השופט כבוב הסיר את מועמדותו לכהונה בבית המשפט העליון

בחמישי הקרוב צפויים להתכנס תשעת חברי הוועדה כדי לבחור שני שופטים במקומם של יורם דנציגר ואורי שהם הפורשים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאלד כבובצילום: דניאל בר און
אפרת נוימן

השופט חאלד כבוב מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב החליט להסיר את מועמדותו לשופט עליון. ב–22 בפברואר (יום חמישי הקרוב) צפויים להתכנס תשעת חברי הוועדה  כדי לבחור שני שופטים במקומם של יורם דנציגר ואורי שהם הפורשים. 

כבוב קיבל תמיכה חזקה מלשכת עורכי הדין. מצד שני, היתה התנגדות של הפוליטיקאים בוועדה למנות שופט ערבי נוסף (כבוב הוא ערבי-מוסלמי) לאחר שבעליון כבר מכהן ג'ורג' קרא שהוא ערבי-נוצרי. לכן, נראה כי לאור ההערכות כי לא יהיו בעליון שני שופטים ערבים - כבוב החליט להסיר את מועמדותו.

ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה, מסר כי "השופט כבוב היה והינו מועמדה המוצהר של לשכת עורכי הדין, ואין ספק שכישוריו המקצועיים המוכחים אינם שנויים במחלוקת והוא ראוי ומתאים להתמנות כשופט בבית המשפט העליון. יש להצטער על החמצת ההזדמנות למנותו כשופט ערבי נוסף ואני מקווה ומאמין שעדיין נזכה לראות מינוי של שופט ערבי נוסף לצד השופט קרא".

כבוב הוא השופט הפלילי של המחלקה הכלכלית בתל אביב, והוא זה שדן בכתבי האישום שמוגשים אליה, אם כי הוא דן גם בתביעות אזרחיות. הוא נחשב שופט יסודי ומקצועי, והפסיקות שלו נחשבות מידתיות ומנומקות. בפסקי הדין שלו הוא מרבה להתבטא בנוגע להחמרת הענישה בעבירות צווארון לבן. הוא היה הראשון ששלח לכלא אדם שהורשע בעבירות של שימוש אסור במידע פנים. לאחר מכן החמיר עוד יותר בענישה בעבירות האלה, ובגיבוי של בית המשפט העליון העלה מאוד את רף הענישה.

לפני כשנה כבוב הרשיע את בעל השליטה לשעבר בקונצרן אי.די.בי, נוחי דנקנר, בעבירות של תרמית בניירות ערך וגזר עליו שנתיים מאסר. על שותפו למעשה, איתי שטרום, נגזרה שנת מאסר. העליון יכריע השנה בערעור שהגישו שניהם על עצם ההרשעה ועל גזר הדין. בתיק פסגות הוא קבע מאסר של 2.5–4.5 שנים לסוחרים שהורשעו בעבירות ניירות ערך (גם על כך הוגש ערעור לעליון) .

מי שסיכוייו נחשבים טובים להיבחר לעליון הוא השופט עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי מרכז. גרוסקופף הוא כלכלן (יש לו תואר שני בכלכלה) ופרופסור למשפטים בעל התמחות במפגש בין משפט לכלכלה. הוא נחשב מטאור בזירה המשפטית, אקדמאי שבחר לעבור לשיפוט ואחד השופטים הבולטים בתחום הכלכלי אזרחי.

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בתגובה: "השופט כבוב הסיר את מועמדותו כי סופה היה ידוע מראש גם לו. לכולם נוח שיש 'כיסא ערבי' בבית המשפט העליון ואף אחד לא רצה מלכתחילה לאפשר לכבוב להיבחר, כדי שחלילה וחס לא יהיו שני 'כיסאות ערבים'. כבוב הסיר את מועמדותו כי הוא ידע שבוחנים אותו ופוסלים אותו, לא בהתאם לכישוריו, אלא רק בשל מוצאו, ולא רצה לשחק במשחק הכיסאות האבוד מראש. החלטתו של כבוב נכונה, המציאות שהביאה לה, גזענית ועלובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker