היועץ האסטרטגי אלי קמיר נשלח למעצר בית - המשטרה מערערת

קמיר נעצר הבוקר בחשד שהציע לשופטת לשעבר הילה גרסטל, בשליחותו של ניר חפץ, לקבל את תפקיד היועמ"ש בתמורה לסגירת החקירה נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו ■ קמיר ציינו נחקר ברשות ני"ע פעמיים במסגרת פרשת בזק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועץ האסטרטגי אלי קמיר בהארכת מעצרו
היועץ האסטרטגי אלי קמיר בהארכת מעצרוצילום: מוטי מילרוד

היועץ האסטרטגי אלי קמיר נעצר הבוקר על ידי יחידת לה"ב 433 של המשטרה, בעקבות חשד חדש שעלה לפיו ב-2015, בעיצומו של המרוץ לאיוש תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, נפגש עם יועץ התקשורת ניר חפץ שהציע לו להציע לשופטת לשעבר הילה גרסטל כי להתחייב לסגור את החקירה נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, בתיק המעונות תמורת המינוי. 

למרות בקשות החוקרים מעצרו של קמיר לא הוארך והוא נשלח למעצר בית בביתו שבסביון. המשטרה הודיעה בדיון כי בכוונתה להגיש ערר על החלטת השחרור.

קמיר נחשב מקורב ליועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין. בשנות ה-90 שימש עיתונאי ב"מעריב", בין השאר בתחומי הספורט והמשפט. כאשר כיהן ככתב משפט הכיר את עו"ד יהודה וינשטיין, לימים היועץ המשפטי לממשלה. בין השניים נוצר חיבור קרוב, שבמסגרתו אף העביר וינשטיין את אחזקותיו לידי קמיר בנאמנות כאשר כיהן כיועמ"ש.

בעבר קמיר כיהן גם כראש מטהו ויועצו של שאול מופז, ולאחר מכן במסגרת משרד הייעוץ שלו הוא העניק שירותי ייעוץ לשורה של חברות ממשלתיות – בהן הדואר, מע"צ ועוד. לקמיר קשרים רבים במערכת הפוליטית, בגופי התקשורת ובזירה הפוליטית.

קמיר קשור בעקיפין גם לראש הממשלה בנימין נתניהו. שותפו בחברת הייעוץ שלו הוא היועץ ישראל בכר, שהיה מקורב מאוד לנתניהו. בכר עבד עם נתניהו במשך כחמש שנים כיועץ הסקרים ועזב את תפקידו ב-2011. בהמשך העניק בכר שירותי ייעוץ גם ליו"ר ש"ס אריה דרעי וליו"ר כולנו משה כחלון.

בשעות הבוקר הובאו חפץ וקמיר לדיון בהארכת מעצרם בבית המשפט השלום בתל אביב, והחוקרים ביקשו להאריך את מעצרם בשבעה ימים. חפץ נתון במעצר בכל מקרה זאת בשל המעורבות שלו בפרשת 4000. 

עורכי דינו של קמיר ציינו כי הוא נחקר ברשות ני"ע כבר פעמיים במסגרת פרשת בזק, ואתמול הוא נחקר אתמול בלה"ב 433 בנושא נקודתי ומצומצם. "על אף הטענה שהוטחה בפניו שנראית חמורה, נבקש מבית המשפט לעיין בתשובת החשוד שיש בה מענה הולם לדעתנו". עורכי הדין ציינו כי אתמול קמיר נחקר גם ברשות ני"ע במסגרת פרשת בזק, בסופה של החקירה נאמר לו כי הוא יכול ללכת לביתו, אולם אז הגיעו אליו חוקרי לה"ב 433. החקירה בלה"ב התחילה ב-14:30 ובלילה הודיעו להם שהוארך על מעצר.

בכל הנוגע לקמיר, השופט עלאא מסארווה שדן בבקשה קבע בנוגע לעילת המעצר כי מדובר בחקירה ממוקדת בנושא מסוים, ביחס לאירוע לא חדש. "דעתי היא שאין הצדקה להמשך מעצרו של החשוד בתיק זה", קבע. הוא התייחס למעורבותו של קמיר וציין כי "ניתן לומר שהוא אינו מצוי במדרג חומרה או מעורבות גבוהה". עם זאת הוא הדגיש כי "התשתית הראייתית קושרת את החשוד למעורבות באירוע במעגל השני".

השופט הוסיף כי אף שבעבירות מסוג זה קיים חשש מובנה לשיבוש הליכי חקירה, במקרה הזה החשש בתיק הזה מצדיק השמה במעצר. "ניתן להסתפק בחלופת מעצר שתבטיח שפעולות החקירה יתבצעו באין מפריע". השופט הורה על שחרורו של קמיר למעצר בית מוחלט בביתו שבסביון עד ליום ראשון, ובנוסף נאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים הנוספים בפרשה למשך חודש.

בדיון בבית המשפט אמר עו"ד ירון קוסטליץ, סנגורו של חפץ, כי "הטענה היא עלילה". קוסטליץ ציין כי חפץ נתון בכל מקרה במעצר שצפוי להימשך עד ליום חמישי, באופן שמייתר בשלב זה הארכת מעצר נוספת. אולם נציגי המשטרה הדגישו כי הם עומדים על הארכת מעצר נוספת. "מדובר באירוע חמור ויש חשש לשיבוש הליכי חקירה" הדגישו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker