הפרקליטות על פרשת גרסטל: "שחיתות שלטונית ברמה הגבוהה ביותר"

בית המשפט המחוזי הפך את החלטת בית משפט השלום והאריך בשישה ימים את מעצרו של היועץ האסטרטגי אלי קמיר: "קיים חשד סביר בעוצמה גבוהה לביצוע העבירות המיוחסות"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי קמיר בדיון בהארכת מעצרו
אלי קמיר בדיון בהארכת מעצרוצילום: מוטי מילרוד

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל אחר הצהריים (ג') את הערר שהגישו המשטרה והפרקליטות על ההחלטה לשחרר את היועץ האסטרטגי, אלי קמיר, למעצר בית - וקבע כי מעצרו יוארך בשישה ימים.

במהלך הדיון אמר נציג הפרקליטות, עו"ד יהונתן תדמור, כי "מדובר בשחיתות שלטונית ברמה הגבוהה ביותר". הוא ציין כי בפרקליטות הופתעו מהחלטת בית משפט השלום להורות על שחרורו של קמיר למעצר בית - כמה שעות אחרי פתיחת החקירה שלו.

תדמור ציין כי קמיר הכחיש בחקירתו את העבירה המיוחסת לו וכי שיתוף הפעולה שלו עם החוקרים היה סלקטיבי - "הטענות שלו הן שהוא לא זוכר". לדבריו, קמיר נמצא "בלב העבירה. הוא בעצמו לקח את הצעת השוחד ומוציא אותה אל הפועל".

"התייצבנו כאן היום באופן יוצא דופן יחסית כיוון שהאירוע הוא אירוע יוצא דופן, והפרקליטות מלווה את התיק הזה על כל צעד ושעל שבו, עד לדרגים הבכירים ביותר במערכת אכיפת החוק", אמר תדמור בדיון.

"מדובר באירוע - ככל שיתבררו החשדות כנכונים - חמור מאין כמותו, של הצעת שוחד בדרגים הגבוהים ביותר והשחתה ברמות הגבוהות ביותר. אנחנו הופתענו שבית המשפט לא אפשר לנו יום אחד של חקירה". בפרקליטות טוענים כי קמיר פנה לחפץ מיוזמתו, כדי לבחון את המועמדות של גרסטל לתפקיד היועמ"ש.

השופטת (בדימוס) הילה גרסטלצילום: אוליבייה פיטוסי

עורכת דינו של קמיר, שרון קליינמן, ציינה כי אין כל פסול בעצם היוזמה של קמיר. לדבריה, במהלך חקירתו הסביר קמיר את פשר השיחה שקיים עם חפץ בנושא והדגישה כי מבחינתו לא עלה על הפרק שום תנאי למועמדות של גרסטל לתפקיד. "מדובר בעניין מאוד מאוד נקודתי שקמיר מכחיש מכל וכל", אמרה.

השופט, יוסי טופף, קבע כי "קיים חשד סביר בעוצמה גבוהה, אף מעבר לנדרש בשלב דיוני זה של בקשה ראשונה, לביצוע העבירות המיוחסות לקמיר. בשלב זה מדובר בחשדות בלבד, ואין חולק על כך שקמיר נהנה מחזקת החפות, אך קיימת תשתית ראייתית לכאורה המבססת חשד סביר לביצוע העבירות. דומני כי אין צורך להכביר במילים על הסכנות הטמונות בשחיתות ובהשחתת המידות הציבוריות שאין להן מקום במדינת חוק". השופט קבע כי בנסיבות אלו, עילת המעצר של חשש לשיבוש המשך החקירה היא ברף הגבוה, כך שאין מקום לשחרר את קמיר.

החשד: סגירת תיק תמורת מינוי ליועמ"ש

על-פי החשד, ב-2015 נפגש קמיר עם יועץ התקשורת ניר חפץ בעיצומו של המרוץ לאיוש תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. חפץ הציע לקמיר - כך חושדת המשטרה - להציג בפני השופטת לשעבר הילה גרסטל הצעה שלפיה היא תתחייב לסגור את החקירה נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בתיק המעונות תמורת המינוי לתפקיד היועמ"ש.

קמיר נחשב מקורב ליועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין. בשנות ה-90 שימש עיתונאי ב"מעריב", בין השאר בתחומי הספורט והמשפט. כאשר כיהן ככתב משפט הכיר את עו"ד יהודה וינשטיין, לימים היועץ המשפטי לממשלה. בין השניים נוצר חיבור קרוב, שבמסגרתו אף העביר וינשטיין את אחזקותיו לידי קמיר בנאמנות כאשר כיהן כיועמ"ש.

בעבר קמיר כיהן גם כראש מטהו ויועצו של שאול מופז, ולאחר מכן במסגרת משרד הייעוץ שלו הוא העניק שירותי ייעוץ לשורה של חברות ממשלתיות – בהן הדואר, מע"צ, נ.ת.ע (הרכבה הקלה) ועוד. לקמיר קשרים רבים במערכת הפוליטית, בגופי התקשורת ובזירה הפוליטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker