"אין צורך ברישיון לשימוש שאינו נהיגה"

ההגדרה מחדש של המושג "נהיגה" על ידי מערכת המשפט

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד יחיאל

האם הפעלת מכבש בדרך של הזזתו קדימה ואחורה על גבי אספלט כדי לכבוש את האספלט היא נהיגה, שלשמה נדרש רישיון נהיגה? שאלה זו עלתה במשפטו של איל בקר נגד חברת הביטוח איילון, בפני השופטת אסתר דודקביץ מבית המשפט המחוזי בפתח תקוה.

בקר נפגע בתאונה ממכבש דרכים שהופעל על ידי יבגני לברשקו. במועד התאונה היה יבגני עולה חדש, שהגיע לישראל כשלוש שנים קודם לכן. ללברשקו לא היה רישיון נהיגה ישראלי. רישיון הנהיגה שבו החזיק לבקרשו היה רישיון נהיגה זר שניתן במדינה שממנה עלה לישראל. על פי תקנות התעבורה, רישיון הנהיגה הזר כבר לא היה תקף לנהיגה בישראל במועד התאונה.

השופטת דודקביץ לא קיבלה את עמדת איילון. הדרישה לרישיון נהיגה בפוליסה, הסבירה השופטת לאיילון, נועדה לפעולת נהיגה של ממש בכביש. אין צורך ברישיון לשימוש אחר שנעשה ברכב המבוטח שאינו נהיגה. במקרה הנדון השימוש שנעשה במכבש אינו מהווה נהיגה. מדובר בפעולת כבישה - הזזתו של המכבש קדימה ואחורה בתוך מתחם סגור. השופטת גם דוחה את ניסיונה של איילון להיאחז במכתב שקיבלה ממשרד התחבורה, ובו נכתב כי הנוהג במכבש חייב ברישיון נהיגה.

המכתב של משרד התחבורה, מבהירה השופטת דודקביץ, יכול להתפרש בשני אופנים: האחד, כי נדרש רישיון נהיגה לכל שימוש במכבש; השני, שנדרש רישיון רק לנסיעה במכבש בכביש פתוח. יש להעדיף, קובעת השופטת, את הפירוש השני.

מתקנות התעבורה למדה השופטת כי נדרש רישיון נהיגה במכבש לשם חציית דרך או לנסיעה בדרך עירונית. הפעולה שנעשתה במכבש היתה כרוכה בהזזת המכבש קדימה ואחורה למרחקים קצרים לשם כבישת האספלט, ולא מדובר בחציית דרך או בנסיעה שוטפת בדרך עירונית. סוף דבר, קובעת השופטת דודקביץ, השימוש שעשה יבגני במכבש אינו מצריך רישיון נהיגה, ועל איילון לכסות את נזקיו של בקר בתאונה.

-

הכותב הוא עורך דין

איל בקר נגד איילון חברה לביטוח>>

סוג הביטוח: ביטוח חובה לרכב

התובע: איל בקר

הנתבעת: איילון חברה לביטוח

מהות התביעה: תביעה לפיצויים לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

הסיבה שנתנה חברת הביטוח לדחייה: היעדר רישיון נהיגה בר תוקף

השופטת: אסתר דודקביץ מבית המשפט המחוזי בפתח תקוה

פסק הדין: דרישת רישיון הנהיגה בפוליסה נועדה לפעולת נהיגה של ממש בכביש פתוח, ואילו פעולת הכבישה שנעשתה במכבש אינה נהיגה ואינה מצריכה רישיון נהיגה. על כן אין בהיעדר רישיון בר תוקף כדי לפטור את איילון, ועליה לכסות את נזקי הנפגע בתאונה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום