חושב לפטר עובד? ייתכן שתצטרך לחפש לו קודם תפקיד אחר

פסק דין שניתן החודש בבית הדין הארצי לעבודה קובע כי גם כאשר הפיטורים מוצדקים, יש מקרים שבהם המעסיק נדרש להראות כי עשה מאמצים כנים למציאת חלופות ■ במקרה הנדון קבעו השופטים כי נמצא "טעם לפגם בהליך הפיטורים", ופסקו פיצוי של 100 אלף שקל למפוטר

אפרת נוימן
צילום: Getty Images Israel
אפרת נוימן

פסק דין שניתן באחרונה בבית דין ארצי לעבודה מחדד את השאלה באיזו מידה חלה על מעסיק חובה לחפש תפקיד חלופי לעובד שאינו יכול למלא עוד את תפקידו הקודם.

המקרה עסק בשמואל וגמן, שהועסק בחברת גליל הנדסה בתפקידים שונים מ–1984 עד שפוטר ב–2013, בגיל 63. המנכ"ל הודיע לו כי הוחלט לסיים את תפקידו כמנהל מחלקת צנרת. בסיום השיחה סוכם כי ההנהלה תשקול עבורו תפקידים חלופיים ואם לא יימצא תפקיד כזה — תופסק ההעסקה שלו בחברה. לאחר כשבועיים הודיע לו המנכ"ל כי לא נמצאה חלופה להעסקתו.

וגמן הגיש, באמצעות עו"ד יוסי חכם ממשרד חכם את אור־זך, תביעה לבית הדין האזורי בטענות שונות, ובהן אפליה על רקע גיל. בפסק הדין שקיבל חלקית את תביעתו של וגמן נקבע כי בשל פגמים שונים — אי־עריכת שימוע כנדרש ואי־מתן משקל לגיל ולוותק שלו — נפסק לו פיצוי כולל של 150 אלף שקל.

שני הצדדים עירערו לבית הדין הארצי לעבודה. השופטים חני אופק־גנדלר, אילן איטח וסיגל דוידוב־מוטולה קבעו כי אין להתערב בקביעות העובדתיות של בית הדין האזורי, כי שיקול ענייני עמד ביסוד הצורך להעביר את העובד מתפקידו ואין מדובר באפליה.

בשלב הבא נבחנה השאלה הכללית — באילו מקרים המעסיק נדרש לחפש בשקידה ראויה תפקיד חלופי לעובד שאינו יכול למלא עוד את תפקידו. "לטעמנו, יהיו מקרים שבהם תוטל על מעסיק חובה לחפש תפקיד חלופי לעובד מכוח חובת תום הלב וחובת ההגינות", כתבו השופטים, למשל במקרה של נהג אוטובוס שמטעמים רפואיים לא יכול היה להמשיך בתפקיד.

בית הדין הארצי קבע כי "חובת ההשתדלות צריכה להיות בגבולות המאמץ הסביר בנסיבות העניין. לחובה זו פן מהותי ודיוני. בפן המהותי יש לבחון אם אכן יש בנמצא תפקיד חלופי רלוונטי, כשרלוונטיות התפקיד תיבחן לאור צורכי הארגון, היצע התפקידים הפנויים, התאמת העובד לתפקיד, כישוריו ויכולותיו, השפעת איוש התפקיד בידי העובד על מרקם יחסי העבודה ועוד".

עוד נקבע כי בית המשפט לא יתערב בקלות בהחלטת המעסיק אלא אחרי שבית הדין ישתכנע כי אי־הצעת התפקיד לעובד חורגת מתחומי הניהול הסביר. לאור הריסון הזה, יש חשיבות לפן הדיוני שלפיו יש לבחון אם נערך גילוי כן ורציני של בדיקת קיומו של תפקיד חלופי תוך שיתוף העובד.

בנוגע למקרה הנוכחי, נקבע כי זהו אחד המקרים שבהם ראוי וניתן להטיל מחויבות זו על המעסיק שכן מדובר בעובד ותיק, שהעמיד במשך שלושה עשורים את הונו האנושי לטובת החברה, הוא מצוי על סף גיל פרישה, הסיבה לפיטורים היתה חוסר התאמה לתפקיד ניהולי כשאין טענה נגד כישוריו המקצועיים, ואין טענה אישית כלפיו.

"בנסיבות ייחודיות אלה ציפיית עובד שעבד במסירות עשרות שנים אצל מעסיקו, 'אל תשליכני לעת פרישה' — סבירה, וזאת כשמולה עומדת חובת השתדלות ולא בהכרח חובה תוצאתית", נכתב בהחלטת בית המשפט.

השופטים מצאו כי בפן המהותי החברה לא הפרה את חובת תום הלב כשלא הציעה למערער תפקיד שהיה רלוונטי באותה עת של מתכנן בעל וותק של שלוש שנים. זאת מכיוון שהמערער עצמו לא כיוון לתפקיד הזה, שמילא בראשית דרכו, והחברה נתנה משקל להשלכות אפשריות על המחלקה אם המערער ייהפך ממנהל שלה למנוהל בה על ידי מנהל חדש. לבית הדין לא היה מידע בנוגע לתפקידים רלוונטיים נוספים, כשחוסר זה נובע מאי־קיום הפן הדיוני כנדרש.

בפן הדיוני, נקבע כי המערער היה מופתע מפיטוריו ולא ניסה להעלות מיוזמתו הצעות לתפקיד חלופי. "בנסיבות אלה, תכלית שיתוף העובד בתהליך קבלת ההחלטה תוך בחינת אפשרות קיומן של חלופות אחרות לא הוגמשה באופן מספק וקיים טעם לפגם בהליך הפיטורים. פגם זה מצדיק הושטת סעד פיצוי לעובד מכוח הפרת חובת תום הלב".

בסיכום, גובה הפיצוי בשל פיטורים שלא כדין הופחת ל–100 אלף שקל. על סכום נוסף — בשל קיזוז על הנסיעות שעשה המערער ברכב החברה שנשאר ברשותו בתקופת ההודעה המוקדמת — עוד צריכים הצדדים להתחשבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker