איומים וקבלת דבר במרמה: המשטרה ממליצה להגיש כתב אישום נגד חיים כץ

גם נגד יאיר כץ, בנו של השר, התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות איומים וקבלת דבר במרמה ■ עוד ממליצה המשטרה להעמיד לדין את יו"ר ועד העובדים אהוד נוף וחברי ועד נוספים, ואת תא"ל במיל' אמל אסעד ■ השר כץ: "אין שמץ של בסיס בטענות ההזויות"

שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אוהד צויגנברג

המשטרה הודיעה הבוקר (א') כי סיימה את החקירה הנרחבת שניהלה בחודשים האחרונים בתעשייה האווירית, וממליצה להעמיד לדין את שר העבודה והרווחה חיים כץ. מעורבים נוספים בפרשה שהמשטרה ממליצה להעמיד לדין הם יו"ר וועד העובדים אהוד נוף, וחברי ועד נוספים וכן תא"ל במיל' אמל אסעד. 

כץ חשוד באיומים וקבלת דבר במרמה. המשטרה ממליצה להגיש כתב אישום גם נגד בנו, יאיר כץ, לאחר שהתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות איומים וקבלת דבר במרמה.

"עם סיום החקירה סבורה היחידה החוקרת כי נתגבשה תשתית ראייתית לכאורה כנגד בעלי תפקידים שונים, כל אחד על פי חלקו לביסוס החשד למעורבות לכאורה בעבירות מתן וקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים וכן עבירות נוספות", נכתב בהודעת המשטרה. "ממצאי החקירה והראיות שנאספו מצביעים על דפוס פעולה שיטתי ומתוכנן של חלק מהמעורבים אשר פעלו על מנת לקדם תועלת אישית".

מזכיר ארגון העובדים בתעשייה האווירית, יאיר כץ
מזכיר ארגון העובדים בתעשייה האווירית, יאיר כץצילום: עופר וקנין

על פי החשד, השר כץ ואחרים, ביניהם בכירי ועד העובדים בתעשייה האווירית, פעלו בקרב עובדי החברה לתועלתם האישית. בתמורה לסיוע מצד מספר חברי ועד, סיפק השר תפקידים נושאי שכר, מחוץ ובתוך התעשייה האווירית, כמו כן, על פי החשד, השר כץ פעל בניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה כאשר פעל למינוי יו"ר דירקטוריון והתערב בעניינים פנימיים הקשורים להתארגנות העובדים בתעשייה האווירית.

עוד עלה על פי החשד כי השר כץ ניצל לתועלתו האישית משאבים ועובדים של התעשייה האווירית בשווי אלפי שקלים וזאת חרף היותו נבחר ציבור.

החקירה התנהלה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433, בשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. החקירה כללה מספר פרשות במהלכה נחקרו מספר רב של מעורבים, חלקם באזהרה.

אחד החשודים המרכזיים בפרשה הוא אלי כהן, חבר ועד בכיר, שחשוד בכך שפעל על מנת להעניק הקלות וטובות הנאה אסורות לחברת "א.ב שירותי תעופה" שמספקת שירותי צביעה וניקיון לתעשייה האווירית. במסגרת טובות ההנאה, תוגמלה החברה לאורך שנים, בתנאי תשלום נוחים משמעותית מהנהוג בארגון והעדפה פסולה בקבלת מכרזים. עוד התברר כי חברת א.ב שירותי תעופה מספקת שירותי כוח אדם לתעשייה האווירית. לצורך טשטוש והסוואת דרכי הפעילות הפלילית, היו מגישים בעלי החברה חשבוניות פיקטיביות.

כהן ניצל על פי החשד את מעמדו על מנת לדרוש ולקבל ללא עלות מוצרי מזון שונים שניתנו בהיקפים גדולים על ידי ספקי משנה המספקים מזון לתעשייה האווירית. במוצרים שקיבל עשה שימוש לתועלתו האישית. עוד עלה כי כהן, בהיותו בכיר בועד העובדים קיבל החזרי הוצאות עבור נסיעות לחו"ל שלא על פי המקובל בתעשייה האווירית.

בכל הנוגע לתא"ל במיל אסעד החשדות נוגעים לכך שבהיותו חבר דירקטוריון בתעשייה האווירית פעל על פי החשד על מנת לקדם את תועלתו האישית ובכך להפיק רווחים. במהלך החקירה התברר כי אסעד הוא בעל אחזקות בחברת דרוזנט, שנותנת שירותים כספק לתעשייה האווירית. על פי החשד, אסעד ובעלי חברת דרוזנט חברו יחד, בכך שהסתירו את אחזקותיו של אסעד בחברת דרוזנט והשתמשו במשרתו כדירקטור על מנת לקבל עבודות.

כץ: "טענות הזויות"

השר כץ מסר בתגובה להמלצת המשטרה: "לא ציפיתי אחרת מהמשטרה, כי ברור שהם אינם יכולים להודות שהמשאבים העצומים שהם השקיעו בחקירה ההזויה הזו היו לשווא. כל מי שעיניו בראשו ויודע על מה החקירה, מבין שאין בה דבר ואין שמץ של בסיס לטענות ההזויות. ברור לי שיש בפרקליטות  ובמערכת שכל ישר והגיון, ושיוחלט שלא להעמיד אותי לדין בעניין".

לפי החוק, שר בממשלה חייב להתפטר מתפקידו עם הגשתו של כתב אישום כנגדו. במערכת הפוליטית מעריכים כי יחלפו חודשים ארוכים עד שהיועץ המשפטי ממשלה אביחי מנדלבליט יקבל החלטה בעניין, וכל זאת, לאחר שימוע שיערך לשר כץ. כך, כץ יוכל להמשיך בתפקידו, על פי  ההערכות, לפחות חצי שנה ואולי אף יותר. 

רווחים אסורים של 290 אלף שקל

אין זו החקירה הפלילית היחידה שתלויה ועומדת נגד כץ. ביולי האחרון סיימה רשות ניירות ערך את החקירה הפלילית שניהלה בעניינו, בחשד לביצוע עבירות של שוחד, שימוש במידע פנים ועבירות על טוהר המידות. במקרה הזה כץ חשוד, ביחד עם היועץ הפיננסי מוטי בן ארי.

במרכז חקירת רשות ניירות ערך עומדת עסקת מיזוג משולש הופכי, שעליה דיווחה נצבא לבורסה ב-5 ביולי 2015 ב-9:19. נצבא דיווחה על אישור וחתימה על הסכם המיזוג עם בעלת השליטה בה - איירפורט סיטי, באמצעות חילופי מניות ותשלום מזומן, שבמסגרתו עתידה היתה איירפורט סיטי לרכוש למעשה את החזקות הציבור בנצבא. לפי תנאי המיזוג שפורטו בדיווח, המחיר של מניית נצבא היה גבוה בכ-23% ממחיר השוק, ומכאן שהיה מדובר בדיווח חיובי עבור המחזיקים במניות נצבא. הדיווח אכן גרם לזינוק של 17.5% במניית נצבא.

הרשות טוענת כי כץ רכש מניות של חברת נצבא זמן קצר לפני שהחברה דיווחה שהיא מתמזגת עם חברת איירפורט סיטי ביולי 2015, בעת שכיהן כשר בממשלה. מי שמסר לכץ את מידע הפנים, על פי החשד, הוא בן ארי, היועץ הפיננסי של שתי החברות מאז 1999.

מדובר בחברות בבעלותו של חיים צוף, מקורבו של איש העסקים קובי מימון. רשות ניירות ערך טוענת כי כץ ובן ארי גרפו יחד רווחים כספיים אסורים בסך של 290 אלף שקל.  בנוסף, חושדת הרשות כי כץ קיבל טובות הנאה בתמורה לקידום נושאים הקשורים לקבוצת אקויטל ובן ארי היתר בנוגע להליכי חקיקה של תיקון 444 לחוק ניירות ערך.

ולמרות החשדות נגדו, כץ מכהן כחבר בוועדה לבחירת שופטים לבתי הדין לעבודה.

שמו של כץ עלה גם בפרשה אחרת, בה תע"א החלה לבצע ביוני 2015 הזמנות ממפעל של חברת דרוזנט מהכפר ירכא, לייצור חלקים למטוסים ללא טייס. 

לא ברור מדוע תע"א החליטה לתמוך דווקא במפעל זה, בזמן שאין החלטת ממשלה או החלטה של רשות החברות הממשלתיות על עידוד חברות מהמגזר הדרוזי, כקבלנית משנה של חברות ממשלתיות בכלל או תע"א בפרט (בניגוד למדיניות מפורשת של אפליה מתקנת בקבלת מיעוטים לשירות המדינה).

בנוסף, תע"א התחילה לעבוד עם דרוזנט זמן קצר בלבד לאחר הקמתה, ולעובדים בתע"א נאמר שיש להעדיף את דרוזנט על פני ספקים מתחרים, גם אם הדבר יפגע בהם כלכלית. עובדים התריעו שמדובר במהלך לא תקין, אך הממונים עליהם דחו את טענותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker