איך חברת הביטוח לא הצליחה להתחמק מלשלם למבוטח?

ואיך מבוטח עקשן הגדיר את המילה תאונה מחדש?

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד יחיאל

אברהם רווח ביקש לצנן את חום הקיץ בחוף הים כאשר ישב על החוף עם בנו. לפתע רץ הילד, ורווח קם אליו במהירות כדי לתפוס אותו. כתוצאה מכך הסתובבה הברך של רווח באופן כזה שלא יכול היה לזוז. כדי לפנותו הובא לחוף רכב שטח, שבאמצעותו הובהל רווח לבית החולים.

הפוליסה שלנו, טענה שרביט, היא אמנם פוליסה המכסה תאונה, אך היא גם מגדירה מהי תאונה. לא כל תאונה היא תאונה. לצורך הפוליסה, תאונה היא רק "אירוע פיסי, תאונתי, חיצוני, בלתי צפוי, המתרחש בתקופת הביטוח וגורם נכות לצמיתות". כאן לא מדובר באירוע פיסי חיצוני כנדרש בפוליסה, הטעימה שרביט, ושילחה את רווח מעל פניה.

רווח לא ויתר - ושם פעמיו לבית משפט השלום באשקלון. השופטת סבין כהן מוצאת כי רווח ביצע פעולה פתאומית ומהירה. אין מדובר בקימה רגילה ממצב ישיבה למצב עמידה. רווח התרומם במהירות לאחר שראה את בנו בורח. כאשר מאותה פתאומיות נגרם נזק, יש להגדירו כנזק תאונתי המכוסה בפוליסה, שהרי מטרתה מתן כיסוי לאירועים בלתי צפויים.

על רקע מטרת הפוליסה, כך השופטת, יש ליתן למלה חיצוני פירוש רחב. די בהשפעה חיצונית כלשהי על הפעולה שביצע המבוטח כדי לקיים את הדרישה לגורם חיצוני. הפוליסה, מדגישה השופטת, אינה מצריכה שהגורם החיצוני יהיה גורם פיסי דווקא, ולא נדרש מגע פיסי בין הגורם החיצוני למבוטח.

במקרה זה, יש לראות בהתנהגות הבן שברח את הגורם החיצוני שהביא לתגובת האב, שקם בבת אחת ובמהירות כדי לאחוז בבנו נוכח הסכנות הכרוכות בשהיית ילדים על החוף סמוך למים. על כן, קובעת השופטת, מתקיימת הגדרת תאונה בפוליסה. שרביט חויבה לשלם לרווח את תגמולי הביטוח בגין נכותו בסך של כ-38 אלף שקל, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

הכותב הוא עורך דין

***אברהם רווח נגד שרביט חברה לביטוח >>

סוג הביטוח: ביטוח תאונות אישיות

התובע: אברהם רווח

הנתבעת: שרביט חברה לביטוח בע"מ

מהות התביעה: תביעה לתגמולי ביטוח בגין נכות מתאונה

הסיבה שנתנה חברת הביטוח לדחייה: לא התקיימה הגדרת תאונה בפוליסה. התאונה לא אירעה בשל גורם חיצוני כפי שדורשת הפוליסה

השופטת: סבין כהן מבית משפט השלום באשקלון

פסק הדין: יש לראות בבריחת הבן את הגורם החיצוני שהביא לתגובת האב, שקם בבת אחת ובמהירות ועקב כך ניזוק. שרביט חויבה בתשלום תגמולי הביטוח בגין הנכות בסך של כ-38 אלף שקל, בתוספת הוצאות המשפט ושכר טרחת עורך דין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker