רשות התאגידים יוצאת במהלך אכיפה נגד חברות שלא הגישו דו"חות שנתיים

על חברה המפרה חוק יוטלו סנקציות שיקשו על אספקטים שונים בהתנהלותה העסקית מול הבנקים

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

רשות התאגידים במשרד המשפטים יוצאת השבוע למבצע אכיפה נרחב נגד חברות שנמנעו ממתן דיווח לציבור ומתשלום אגרה כמתחייב בחוק, כך הודיע היום משרד המשפטים. הרשות הקימה לאחרונה מערך אכיפה ובקרה, ותחל בהפעלת סנקציות נרחבות כנגד חברות המפרות את החוק.

חוק החברות מטיל על כל חברה חובות שנתיים כלפי רשם החברות ברשות התאגידים ובהן, תשלום אגרה שנתית והגשת דו"ח שנתי. מבדיקה מעמיקה שנעשתה במשרד המשפטים חברות רבות נמנעו מלעמוד בחובותיהן.

הדו"ח השנתי מאפשר לציבור הרחב, כולל למגזר העסקי, נגישות למידע חיוני התורם לפעילות מושכלת ומודעת אל מול החברות הפעילות במשק. תיקון לחוק החברות, שנכנס לתוקפו השנה, מאפשר לרשות התאגידים להכריז על חברה שלא מילאה את חובותיה כחברה מפרת חוק.

בהתאם לכך, לאחרונה שוגרה איגרת מיוחדת מרשות התאגידים לעשרות אלפי חברות בה הובהר כי הכרזה על חברה כמפרה חוק תגרור שורה של סנקציות נגדה. ההכרזה תרשם בנסח החברה במרשם רשם החברות, תופיע גם במידע הניתן ללא תשלום לציבור באתר רשם החברות, תועבר לגורמים רבים נוספים ותגרור הפעלת סנקציות משמעותיות כלפיה. סנקציות אלה, אומרים במשרד המשפטים, יקשו על אספקטים שונים בהתנהלותה העסקית מול הבנקים, מול חברות אחרות וגופים מוסדיים נוספים.

לאחר הכרזה על חברה כחברה מפרת חוק לא יבוצעו במרשם החברות פעולות הנוגעות לה, כגון, רישום שעבוד על נכסי החברה (כנדרש על ידי הבנקים לצורך מתן אשראי או הלוואות), רישום שעבוד על נכסי אחרים, שינוי שם החברה ומטרותיה, רישום חברה חדשה שבעל מניותיה הוא החברה המפרה או בעל השליטה בה, וכן לא ירשם משכון לטובת החברה המפרה. בנוסף לכך, בסמכות הרשם להטיל עיצומים כספיים על החברה ועל דירקטורים בה.

עו"ד אלון בכר, ראש רשות התאגידים ורשם החברות הסביר, כי "בתקופה הקרובה נתחיל בפעילות נרחבת בעקבותיה יזכה הציבור למידע אמין ומעודכן על החברות הפעילות במשק הישראלי וייגבו לקופה הציבורית חובות האגרה. רשות התאגידים שמה לה למטרה לשפר את איכות המידע במאגריה, לשרת את הציבור ולאפשר לו פעילות מושכלת ומודעת, להגביר את השקיפות, ולעודד את הציבור הרחב ואת התאגידים לעשות במידע שימוש מועיל וחיוני".

"תיקון חוק החברות ופעילות מוסדות הרשות, ובהם מערך האכיפה והבקרה החדש, נועדו לסייע לרשות לממש מטרות אלה. באמצעותם יתאפשר לנו לאכוף את החוק ולהשתמש בסנקציות אפקטיביות כנגד חברות מפרות חוק", אמר בכר.

רשות התאגידים היא רשות חדשה שהוקמה לפני שנים אחדות ואשר מאגדת יחידות שונות שפעלו בעבר כיחידות עצמאיות. הרשות מחולקת לשתי זרועות - הזרוע העסקית כוללת את רשם החברות והשותפויות ורשם המשכונות, והזרוע המלכ"רית כוללת את רשם העמותות, רשם ההקדשות וטיפול בחברות לתועלת הציבור. סמכויות הרשמים השונים, לרבות סמכויותיו של רשם המפלגות, הוענקו לראש רשות התאגידים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker