לא רק 1,000 ו-2,000: לתיק נתניהו-אלוביץ' יש פוטנציאל גדול להיות תיק שוחד מובהק

תיק 4000 מתכתב עם דפוס הפעולה של נתניהו מול נוני מוזס, אך חסר בו האקדח המעשן ■ גם בלעדיו מעשי נתניהו עולים לכדי הפרת אמונים

עידו באום
שלמה פילבר )מימין( ומבקר המדינה יוסף שפירא, בדיון בוועדת
הכלכלה על ביטול ההפרדה המבנית בבזק
שלמה פילבר (מימין) ומבקר המדינה יוסף שפירא, בדיון בוועדת הכלכלה על ביטול ההפרדה המבנית בבזקצילום: אמיל סלמן

תיק 4000 צובר תאוצה, ואם יקרום עור וגידים מבחינת הראיות שאוספת המשטרה, העבירה העולה ממנו היא עבירת שוחד חמורה יותר משני תיקי השוחד שהעבירה המשטרה לפרקליטות בשבוע שעבר. כעת המשטרה זקוקה לאקדח מעשן שיוכיח את יחסי השוחד. עם זאת, גם ללא ראיה כזאת, עולה מהתנהלות נתניהו עבירה לכאורה של הפרת אמונים בגלל קבלת החלטות שיטתית לטובת טייקון התקשורת שאול אלוביץ', ללא גילוי יחסי החברות המובהקים ביניהם.

החקירה של רשות ניירות ערך בפרשת בזק ובעל השליטה אלוביץ' התמקדה בעסקת בזק־יורוקום־yes, שבה רכשה בזק מחברה פרטית של אלוביץ' את השליטה המלאה בחברת הלוויין yes. חקירה זו הסתעפה לחשדות לפגיעה בטוהר המידות בכל הקשור להחלטות שקיבל מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, המורחק לעת עתה מתפקידו. איכשהו הצליחו החוקרים להשאיר את שר התקשורת, שקיבל שלל החלטות בענינה של בזק, הלא הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, מחוץ לתמונת החקירה. עכשיו התמונה משתנה.

כמו כל חקירות רשות ניירות ערך, תיק בזק הגיע לפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), שבראשה עומדת עו"ד ליאת בן־ארי שווקי, הפרקליטה המלווה את תיקי החקירה נגד נתניהו.

מתשובת המדינה לעתירה שהגישה התנועה לטוהר המידות נגד היועץ המשפטי לממשלה בעניין תיק 4000, נודע באחרונה כי הפרקליטות החזירה את התיק להשלמות חקירה. בסוף השבוע פירסם איש חדשות ערוץ 2 אמנון אברמוביץ' כי תיק 4000 יועבר לחקירת המשטרה. הגיע הזמן. תיק זה מתמקד בחשד שנתניהו קיבל סיקור תקשורתי חיובי באתר האינטרנט הפופולרי וואלה, שבשליטת אלוביץ', ובתמורה לכך קידם החלטות המיטיבות עם בזק.

נתניהו ואלוביץ' נפגשו שבע פעמים ב–2013–2015, כשראש הממשלה כיהן גם כשר התקשורת וקיבל החלטות שיש בהן כדי להיטיב עם בזק. בין היתר אישר לבטל חלקית את ההפרדה בין שתי החברות, דבר שקידם את עסקת בזק־יורוקום־yes, ודן בשלל עניינים אחרים שהיטיבו עם קבוצת התקשורת.

חוקרי רשות ניירות ערך כבר אמרו שהמנכ"ל פילבר, איש אמונו הקרוב של נתניהו, קיבל החלטות לטובת בזק, שתוארו כ"פעילות מרמתית, מתמשכת ומכוונת... לקידום האינטרסים של בזק, כשפעילות זו מתבצעת לא פעם תוך הסתרתה מהגורמים המקצועיים ובכלל זה המשפטיים במשרד התקשורת ומגורמים רלוונטיים במשרדי ממשלה אחרים". אגב, נתניהו גם לא דיווח על קשריו עם אלוביץ' כשמונה לשר התקשורת, למרות שאלה ישירה בעניין מצד מבקר המדינה.

פוטנציאל לתיק שוחד יותר מתיק 2000

אם תיק שיחות נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון מוזס, מצוי לדעת המשטרה במתחם הפלילי של עבירת השוחד, לתיק נתניהו־אלוביץ' יש פוטנציאל גדול יותר להיות תיק שוחד מובהק.

במקרה של מוזס מייחסת המשטרה לנתניהו לכל היותר פעילות נקודתית לטובת מוזס, ואין חולק כי בסופו של דבר פעל נתניהו בניגוד לאינטרסים שלו. במקרה של בזק, מבקר המדינה הצביע על 12 החלטות שקיבל נתניהו בעניינה של בזק כאשר הוא מצוי בניגוד עניינים בגלל החברות הקרובה עם אלוביץ'. חברות זו, לאחר שנחשפה ב"הארץ", הובילה את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להורות לנתניהו להימנע מלעסוק בענייני בזק.

העברת החקירה למשטרה חיונית משום שתיק נתניהו־אלוביץ' (4000) ותיק נתניהו־מוזס (2000) מעידים על דפוס פעולה דומה של נתניהו. בין שני התיקים מתקיימת סינרגיה משפטית.

בעוד תיק 2000 כולל את הקלטות המפתח שמעידות לכאורה על עסקת השוחד, התוצאות שנועדה העסקה לקדם לא יצאו מהכוח אל הפועל. לעומת זאת, בתיק בזק אין ככל הידוע הקלטה המתעדת יחסי שוחד בשיחות נתניהו־אלוביץ', אך יש ראיות לתוצאות של יחסי שוחד לכאורה.

כפי שחשף באחרונה גידי וייץ ב"הארץ", הראיות כוללות עדויות של אנשי וואלה על הכוונת תכנים מטעמו של בעל השליטה. לכך נוספו בשבוע שעבר דברים שאמר בראיון רדיו עורך וואלה לשעבר, ינון מגל, על נסיונות השפעה בעניין סיקור של נתניהו. חוקרי המשטרה יצטרכו למצוא אקדח מעשן שייצור זיקה בין הלחץ שהופעל לטובת סיקור חיובי לבין שלל ההחלטות שהיטיבו עם בזק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker