הוניגמן חייבת כרבע מיליארד שקל: "הבעלים שיעבדו בתים, הבנקים קפצו"

בית המשפט הורה על מתן צו הקפאת הליכים לרשת ■ עורכי הדין של הרשת: "ענף האופנה במשבר שמכניס את החברות לסחרור. במצב של השעבוד, קפצו הבנקים האחרים והגישו בקשות לפירעונות אשראי בסכומים מטורפים"

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אייל טואג
יסמין גואטה

בית המשפט המחוזי בנצרת הורה אתמול (ד') על מתן צו הקפאת הליכים לרשת הוניגמן, בעקבות בקשה דחופה שהגישה החברה שנקלעה למצוקה תזרימית. מהבקשה עולה כי היקף חובות החברה לכלל הנושים נאמד בסכום של 234 מיליון שקל.

הוניגמן ביקשה מבית המשפט לקבל פסק זמן של 60 יום לצורך מימוש נכסים והתארגנות מחדש, תוך שמירה על פעילות שוטפת ורצופה של פעילות החברה, כדי להביא להבראתה. השופט עאטף עילבוני מינה את עו"ד קרן רייכבך סגל ורו"ח בועז גזית כנאמנים בתקופת ההקפאה, והורה להם להמשיך להפעיל את החברה במהלך העסקים הרגיל.

החברה ציינה כי בתקופה האחרונה נקלעה למשבר תזרימי ולירידה במכירות, וכי נדרשה להקטין את האשראי הבנקאי שלה בסכומים משמעותיים. כמו כן, ציינה כי קיבלה באחרונה מכתבי התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים מטעם משכירי חנויות וגורמים נוספים הדורשים פירעון חובות מיידי.

הרשת בנויה ממספר מותגים ורשתות: רשת הנשים הוניגמן המונה 26 סניפים, רשת הילדים הוניגמן קידס המונה 32 סניפים, רשת נשים וילדים מעורבת הכוללת 24 סניפים, רשת TNT המונה 49 סניפים ורשת העודפים המונה 6 סניפים. בסך הכל לחברה 137 סניפים בפריסה ארצית, בהם מועסקים יותר מ-1,000 עובדים ומאות קבלני משנה.

בבקשת הקפאת ההליכים ציינה הוניגמן כי ענף האופנה נתון במשבר כבר כמה שנים. זאת, בין היתר, בשל קניות מוצרי אופנה באינטרנט; נסיעות זולות לחו"ל ורכישות בחו"ל; עלויות גבוהות בקניונים, שם ממוקמים רוב סניפי החברה; ותחרות משמעותית בענף לאור כניסתם של "שחקנים גדולים" לתחום.

עו"ד רייכבך-סגל, שהגישה את הבקשה בשם הוניגמן, אמרה כי "ישנה ירידה משמעותית בענף. צמצום האשראי של הבנקים הוא תגובה והוא מכניס חברות לסחרור. אנו מניחים שהקניונים יפנימו את המצב, יורידו את מחירי השכירות ואז השוק יוכל לחזור ולהתנהל".

בעלי המניות ניסו להציל את החברה - ושיעבדו את בתיהם

רייכבך-סגל הסבירה בדיון כי בעלי המניות ניסו להציל את החברה עד הרגע האחרון. לדבריה, הם שיעבדו לפני פחות מחודש את בתי המגורים הפרטיים שלהם בהרצליה פיתוח עד לסכום של 20 מיליון שקל, וזאת על מנת לקבל אשראי באופן אישי ולהזרימו לחברה. "במצב של השעבוד, קפצו הבנקים האחרים והגישו בקשות לפירעונות אשראי בסכומים מטורפים", אמרה.

בבקשה הוצע כי מתוך ההלוואות האישיות שהועמדו לבעלי המניות, יועמד סכום של 6 מיליון שקל לטובת הפעלת החברה בתקופת ההקפאה. מהבקשה עולה כי יתרת המלאי של החברה מוערך בכ-120 מיליון שקל, וכי יש לה גם רכוש קבוע שמוערך בסכום של כ-69 מיליון שקל.

תוכנית ההבראה שהציעה החברה מבוססת על מכירת סניפים או הרשת כולה, מימוש מלאי, גביית חובות מלקוחות, רווחים מהפעילות השוטפת, מכירת נכסים פרטיים של בעלי המניות, רה ארגון ניהולי ומבני לפי צורכי תוכנית ההבראה, כולל צמצום הוצאות והשתחררות מנכסים מכבידים.

עילבוני אמר בסוף הדיון כי "מצאתי כי צו הקפאת ההליכים המבוקש נועד כדי לתת שקט תעשייתי לחברה על מנת לנסות לייצב את מצבה, להמשיך בפעילותה העסקית, ולנסות להבריאה ולהגיע להסדר עם כלל הנושים על מנת לשמור אותה כעסק חי, על כל המשתמע מכך. וזאת, בדגש על העובדה שמדובר בחברה שפעילותה נמצאת גם באזור הפריפריה ומספקת עבודה ומקומות עבודה למספר רב של עובדים ומשפחות". השופט הוסיף כי אי מתן צו הקפאת הליכים במקרה זה יביא להגדלת סכומי הנשיה, ולגרימת נזקים והפסדים נוספים ומשמעותיים לכלל הנושים ולכלל המשתתפים בחברה.

החברה ביקשה כי צו הקפאת ההליכים יהיה חסוי והביעה חשש כי פרסום הבקשה יוביל להידרדרות במצבה. "העובדים ישמעו בתקשורת שהחנויות בסכנה, לא יגיעו לעבודה, הכל ייזנח", אמרה רייכבך-סגל בבית המשפט. היא ביקשה לקבל פרק זמן מצומצם כדי לכנס את העובדים ולהסביר את המצב. עילבוני הורה כי הצו יהיה חסוי עד אתמול בחצות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker