שיקום חייבים ושינוי שיטת בחירת הנאמנים: חוק חדלות פירעון אושר לקריאה שנייה ושלישית

הצעת החוק אושרה בוועדת חוקה אחרי 35 דיונים שנערכו במשך שנה וחצי ■ בין החידושים: צמצום דיני הקדימה, ובפרט הקדימות שניתנה לרשויות שלטוניות ותשלום מהביטוח הלאומי לעובדים גם במצב של הבראה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלומינסקי בכנסת, ביולי
סלומינסקי בכנסת, ביוליצילום: אמיל סלמן

אחרי שנה וחצי שבה נערכו 35 דיונים, ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה אתמול (ג') לקריאה שנייה ושלישית את חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

במסגרת החידושים שנקבעו בחוק, הרפורמה מפחיתה את היקף דין הקדימה שניתן למדינה בחלוקת נכסי החייב. בנוסף, נקבע כי 25% מהנכסים המשועבדים בשעבוד צף יועברו לטובת הנושים הכלליים. מהלכים אלה צפויים להגדיל את חלקם של הנושים ה"רגילים" – ספקים, אנשים פרטיים ונושים אחרים - ולהביא לחלוקה צודקת יותר של קופת הנשייה. הוועדה גם צמצמה את הפער ביחס להסדר הריבית על החובות בין הנושים הגדולים לקטנים. 

בנוסף, הרפורמה קובעת מנגנון ברור וידוע מראש לחובות החייב בהליכי חדלות הפירעון, שבסופם יזכה החייב להפטר שיאפשר לו לצאת לדרך חדשה. הרפורמה קובעת גם מנגנונים למניעת ניצול לרעה של הליכי חדלות הפירעון בידי חייבים שאינם תמי לב. כונסת הנכסים הרשמית, רשות האכיפה והגבייה ומשרד המשפטים התחייבו לקחת חלק במימון תהליך ההכשרות שיעברו חייבים כחלק מהליך השיקום.

הרפורמה יוצרת תשתית לקידומם של הסדרי חוב בשלבים מוקדמים של הקשיים הכלכליים של החברה באמצעות "משא ומתן מוגן", היוצר סביבה בטוחה המאפשרת קידום מהיר ויעיל של הסדרי חוב. בנוסף, מוטלת חובה על דירקטורים בחברה לצמצום היקף חדלות הפירעון ערב פתיחתם של הליכי חדלות הפירעון. 

לפי הרפורמה, ניהולם של הליכי חדלות הפירעון של חייבים בעלי חובות בהיקף נמוך תיערך במערכת ההוצאה לפועל. מהלך זה יחסוך כפילויות ביורוקרטיות ויאפשר לחייבים להסדיר את ענייניהם תחת מערכת מינהלית אחת. היא גם קובעת מנגנון חדש להתמודדות עם הליכי חדלות פירעון המתנהלים במספר מדינות בו זמנית. 

מרב מיכאליצילום: אמיל סלמן

עניין נוסף נוגע לשינוי שיטת בחירת הנאמנים - הרפורמה קובעת כי הנאמנים ימונו מתוך רשימת נאמנים שתקבע ועדה ציבורית. הכונס הרשמי יציע לבית המשפט בכל תיק בין שלושה לחמישה מועמדים מתוך הרשימה למינוי כנאמן בתיק, וזאת בהתאם לקריטריונים שוויוניים שיקבע. מנגנון זה יבטיח הליך שקוף ושוויוני לבחירת הנאמנים ויסייע להרחיב את שורת הנאמנים בשוק הישראלי.

לבסוף, הרפורמה מאפשרת לעובדים לקבל את גמלת הביטוח הלאומי גם בהליכי שיקום. חלק זה בחוק, שנקבע כהוראת שעה, קודם יחד עם הביטוח הלאומי.

בהצעת החוק תמכו יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), וחברי הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני), רועי פולקמן (כולנו) ואחמד טיבי (הרשימה המשותפת).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker