דרמה בחקירת בזק: בכירים בחברה ומקורבים לנתניהו נעצרו - ונחקרים במשטרה

המעצרים בוצעו בעקבות ראיות חדשות שמצאה רשות ניירות ערך במסגרת פרשת בזק, שהעלו חשדות לביצוע עבירות נוספות ■ רשות ני"ע צפויה לבקש מבית המשפט להאריך את מעצרם של הבכירים

שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו
שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו צילום: אמיל סלמן ואייל טואג

רשות ניירות ערך בשיתוף יחידת להב 433 של המשטרה עצרו הבוקר (א') נושאי משרה בכירים בבזק וכן מקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת בעקבות ראיות חדשות שמצאה רשות ניירות ערך במסגרת פרשת בזק, שהעלו חשדות לביצוע עבירות נוספות. בזק דיווחה לבורסה על החקירה נגד בכיריה, וצו איסור פרסום הוטל על פרטיה.

רשות ני"ע צפויה לבקש מבית המשפט להאריך את מעצרם של הבכירים בחברה והמקורבים לנתניהו שנעצרו. ב-16:00 יתקיים דיון בעניין בבית המשפט השלום בתל אביב.

נפתחה ביוני האחרון, ובמסגרתה נחקרו באזהרה בכירים רבים בקבוצה, ביניהם בעל השליטה בחברה, , בנו אור אלוביץ' ורעייתו של הבן, אורנה אלוביץ'־פלד; מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר; מזכירת החברה, לינור יוכלמן; מנכ"ל החברה הבת yes, רון אילון; סמנכ"ל הכספים של yes, מיקי ניימן והדירקטור עמיקם שורר. על כל החשודים הוטלו תנאי שחרור מגבילים, הם נדרשו להפקיד את הדרכונים שלהם בידי הרשות, והוטל עליהם צו איסור יציאה מהארץ.

חמישה חודשים מאז פתיחת החקירה, בנובמבר האחרון, הודיעה רשות ניירות ערך על סיום החקירה והעברת תיק החקירה לפרקליטות מיסוי וכלכלה. "במסגרת חקירה סבוכה, מסועפת ומרובת פרשיות זו, הגיעה מחלקת חקירות של רשות ניירות ערך למסקנה כי קיימת תשתית ראייתית, לכאורה, המבססת את מעורבות החשודים המרכזיים בתיק בעבירות פליליות, ובכלל זה עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות שיבוש מהלכי משפט", נכתב.

בסיום החקירה המליצה הרשות להעמיד לדין את בכירי בזק, ובהם אלוביץ' עצמו. ברשות אומרים כי הממצאים העלו שלוש פרשיות שונות הנוגעות להתנהלות פלילית של גורמים בכירים בבזק, yes וחלל, וכן של כמה עובדי מדינה, ובהם מנכ"ל משרד התקשורת , הקשור מתוקף תפקידו בממשקי עבודה מול בזק. פילבר מורחק ממשרד התקשורת מאז מעצרו ביולי, ונאסר עליו גם ליצור קשר עם עובדי המשרד, שעד לאחרונה היו כפופים לו. בנוסף, אסור לו לדבר עם עובדי בזק, yes וחלל תקשורת.

ואולם לאחר שרשות ניירות ערך הודיעה על סיום החקירה בפרשה, התברר כי החקירה העלתה ראיות שמחזקות חשד ליחסי תן וקח בין נתניהו לאלוביץ', סיוע שלטוני תמורת סיקור חיובי - אך הן לא נחקרו ברצינות ולעומק. לפני כעשרה ימים פירסם גידי וייץ ב"הארץ" כי בהמשך, בין כמה מהמעורבים, ובהם גם מקורב לראש הממשלה. לפני כמה שבועות הודיעה המדינה לבג"ץ שהפרקליטות החזירה את תיק 4000 לרשות לניירות ערך לצורך השלמות חקירה.

יו"ר מרצ פנתה ביולי 2017 אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לבדוק האם לאור התשתית העובדתית העולה מדו״ח מבקר המדינה על בזק, אין יסודות של עבירות פליליות בהתנהלותו של בנימין נתניהו. זאת, על רקע דפוס אפשרי של נתניהו, הבא לידי ביטוי גם בפרשת תיק 1000, לפיו נתניהו מציע פרוטקשן רגולטורי וחקיקתי לגופי תקשורת בתמורה לדמי חסות שמשלמים המוטבים בדמות סיקור אוהד לנתניהו.

גלאון כתבה אז ליועץ כי "הממצאים החמורים העולים מדו״ח המבקר, לרבות חשש להפרה דה-פקטו של הסדר ניגוד העניינים עליו חתום נתניהו המונע ממנו מלעסוק בענייני אלוביץ׳, מחייבים בחינה מחודשת על ידך אל מול כלל העובדות בתיקי נתניהו השונים הניצבים על שולחנך ומחכים להכרעתך. בתוך כי יש לבדוק האם מממצאי דו"ח המבקר, כאשר נבחנים יחד עם שאר חקירות נתניהו, עולים היבטים פליליים בהתנהלותו של נתניהו.

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) עתר אשתקד לבג"ץ נגד המשך החזקת תיק התקשורת על ידי נתניהו. בסופו של דבר הודיע נתניהו שלא יחזיק בתיק. הוא העבירו בתחילה לשר צחי הנגבי כממלא מקום ואחר כך מונה איוב קרא כשר התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום