291א' לחוק העונשין קובע כי מי שנותן שוחד לעובד ציבור זר תמורת פעולה הקשורה בתפקידו - דינו כדין נותן שוחד לעובד ציבור בישראל. העונש שקובע החוק הוא עד שבע שנות מאסר.

רק באחרונה עוכבו במשטרה לחקירה בעלי השליטה בחברת הבנייה שפיר בחשד למתן שוחד לעובד ציבור בפרויקט ספציפי שביצעה חברה נינה של שפיר הנדסה ברומניה לפני כמה שנים. זאת, לאחר שכבר לפני יותר משנה נפתחה בפרקליטות חקירה בעניין, בעקבות חקירה פלילית שנפתחה ברומניה כנגד מנהל לשעבר בקבוצה.

מי שעוד חשוד בעבירה של שוחד לעובד ציבור זר הוא איש העסקים בני שטיינמץ, שעל פי החשד נתן שוחד של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בכירים בגינאה. שטיינמץ נעצר בדצמבר 2016 ושוב בקיץ 2017 (בשלב זה החקירה התפתחה גם למדינות אחרות) כשלאורך התקופה גם נערכו השלמות חקירה בחו״ל. עדיין לא פורסמה החלטה בעניינו.

לצורך התמודדות עם עבירה זו הוקם בפרקליטות צוות בין־משרדי שמאחד גורמים מגופי אכיפה שונים. הצוות כולל גורמים מהפרקליטות, המשטרה, הרשות לאיסור הלבנת הון ורשות המסים, ומטרתו לתת דחיפה רצינית לנושא זה.

התקדים היה בחברת ניפ גלובל שהיתה הראשונה שהוגש נגדה כתב אישום בעקבות סעיף 291א' לחוק העונשין והיא הורשעה על פי הודאתה ושילמה קנס של 4.5 מיליון שקל. לאחרונה, גם חברת טבע הגיעה להסדר מותנה עם הפרקליטות שלפיו היא תודה ששילמה שוחד לעובדי ציבור זרים - ותשלם קנס של 75 מיליון שקל (בהמשך לקנס ששילמה כבר בארה"ב). 

עו"ד ירון ליפשס וליה גוני מסרו בתגובה: "מר פאלוך סמוך ובטוח כי בתוך זמן קצר, כאשר ערפל החקירה יתפוגג והעובדות יתבררו במלואן, יובהר כי לא נפל כל פסול במעשיו, כי לא ביצע עבירה כלשהי ושכל פעולותיו נעשו במסגרת הדין לקידום ענייניה של החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker