גודובסקי משיב לאישומים בפרשת ישראל ביתנו: "לא נטלתי שוחד או קיבלתי טובות הנאה"

לקראת הדיון מחר הגיש המנהל לשעבר של אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו את תשובתו לאישומים: "גבולות עבירת השוחד נמתחו עד אין קץ. אם נקבל את הטענות נמצא עצמנו מוקפים באינספור מקרים של התנהלות חברית ופוליטית הנתפשת כשוחד"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד גודובסקי בבית משפט השלום בראשון לציון, ב-2015צילום: עופר וקנין
אפרת נוימן

מחר בבוקר (ב') יתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיון בפרשת "ישראל ביתנו" בתיק של הנאשמים בקבלת השוחד. סגנית השר לשעבר, פאינה קירשנבאום, כבר הגישה את תשובתה לכתב האישום - וכעת עושה זאת דוד (דאוד) גודובסקי. גודובסקי היה מנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו, ונאשם בעבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון ועבירות מס. לקראת הדיון מחר, הגיש היום את תשובתו לכתב האישום, ובה הוא כופר בטענות כי לקח שוחד או קידם את ענייניו האישיים.  

גודובסקי נאשם כי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה לפועל של חלק משמעותי ממעשיה הפליליים של קירשנבאום, כאשר לעיתים הוא פעל מתוך מטרה לקדם את ענייניו הפרטיים, לעיתים מתוך מטרה לקדם את ענייני קירשנבאום ולעיתים כדי לקדם את ענייני המפלגה. 

אחד האישומים שמיוחסים לו עוסק בעמותת איילים, כשגם במקרה זה הטענה בכתב האישום היא כי העמותה קיבלה כספים קואליציוניים בתמורה למתן שוחד לקירשנבאום ואחרים.  

"בתיק זה נמתחו גבולותיה של עבירת השוחד עד אין קץ, וזאת על פי תזה מרחיקת לכת של המאשימה", טוען גודובסקי - המיוצג על ידי עורכי הדין מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן. "אם נקבל את עמדת המאשימה כלשונה, נמצא עצמנו מוקפים באינספור מקרים הכוללים התנהלות חברית, עסקית או פוליטית בין אנשים, הנתפשת לכאורה כשוחד". 

גודובסקי מדגיש בתשובתו, כי הוא לא היה אמון על הכספים הקואליציוניים במפלגה, כי העברת הכספים הקואליציוניים לא הותנתה מעולם במתן שוחד כפי שנטען, וכי הוא לא קיבל כל טובת הנאה ולא קידם את ענייניו הפרטיים. 

לפי כתב האישום, נוצרה מערכת יחסים הדוקה בין יו"ר העמותה, מתן דהן, לבין גודובסקי, והמפלגה הקצתה תקציבים בהיקף נרחב למימון פעילות העמותה, שמקורם בכספים קואליציוניים. לאחר שגודובסקי הבהיר כי כתנאי להעברת 5 מיליון שקל העמותה נדרשת להעביר לידו חצי מיליון שקל במזומן לטובת צרכי המפלגה, ודהן סירב בשם העמותה, סוכם כי הכסף יחזור למפלגה ב"דרכים יצירתיות".

בכלל זאת סוכם כי העמותה תממן פרויקטים שכלפי חוץ ניתן יהיה להציגם ככאלה שעולים בקנה אחד עם מטרותיה, אך למעשה נועדו לשרת את האינטרסים של המפלגה בכלל ושל קירשנבאום בפרט. בהמשך, נתחים משמעותיים מהתקציבים שהתקבלו בעמותה נותבו באופן ששירת את מפלגת ישראל ביתנו ואת קירשנבאום.

בכתב האישום מתוארים שישה מקרים להעברה יצירתית וסיבובית של כספים. כך, למשל, שילמה העמותה 7,000 שקל בחודש למיכאל קלגנוב, אלוף אולימפי לשעבר ופעיל במפלגת ישראל ביתנו, עבור תפקיד פיקטיבי בעמותה. קירשנבאום הבטיחה לקלגנוב שתסייע לו, שכן מדובר בפעיל מפלגה מרכזי באזור הצפון, והיא רצתה לשמר אותו, ולאפשר לו לכהן במועצת העירייה מטעם המפלגה - אף שמדובר בתפקיד ללא שכר.

במקרה אחר, ניתן באופן סיבובי מעמותת איילים תשלום כולל של כ-220 אלף שקל למשרד יחסי הציבור של רונן צור, למשרד הייעוץ של עובד יחזקאל ולאתר ynet עבור שירותים שהעניקו לקירשנבאום.

גודובסקי טוען כי "ישראל ביתנו לא נהגה באופן שונה ממפלגות אחרות, ואיילים לא נהגה באופן שונה מגופים אחרים. הנאשם יטעם כי העמדתו לדין בכתב אישום זה מהווה אכיפה בררנית פסולה, שיש בה לבדה להצדיק את ביטול האישומים נגדו". 

גודובסקי מאשר כי כאיש שטח במפלגה הוא עמד בקשר עם אנשי העמותה, וכי מפלגת ישראל ביתנו העבירה תקציבים קואליציונים לאיילים  - אך לדבריו הוא מעולם לא דרש חצי מיליון שקל במזומן לטובת צורכי המפלגה בתמורה לכך, ולא ביקש שוחד. 

לגבי קלגנוב למשל, נטען כי דוגובסקי לא ידע שהוא אינו עובד בעמותה, וסבר כי הוא מועסק בתפקיד שהולם את מטרות העמותה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker