אפרת נוימן

שופט בית המשפט המחוזי מרכז, אילן שילה, קבע אתמול כי שלושת נאמני מגה - רו"ח גבי טרבלסי ועורכי הדין אהוד גינדס ואמיר ברטוב - יקבלו בשלב זה 13 מיליון שקל ושכרם יוכל להגיע עד ל-25 מיליון שקל – כפי ששולם לנאמני קלאבמרקט. 

בקשתם הראשונית של שלושת הנאמנים מבית המשפט, בינואר 2017, היתה לאשר להם שכר טרחה בסכום חסר תקדים של 154 מיליון שקל, אחרי שהצליחו למכור את הרשת הקורסת ליינות ביתן. בהמשך, לאור בקשות השופט, הם הגישו תחשיבים חדשים, ושכר הטרחה המבוקש עם סיום החזר החובות ירד ל-99-62 מיליון שקל - אך עדיין נותר גבוה ביותר. 

השופט כתב בפסק הדין שנתן אתמול כי "דרישתם של הנאמנים לפסוק להם שכר טרחה בסכום של 154 מיליון שקל אינה מתיישבת עם השכל הישר, אינה מתאימה ל'תנאי הארץ ותושביה', אינה הוגנת, אינה צודקת, וכדברי בית המשפט אף מעוותת". 

העמדה של הכנ"ר (סיגל יעקבי) שהובאה באמצעות עו"ד אורי ולרשטיין ממחלקת תאגידים בכונס הרשמי, היתה כי יש להגביל את שכר הטרחה לסכום של 28 מיליון שקל בלבד. גם בנק הפועלים, הנושה הגדול ביותר של מגה, התנגד נחרצות לסכומים שביקשו הנאמנים. 

שילה שיבח את הכנ"ר, נציגיו ועובדיו על הסיוע הרב שהושיטו לבעלי התפקיד ולבית המשפט, ובמיוחד את ורלשטיין "שטרח רבות בעניין זה, בחן ובדק את הטענות ואת הנתונים הכספיים והגיש ארבע עמדות מפורטות בהתאם להתפתחות ההליך ולהחלטות בית המשפט". הוא הוסיף כי יש להצטער על ההשתלחות של הנאמנים בכנ"ר, שהיתה לדבריו לא ראויה. 

שילה גם ציין כי כאשר הנאמנים הגישו את התחשיבים המפורטים והמעודכנים, הם לא הקפידו למלא אחר ההוראות שנתן. "כך למשל כללו התחשיבים טענות והסברים שבמפורש הוריתי כי אין להביאם".  

9% מסכום החלוקה נטו 

שלושת הנאמנים מונו עם מתן צו הקפאת הליכים לרשת מגה, שנקלעה לחובות של למעלה ממיליארד שקל והגישה לבית המשפט בקשה להקפאת הליכים. הם הדגישו כי "מדובר בתיק הקפאת הליכים והסדר נושים מהמורכבים ביותר שהתנהלו בארץ מאז ומעולם, ושהסתיים בפועל בשיקום של חברה תפעולית". לדבריהם, תפקידם התאפיין באינטנסיביות ועבודה רבה, ודרש נטילת סיכונים מחושבים, קבלת החלטות מורכבות, יצירתיות והשקעת כמות עצומה של שעות עבודה.

בבקשה שהגישו התבססו הנאמנים על תקנה 8א לתקנות החברות, שקובעת שכר חלוקה על פי תוצאה, כלומר, שכר שנגזר מהצלחת הטיפול והתועלת שנוצרה בפועל לנושים. את התחשיב של השכר שלהם הם ערכו לפי המדרגה העליונה שבתקנות, כאשר לטעמם ההחזר לנושים על פי הצפי הקיים יגיע לשיעור של יותר מ-80%. המדרגה העליונה קובעת את השכר בשיעור שבין 11%-12% מסכום החלוקה לנושים, והם ביקשו להגדילו ל-15% בגין מאמץ מיוחד - דבר המתאפשר בתקנות. 

סניף סופרמרקט מגה ת"א
סניף סופרמרקט מגה בת"אצילום: אייל טואג

השופט שילה ציין כי הבעיות שעמדו בפני הנאמנים היו מורכבות והם הצליחו לייצב את החברה, ניהלו אותה וטיפלו בהליכי המכירה והסדר הנושים במקצועיות. בסופו של דבר הם הביאו לכך שנשמרו רוב מקומות העבודה של 3,500 עובדי החברה, "ובכך שמרו על כבודם ועל פרנסתם ופרנסת משפחותיהם". 

הוא מצא כי שכר הטרחה שמגיע לנאמנים לפני התקנות – 9% מסכום החלוקה נטו - הוא 58 מיליון שקל, אך הדגיש כי גם שכר זה אינו עולה בקנה אחד עם השכר הצודק, הסביר והראוי, וכי לבית המשפט יש שיקול דעת רחב בעת פסיקת שכר הטרחה. הוא הפחית את שכר הטרחה לזה שקיבלו נאמני קלאבמרקט והדגיש כי אפשרות זו של הפחתה אינה שמורה רק למקרה שבו בעל התפקיד פעל באופן לקוי. "בהחלט ייתכנו מקרים כבענייננו שבהם פעל בעל תפקיד באורח ראוי לשבח ואף על פי כן יופחת שכר הטרחה המגיע לו על פי התחשיבים האריתמטיים שבתקנות". 

השופט הוסיף וציין כי "שכר הטרחה שמבקשים הנאמנים הוא חריג שבחריגים, אין לו אח ורע במקומותינו ואף לא שמעתי על פסיקת שכר טרחה בשיעור של מחצית או שליש הימנו במסגרת מסלול חלוקה". הוא נתן כדוגמה את קריסת קבוצת חברות "תבל" שהיתה חייבת לנושים מובטחים 2.5 מיליארד שקל ולנושים אחרים כ-700 מיליון שקל. הנאמן חילק לנושים המובטחים את רוב רובו של החוב ולנושים הרגילים בין 35%-75% - ובסופו של דבר נפסק לנאמנים שכר טרחה כולל של כ-12 מיליון שקל.

לבסוף הכריע שילה כי לנוכח מכלול הנסיבות והשיקולים, לאור הפסיקה ובמיוחד לאור עניין קלאבמרקט הדומה לעניין הנדון וההיכרות שלו עם עבודתם הראויה לשבח של הנאמנים, במיוחד בתקופה הראשונה והקשה של פעילותם, "הגעתי לכלל מסקנה כי אם יתממשו תחזיות הנאמנים יעמוד שכרם הסופי על 25 מיליון שקל, בצירוף 1.14 מיליון שקל בגין בדיקת תביעות החוב. הנאמנים זכאים גם להוצאותיהם כמוסכם על כנ"ר בסכום של 1,000 שקל לחודש לכל אחד מהם. לעת הזו אני פוסק לנאמנים שכר ביניים – 13 מיליון שקל". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker