מועדון סגור: למה עורכי הדין בפרקליטות ממורמרים?

דרישה היסטורית של ארגון הפרקליטים להפוך את הפרקליטות למועדון סגור התקבלה - אך גבתה מחיר: הפרקליטים אינם יכולים להתמודד על משרות משפטיות הפתוחות בפני עובדי המדינה ■ עמותת הצלחה: "זוהי שחיקה משמעותית של חופש העיסוק"

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עו"ד אמי פלמור
עו"ד אמי פלמורצילום: אוליבייה פיטוסי

משרד המשפטים מפרסם בימים אלה מכרז למשרת ממונה בכיר באגף האפוטרופוס הכללי. זוהי משרה משפטית בדירוג בכיר, המיועדת לעורכי דין מנוסים בשירות המדינה. ואולם, המכרז על המשרה חסום בפני חלק נכבד מעורכי הדין בשירות המדינה - כ-1,000 הפרקליטים בשירות המדינה.

הפרקליטים מנועים להשתתף לא רק במכרז זה, אלא גם במכרזים רבים נוספים שאינם פומביים, אלא "בין־משרדיים" (כלומר פתוחים לכל עובדי המדינה). זה אמנם נשמע מוזר, אבל מי שמכהן כפרקליט בפרקליטות המדינה, באחד המחוזות או באחת מ-13 יחידות המטה (למשל המחלקה הכלכלית או מחלקת הבג"צים), יכול להתמודד על תפקיד בפרקליטות בלבד, והדרך להתמודד על תפקיד אחר ההולם את כישוריו - חסומה בפניו.

למשל, הוא לא יכול להתמודד במכרז לעורך דין במחלקה משפטית, יועץ משפטי למכון לרפואה משפטית, סגן ממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה או ממונה על תחום. ההגבלה חלה בשני הכיוונים - כך שרק פרקליטים יכולים להתמודד על משרות של פרקליטים שאינם במכרז פומבי. מצב זה מתקיים אף שנציבות שירות המדינה וגם הנהלת משרד המשפטים מתנגדות לו.

בפרקליטות עובדים יותר מ-950 פרקליטים, שכמחציתם בני פחות מ-39. כ-45% מהפרקליטים מועסקים במחוזות הפליליים, כ-26% במחוזות האזרחיים ו-29% ביחידות המטה. ב-2002 פורסמה הנחיה של נציב שירות המדינה דאז, שמואל הולנדר, ובה נקבע כי פרקליטים אינם זכאים להציג מועמדות במכרז בין־משרדי.

הפרקליטים מתמרמרים על המצב הקיים, שבו תפקידים רבים חסומים בפניהם. רבים מהם פנו למנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, ושאלו אותה מהן המגבלות הקיימות ואם מותר להם להתמודד על משרת הממונה באפוטרופוס הכללי. פלמור השיבה להם: "מדובר במשרה משפטית בדירוג בכיר, המיועדת לעורכי דין מנוסים בשירות המדינה, ובצדה האפשרות לקבל חוזה בכירים, בכפוף לתנאי הנציבות. עם זאת, לנוכח העמדה ההיסטורית והעקבית של הארגון היציג של פרקליטי המדינה, שלפיה מכרזי הפרקליטות אינם פתוחים להתמודדות בין־משרדית בין כלל המשפטנים עובדי המדינה, ובהתאם לכללי נציבות שירות המדינה - האפשרות לגשת למכרזים בין־משרדיים בדירוג המשפטנים חסומה בפני פרקליטים. ככל שמשרה זו או דומות לה יתפרסמו במסגרת מכרז פומבי, תתאפשר כמובן הגשת מועמדות גם לעובדים בדירוג הפרקליטים".

עו"ד אלעד מן
עו"ד אלעד מןצילום: מוטי מילרוד

הרקע לכך, כפי שעולה מדבריה של פלמור, הוא דרישה היסטורית של ארגון הפרקליטים. הארגון דרש שלא יתאפשר למועמדים מבחוץ להיות פרקליטים - גם אם המחיר הוא שהפרקליטים אינם יכולים להתמודד על תפקידים משפטיים אחרים בשירות המדינה.

ממשרד המשפטים נמסר כי הנהלת משרד המשפטים תומכת בפתיחת המכרזים באופן הדדי, וסבורה כי המצב הקיים פוגע בעובדים ובשירות הציבורי, בכך שלא מתאפשר מעבר של עובדים איכותיים בתחום המשפט בין יחידות הממשלה.

במשרד אומרים: ״לצערנו, בשל עמדה עקבית והיסטורית של ועד הפרקליטים, המתנגד לאפשר לשאר המשפטנים בשירות הציבורי לגשת למכרזים בפרקליטות, נותר המצב על כנו. הנהלת המשרד מגלה הבנה כלפי התסכול בקרב הפרקליטים ממצב דברים זה, אך סוגיית פתיחת המכרזים מונחת, בראש ובראשונה, לפתחו של ועד הפרקליטים.

"הנושא התעורר בעת האחרונה על רקע פרסום מכרזים בין־משרדיים למשרות משפטיות בכירות, ולאחר הבהרה שפורסמה בעקבות פניות מצד פרקליטים אשר ביקשו להתמודד במכרזים אלה. הדיון בעניין זה מתקיים במשרד זה תקופה, והנהלת המשרד תמשיך בקידום הנושא מול הגורמים הרלוונטיים".

נציבות שירות המדינה מתנגדת להגבלה

גם בנציבות שירות המדינה סבורים שהמצב הקיים בעייתי. מהנציבות נמסר ל-TheMarker כי מנקודת ראותה רצוי היה שהפרקליטים יוכלו להתמודד במכרזים בין־משרדיים על משרות אחרות בדירוג המשפטנים, ובמקביל שמשרות בדירוג הפרקליטים יפורסמו גם הן במכרזים בין־משרדיים.

מהנציבות נמסר כי "ב-2002 אישר נציב שירות המדינה דאז, שמואל הולנדר, לפרסם מכרזים בין־משרדיים למשרות בדירוג המשפטי, כדי להגדיל את פוטנציאל המועמדים לבחירת המועמד המתאים לתפקיד. ארגון הפרקליטים סירב לפרסם מכרזים בין־משרדיים למשרות בדירוג הפרקליטים, ועמד על כך שאיוש המשרות יהיה באמצעות מכרזים פנימיים. הארגון ממשיך ועומד על סירובו זה. בהיעדר הדדיות, נקבע כי הפרקליטים לא יוכלו להתמודד במכרזים בין־משרדיים לשאר משרות המשפטנים".

פרקליט המדינה, שי ניצן
פרקליט המדינה, שי ניצןצילום: מוטי מילרוד

באחרונה הפנתה עמותת הצלחה, התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת, באמצעות היועץ המשפטי של העמותה, אלעד מן, מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ולממלא מקום נציב שירות המדינה, אהוד פראוור. במכתב ששיגרה העמותה, שהעתקים ממנו נשלחו למבקר המדינה יוסף שפירא ולפרקליט המדינה שי ניצן, מתאר מן את המצב הבעייתי.

"הנחיה זו אינה יכולה לעמוד, בהיותה פוגעת באופן מפורש בזכויות יסוד של מועמדים בקרב אנשי הפרקליטות תוך שחיקה משמעותית של חופש העיסוק שלהם ויכולתם להתקדם בשירות המדינה, והיא אף מהווה פגיעה בשירות הציבורי בכך שנמנעת מאוכלוסייה משמעותית ואיכותית האפשרות להציג מועמדות לתפקידים רבים שניתן היה לאייש לפחות את חלקם בפרקליטים מוכשרים וחדורי שליחות". מן מבקש במכתב לשקול את שינוי ההנחיה, כך שתבוטל החסימה למעבר בין משרות משפטיות בפרקליטות ובשירות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker