ח"כ מסעוד גנאים מציע: טוקבקיסטים שכותבים הערה פוגענית ייחשפו ויוגש נגדם כתב אישום

לפי הצעת החוק של חבר הכנסת מרע"מ-תע"ל, נוצר "עולם תגובות אינטרנטי, בלא פיקוח או אכיפה" ■ לפי הצעת החוק, מפעילי האתרים ייטלו אחריות משפטית על תגובות הגולשים בדומה לאחריות המערכת על עיתונאים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים65
צבי זרחיה

זהותם של טוקבקיסטים שכותבים הערה פוגענית תיחשף, יוגש נגדם כתב אישום, ועל מפעיליהם של אתרי האינטרנט תוטל האחריות לתגובות הגולשים - כך עולה מהצעת חוק שהגיש ח"כ מסעוד גנאים (רע"מ-תע"ל). לפי הצעת החוק, מפעילי האתרים יטלו אחריות משפטית על תגובות הגולשים בדומה לאחריות של מערכת עיתון על פרסומיהם של העיתונאים.

הצעת החוק מאפשרת למנהל אתר אינטרנט לחשוף את זהותו של הגולש שעבר על החוק ופירסם תגובה פוגענית. ואולם, מנהלי האתרים יחויבו לפרסם אזהרה טרם שליחת התגובה על ידי הקוראים, בה יפורטו האיסורים הקבועים בחוק בשפה פשוטה, בהירה. גנאים סבור שבכך גולשים עשויים להימנע מפרסום תגובות פוגעניות בשל החשש שיוגש כנגדם כתב אישום ולא רק כנגד בעל האתר.

גנאים ציין כי הגיש את הצעת החוק לאחר שהחוק הקיים לא קובע מה מותר ומה אסור בתוכן התגובות באינטרנט וכך נוצר "עולם תגובות אינטרנטי, בלא פיקוח או אכיפה של הסדרים הקבועים כיום בחוק כמו איסור לשון הרע, ואיסור פגיעה בפרטיות".

עוד צוין בהצעת החוק ש"אתרי האינטרנט הפכו בעשור האחרון לאחד מאמצעי התקשורת ולמאגרי המידע הפופולריים ביותר בעולם. בשונה משאר אמצעי התקשורת, הגולשים באינטרנט יכולים להגיב דעה "און ליין" בכל נושא ובכל עת. מספר התגובות בכל יום יכול להגיע לאלפים ורמת החשיפה של הציבור אליהם היא גבוהה. זכותו של הגולש לביטוי וזכותו לאנונימיות לא תיפגע, אלא, אם הוא מעלה תגובה פוגענית הכוללת הסטה לגזענות, אלימות, פגיעה בפרטיות או הוצאת לשון הרע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker