הפועלים והעלמות המס באוסטרליה: עו"ד כספי מגשר בנגזרת

בעל מניות בבנק הגיש ב-2016 בקשה לגילוי מסמכים הנוגעים להליכים משפטיים המתנהלים נגד בנק הפועלים באוסטרליה - בטענה שזה סייע באופן אקטיבי לבני משפחת בינטר להעלים מסים במדינה ■ עוד לפני שהבנק הגיש את התשובה, פתחו הצדדים בהליך גישור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד רם כספיצילום: עופר וקנין

באפריל 2017 הוגשה נגד בנק הפועלים בקשה לגילוי מסמכים לפני הגשת תביעה נגזרת בנוגע למעורבות לכאורה של הבנק בפרשה של העלמת מס באוסטרליה. הרקע לבקשה הוא הליכים משפטיים שמתנהלים באוסטרליה, שלפיהם הבנק העניק הלוואות גב אל גב (דרך פעולה מוכרת המאפשרת העלמת מס) לאחים אנדרו ומייקל בינטר, שהקימו תעשיית מיצים טבעיים באוסטרליה, וחשודים בהעלמות מס בהיקף גבוה.

לבקשה שהגיש רו"ח משה אהרוני, בעל מניות בבנק הפועלים, צורפו מסמכים משפטיים שהתקבלו מהרשויות באוסטרליה, שבעזרתם מבקש אהרוני להראות כי בבנק היו מודעים להשלכות של המעשים שלהם ולכוונת הלקוחות להעלים מסים. אהרוני ביקש לדעת מיהם העובדים ונושאי המשרה בבנקים החשודים במעורבות בפרשה, מהם החשדות הקיימים לגבי מעורבותו של כל אחד מהם, ומהם ההליכים המשפטיים והמשמעתיים שננקטו נגדם על ידי הבנקים.

עוד לפני שהבנק הגיש את תשובתו, הודיעו בספטמבר הצדדים לשופט מגן אלטוביה, שאליו עבר התיק, כי החליטו להעביר את המחלוקת להליך גישור בפני עו"ד רם כספי. לשם כך הם ביקשו לעכב את ההליכים בתיק ל–120 יום. את אהרוני מייצג עו"ד תומר ברם ואת הבנק מייצג עו"ד פיני רובין. בסוף ינואר הם שוב עידכנו כי כבר התקיימו כמה ישיבות גישור בפני כספי וכי הם מעוניינים להמשיך בתהליך. לכן, הם ביקשו לעכב את ההליכים בתיק לעוד 45 ימים, כלומר עד אמצע מארס.

הסיפור האוסטרלי התחיל לפני יותר מעשור. ב–2015 התקשורת האוסטרלית תיארה את הפרשה כאחת מהגדולות בהיסטוריה של המדינה. לפי טענות רשות המסים האוסטרלית, משפחת בינטר הפקידה בישראל ובשווייץ כספים שלא דווחו, בין השאר בבנק הפועלים ובבנק הפועלים שווייץ, ובתמורה העניקו הבנקים הישראליים לחברות בשליטת המשפחה הלוואות בהיקף דומה. רשויות המס באוסטרליה לא היו מודעות לפיקדונות המצויים בבנקים הישראליים.

התביעה נגד בנק הפועלים נמחקה

לאחר שנים של דיונים בבתי משפט, חברות מהקבוצה נכנסו להליך פירוק. המפרקים שמונו נקטו הליכים משפטיים נגד המעורבים בתמיכת רשות המסים האוסטרלית. בין השאר, הוגשו בסוף 2015 תביעות נגד בנק הפועלים ופועלים שווייץ, שלפי הנטען סייעו באופן אקטיבי לבני משפחת בינטר להעלים מסים באוסטרליה.

לפי הנטען בנק הפועלים סיפק לבני משפחת בינטר סיוע אקטיבי, שמטרתו להסתיר את הפיקדונות שהפקידו בני המשפחה בבנק. לשם כך, למשל, ניפק הבנק מכתב שאינו כולל התייחסות להלוואות גב אל גב, המחליף מכתב שהופק זמן קצר לפני כן, וכולל התייחסות מפורשת לפעילות מסוג זה.

לפי המסמכים המשפטיים, בנק הפועלים והפועלים שווייץ נתנו לבני המשפחה הלוואות של עשרות מיליוני שקלים. לפי כתב התביעה, הנזק שנגרם ל–BCI, חברה מקבוצת בינטר, כתוצאה ממעשי בנק הפועלים מסתכם ב-14 מיליון דולר אוסטרלי (כ–37 מיליון שקל).

בספטמבר 2016, כתשעה חודשים לאחר הגשת התביעה על ידי המפרקים באוסטרליה נגד בנק הפועלים והפועלים שווייץ, וככל הנראה זמן קצר לאחר מסירת כתב התביעה, ניתנה החלטה בתיק שלפיה תביעה זו תימחק - מבלי שנחשף ההסדר שאליו הגיעו הצדדים. בנק הפועלים גם לא דיווח לציבור המשקיעים על כך או על ההליכים שהתנהלו נגדו באוסטרליה.

לאחר שהבקשה לגילוי מסמכים עברה לשופט אלטוביה הוא ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה את עמדתו אם יצטרף להליך. עו"ד שלמה כהן, מטעם פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי), השיב על כך בחיוב. העמדה לא הוגשה לאור הפתיחה בהליך הגישור.

גם הבנקים דיסקונט ומרכנתיל, המוחזק על ידי דיסקונט מסובכים באותה פרשה. אהרוני הגיש ביוני 2017 בקשה דומה לגילוי מסמכים באמצעות עו"ד ברם גם נגדם והתיק נותב לשופט חאלד כבוב. לבקשת הצדדים ובשל העובדה כי התביעות נגד הבנק באוסטרליה עדיין לא התחילו להתברר הדיון בתיק עוכב עד ליוני 2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker