דרוש מתאבד שיעי

מי שיחליף את רונית קן יידרש ללוחמנות וחוסר פשרות

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רונית קן מסיימת כהונה סיזיפית בתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים. רוב הזמן הצליחה קן לשמור את הצרכנים באותו מקום שבו היו קודם. יש לקן נסיבות מקלות לתוצאות החמצמצות של כהונתה: היא נלחמה בכלים מוגבלים ומיושנים נגד הכוחות החזקים ביותר במשק. בנסיבות האלה, גם דריכה במקום נגד זרם של מונופולים ואוליגופולים היא סוג של הישג.

שוק הטלפוניה עדיין מצומק, תעריפי הסלולר עדיין מהגבוהים בעולם, שוק הרכב נפתח רק לאחרונה ליבוא מקביל (לאו דווקא בגלל רשות ההגבלים), בשוק התעופה חל שיפור - אך לעומתו כולם יודעים כמה זיעה צריך להגיר כדי להתנתק מספקי הטלוויזיה, שוק הנדל"ן רותח, בתשומות כמו מלט יש מונופול בלתי מוסבר, בתחום כרטיסי האשראי אין מתחרים חדשים באופק והדוגמאות רבות.

לזכות קן ייאמר כי קביעתה, באפריל 2009, כי הבנקים תיאמו עמלות ביניהם באופן הפוגע בתחרותיות היתה פעולה תקדימית ואמיצה. למרבה הצער, היא השיגה מעט מדי. המאמץ לנטרל את אוליגופול הבנקים (אם אכן יש כזה) נתקע בינתיים בסבך הליכים משפטיים בבית הדין להגבלים עסקיים, שם תוקפים הבנקים את קביעת הממונה. גם המשפטים הפליליים בעבירות הגבלים ארוכים מדי והענישה בתיקים - אלה מהם שלא נגמרו בזיכוי - לא מספיק אפקטיבית.

קן בלמה את רכישת חברת חומרי הבנייה השנייה בישראל, הנסון, על ידי נשר, מונופול המלט של נוחי דנקנר. חוק ההגבלים איפשר לקן לבלום מיזוגים כאלה. טייקונים לא הפחידו אותה. אבל חוק ההגבלים המיושן זקוק לרפורמה ואת השינוי הזה לא הצליחה קן להעביר.

נקודת השוואה לביצועיה של קן נמצאת ברשות לניירות ערך. יו"ר הרשות, זוהר גושן, מכהן בתפקידו פחות זמן מקן, אך הצליח להעביר בכנסת מהפכה שלמה באכיפת דיני ניירות ערך. גושן הוא שניסח את הצעת הרפורמה בדיני ההגבלים העסקיים. קן טרם הצליחה להעביר את הרפורמה הזו שהיתה יכולה להעצים את כוחה. לעומת זאת, השניים מצאו עצמם בעימות בעיצומו של המשבר הכלכלי, כאשר גושן ביקש לאפשר לגופים מוסדיים לנהל משא ומתן משותף מול טייקונים שלא יכלו לעמוד בהחזר חובות. גושן דאג לכספי החוסכים, ואילו קן ראתה חשש לקרטל.

תחרות בשווקים אינה מצב טבעי. להפך. מונופול יכול לשלוט בשוק ולגבות מהצרכן מחיר גבוה בעוד הוא מספק מוצר או שירות בכמות לא אופטימלית ובאיכות נחותה. הרווח המונופוליסטי שנשלל מהציבור זורם אל שליטי המונופול. ומה הם עושים אתו? משלמים ללוביסטים, למשל, כדי שימנעו שינויים בחקיקה שיצמצמו את כוחו של המונופול. הקושי לקדם רפורמה שאמורה להעצים את כוחה של רשות ההגבלים העסקיים הוא אינדיקציה לכוחות העצומים שעמם נאלצה קן להתמודד.

בהתחשב במרכזיותה של בעיית הריכוזיות במשק, יידרש מי שיבוא במקום קן לא רק להבנה כלכלית ומשפטית, אלא גם ללוחמנות וחוסר פשרנות. הכי טוב שיהיה מתאבד שיעי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker