דנקנר לא רצה להעיד במשפט אי.די.בי - וישלם 20 מיליון שקל מכיסו

לפי הפשרה, ישיבו נוחי דנקנר והדירקטורים לשעבר 175 מיליון שקל לקופת החברה. השבוע, ערב שלב העדויות, מתה מזכירת החברה לשעבר שהייתה גם עדה במשפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

יומיים אחרי שהחל שלב ההוכחות בתביעה הנגזרת נגד דירקטורים לשעבר באי.די.בי בדרישה כי ישיבו 650 מיליון שקל שהם משכו כדיווידנדים, סיכמו הצדדים על פשרה אשר תוגש ככל הנראה בקרוב לאישור בית המשפט.

לפי הפשרה, ישיבו נוחי דנקנר והדירקטורים לשעבר 175 מיליון שקל לקופת החברה כשמתוך הסכום, 145 מיליון שקל – ישולם על ידי הביטוח.

מתוך סכום הפשרה הכולל, דנקנר הסכים לשלם מכיסו כ-20 מיליון שקל. כאשר סכום של 14.8 מיליון שקל כבר מופקד בנאמנות אצל עו"ד אופיר נאור ועו"ד ליפא מאיר, כך שדנקנר יידרש להוסיף מכיסו עוד 5 מיליון שקל.

מדובר בבקשה לתביעה נגזרת שהוגשה ב-2013 באמצעות עורכי הדין אופיר נאור, רנן גרשט ועדי גרנות, ובמסגרתה דרשו התובעים כי בעלי השליטה באי.די.בי אחזקות ישיבו את הכספים אותם משכו מהחברה כדיווידנדים בין השנים 2008-2010.

הבקשה המקורית לאישור התביעה הנגזרת הוגשה על סכום עתק של 1.8 מיליארד שקל. על פי הנטען בכתב התביעה, הנתבעים לא בחנו את יכולת פירעון החוב של אי.די.בי אחזקות וחילקו בין השנים 2010-2008 דיווידנדים  אסורים לבעלי המניות מ"רווחים רעיוניים" חשבונאיים שהיו רווחים על הנייר בלבד. לטענת התובעים הנתבעים הסתמכו באופן לא אחראי על ההנחה כי אי.די.בי אחזקות, חרף המשבר הפיננסי הגדול של שנת 2008, תוכל להמשיך ולמחזר ללא כל בעיה את חובותיה בבורסה. הנחה אשר לימים התבררה כלא נכונה.

התביעה הוגשה בטרם התגבש הסדר חוב בחברת אי.די.בי אחזקות, בימים בהם נוחי דנקנר בעל השליטה עוד החזיק בדעה כי החברה אינה חדלת פירעון. ביולי 2013  החליטו המשפחות מנור ולבנת להתפשר, והגיעו להסדר לפיו הם ישיבו  לקופת החברה 55 מיליון שקל במזומן וסכום נוסף באמצעות מניות שלהם בחברת האחזקות. עם זאת, נוחי דנקנר ונושאי משרה נוספים סירבו להתפשר. 

"אני רוצה שם פסיקה של בית משפט", אמר אז נאור ל-TheMarker, לאחר שדנקנר ויתר הנתבעים החליטו לא להצטרף לפשרה ולשלם כדרישת התובעים לקופת אי.די.בי אחזקות במזומן ובמניות את חלקם שעמד על פי הפשרה בשעתו על סכום של כ-220 מיליון שקל.

בדצמבר 2013 אישר שופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין  את הסדר אי.די.בי, והעניק אישור לכך כי מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין ירכשו את הקונצרן שהיה חייב למחזיקי אגרות החוב סכום עתק של 2.1 מיליארד שקל.  כחלק מההסדר אי.די.בי אחזקות פורקה, ונאמני ההסדר אייל גבאי ועו"ד חגי אולמן הופקדו על המשך ניהול התביעה הנגזרת  לטובת  קופת הנושים. בהתאם לפשרה  סכום התביעה הורד ל-650 מיליון שקל.

"מותה של העדה אינו קשור לפשרה"

השבוע החל שלב ההוכחות בתיק. יום לפני תחילת שמיעת העדויות בתיק מתה מזכירת החברה לשעבר, עו"ד ענבל ציון בנסיבות טרגיות. המשפט נמשך ועלתה השאלה האם ניתן יהיה להשתמש בקלטת החקירה שלה. ביום ראשון גם היה צפוי דנקנר עצמו להעיד. עם חתימת הפשרה מתייתר הצורך לדון בשאלת השימוש בקלטת  או בשמיעת עדותו של דנקנר.

במשך כחצי שנה ניהלו הצדדים בתביעה הליכי גישור בפני השופטת הילה גרסטל. ככל הנראה, דנקנר החליט להתפשר על מנת למנוע את עלייתו לדוכן העדים ביום ראשון הקרוב. עדותו היתה אמורה להינתן היום (ה'), אך עקב הלווייתה של ציון היום נדחה מתן העדות ליום ראשון.

מקורב לתובעים התייחס לשאלה כמה היתה חשובה עדותה של מזכירת החברה המנוחה: "אין ספק שנגרם לנו נזק ראייתי והעדות שלה היתה חשובה בעניין טכני. אך ניתן היה לחפות עליה באמצעות עדים אחרים, אבל לא באופן מיטבי. הפשרה נחתמה ערב העדות של נוחי דנקנר, מסתבר כי הוא לא רוצה לתת עדות ולכן היה מוכן לשים כסף לפני העלייה לדוכן העדים".

לשאלה האם מותה הטרגי של העדה היה קשור לפשרה, השיב מקורב לתובעים: "לא. השיחות בין הצדדים מתקיימות כבר חצי שנה בחסותה של גרסטל".

עוד ציין המקורב כי "מבחינת התובעים מדובר בהישג לא קטן המותח למקסימום את תרומתם של הנתבעים מכיסם הפרטי. כמו גם את התמורה  של הביטוח. גם השופטת גרסטל אשר מאורע בראיות, והכירה בסיכונים של כל הצדדים, דיברה כל הזמן סביב סכום זה".

בתשלום סכום הפשרה שייצא מכיסם של הנתבעים - 30  מיליון שקל - ישתתפו 11 נתבעים. מעבר לנוחי דנקנר ואמו זהבה, בין הנתבעים גם יעקב שימל, אריה מינטקביץ, רפי ביסקר וליאור חנס.

בימים בהם נחתם הסדר אי.די.בי המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט גבאי העריך את סכום התביעה הכולל  אותו ניתן לגבות מכלל הנתבעים בסכום כולל - 200 מיליון שקל. כך שאם מחברים את הסכום אותו שילמו משפחות לבנת ומנור לסכום אליו הגיעו הצדדים היום לקופת הנושים של אי.די.בי אחזקות יתקבלו  230 מיליון שקל.

מתוך הסכום של 175 מיליון שקל,  זכאים נאור, גרשט, והנאמנים של אי.די.בי אחזקות, אולמן וגבאי, לקבל 15% בתוספת מע"מ. כך שבפועל נאור וגרשט ישלשלו לכיסם יחדיו 13 מיליון שקל ואולמן וגבאי יקבלו כ-13 מיליון שקל. סכומים אלו לא כוללים את שכר הטירחה אותו הם קיבלו עבור הפשרה עם משפחות לבנת ומנור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker