יועץ התקשורת של רה"מ לשעבר: לא מעלה בדעתי שייעצר

האם עו"ד אורי מסר - חברו הטוב של אהוד אולמרט והעד המרכזי במשפט נגדו - ישבור שתיקה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אמיר דן, יועץ התקשורת של ראש הממשלה, התייחס הבוקר לרמיזות באשר למעורבותו של מרשו בפרשה. "כולנו היינו בסרט הזה מספר פעמים. ראינו שהמשטרה והפרקליטות חוזרות פעם אחר פעם אחר דפוס קבוע, ומוציאים צווי איסור פרסום כדי להעכיר את האווירה. הפעם זה חמור עוד יותר כי לא רק שמשחירים שמות של אנשים בלי יכולת להתגונן, הפעם עושים זאת באמצע משפט", אמר דן.

ראש הממשלה לשעבר שהיה אמור לשוב אתמול לישראל אחרי ששהה כמה ימים בארה"ב ובאירופה, החליט לדחות את מועד חזרתו לארץ ולשהות בחו"ל עד לתחילת השבוע הבא. אולמרט אמור היה לשוב לישראל כבר אתמול, כדי להשתתף היום בדיון נוסף במשפט המתנהל נגדו בבית המשפט המחוזי בירושלים, באשמת קבלת דבר במרמה והפרת אמונים.

"פרשת הולילנד"

>> המשטרה חוקרת פרשת שוחד גדולה ומסועפת, בהיקף של מיליוני שקלים, הקושרת בין אישור פרויקט הולילנד בירושלים, פרויקט צוק מנרה ופרויקטים נוספים הקשורים בחברת הזרע 1939. שלשום עצרה היחידה הארצית לחקירות הונאה את עו"ד אורי מסר, מקורבו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בחשד לשורה של עבירות הקשורות בפרשה.

יחד עם מסר נעצרו הלל צ'רני, יזם פרויקט הולילנד בירושלים ומנהל מתחם צוקי מנרה; אורי שטרית, לשעבר מהנדס העיר ירושלים ויו"ר ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאים בישראל; רו"ח אליהו חסון, חשב מתחם הולילנד ב-15 השנים האחרונות; עמרם בניזרי, חבר מרכז ליכוד מבני ברק; ומאיר רבין, אחד מעובדיו של צ'רני במתחם הולילנד. השישה נעצרו לאחר חקירה סמויה שנמשכה כמה חודשים והם חשודים בעבירות של מתן ולקיחת שוחד, תיווך בשוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר ועבירות נוספות. מעצרם של צ'רני, שטרית, חסון ורבין הוארך בשמונה ימים, ואילו מעצרו של מסר הוארך בשישה ימים. בניזרי שוחרר למעצר בית.

שלשום, עם מעבר החקירה לשלב הגלוי ביצעה המשטרה חיפושים בבתי המעורבים ובמשרדי חברות פולאר השקעות וקרדן הציבוריות, וכן במשרדי עיריית ירושלים ובמקומות נוספים. הפרשה פורסמה בתקשורת אתמול בעקבות דיווח של חברת פולאר השקעות על הפשיטה המשטרתית. המסחר במניות פולאר הופסק עד לסוף היום, על אף שהחברה מיהרה לפרסם דיווח המשך לפיו לחקירה אין השפעה על פעילותה השוטפת. לאחר מעבר החקירה לשלב הגלוי הסיר בית משפט השלום בראשון לציון באופן חלקי את צו איסור הפרסום הגורף שהוטל עליה לפני כעשרה ימים. השופט אברהם הימן אף אסר על פרסום פרוטוקולים של הדיונים שנערכו באולמו בנוגע לבקשות להאריך את מעצר החשודים, כך שלא ניתן לפרט מי שיחד את מי לכאורה ובכמה כסף.

החשדות נוגעים לתקופה שבה היתה פולאר בשליטת אנשי העסקים אביגדור קלנר, יאיר פודים ויצחק שרם. ב-2006 רכש איש העסקים זיל פלדמן את השליטה בחברה.

שורה של פרשות

פרויקט הולילנד בירושלים נמצא בבעלות פולאר נדל"ן מקבוצת פולאר השקעות (60%), קרדן נדל"ן מקבוצת קרדן אן.וי (30%) וחברת לאומי ליסינג שבבעלות בנק לאומי (10%). פולאר השקעות היתה הראשונה שנכנסה להשקעה בפרויקט ב-1999 כשרכשה אותו מהיזם צ'רני. ב-2006 מכר צ'רני לאלי ויינשטיין קרקע במתחם ומכר לחברה הציבורית נידר קרקע בעסקת קומבינציה. על פי רשם החברות, צ'רני מחזיק היום בחברת הולילנד תיירות, המחזיקה בשליטה (66%) בצוק מנרה, שפרויקט נוסף שלה עומד גם הוא בלב החקירה.

למעשה, כבר במאי 2007 חשף הכתב גיא לשם ב-TheMarker כי בתקופת כהונתו של אולמרט כראש עיריית ירושלים, הוא גילה מעורבות יתרה באישור הפרויקט, שנחשב על ידי גורמים סביבתיים לאסון תכנוני. קלנר, אז מנכ"ל ומבעלי השליטה בפולאר השקעות יחד עם פודים ושרם, נחשב לידיד קרוב של אולמרט.

פרשה נוספת שנקשרה למתחם נחשפה ב-1996, ובמסגרתה הואשמו צ'רני, עורכי דין ושמאים בשיתוף פעולה לשם הוצאת הערכת שווי פיקטיבית למתחם הולילנד, במטרה לחסוך תשלום מסים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בעקבות פרשה זו נפתחה חקירת משטרה נגד נציב מס הכנסה דאז, דורון לוי, בחשד למעורבות בעניין. לוי לא הועמד לדין בסופו של דבר, אולם הוא הפסיק לכהן בתפקיד. באחרונה הוזכר שמו של לוי שוב עם צ'רני בפרשת הפרויקט הכושל של עובד לוי בירושלים, לאחר שצ'רני ולוי ביחד הלוו לקבלן הכושל מיליוני שקלים.

הפשרת קרקעות בחירייה

פרשה נוספת שבה גילה אולמרט מעורבות יתרה נוגעת לפרויקט נדל"ן אחר של פולאר השקעות בתקופה שנשלטה על ידי שרם, פודים וקלנר. פרשה זו נסובה על קרקעות שהחכירה חברת הזרע שבשליטת פולאר, באזור צומת מסובים בסמוך למתחם חירייה. בידיעה שפירסמה אורה קורן ב-TheMarker במאי 2007 נכתב כי מקורבים למקרה טענו כי אולמרט, שכיהן באותה תקופה כשר התמ"ת, התערב בצורה חריגה בדיונים של מרכז ההשקעות ובמינהל מקרקעי ישראל בנוגע להפשרת הקרקעות ליד חירייה (עוד על פרשת חירייה - ראו מסגרת).

הכתבים גידי וייץ וגיא לשם הרחיבו בעניין בכתבה במוסף "הארץ" מאותה התקופה. על פי כתבתם, הזרע עסקה במקור בטיפוח חוות ניסיונות לגידול וטיפוח זרעים לשירות החקלאות בישראל. החברה החזיקה בחמש חוות כאלה. אחת מהחוות היתה סמוכה לצומת מסובים, ליד מתחם חירייה.

כאשר הוחלט לסגור את מתחם חירייה ולהקים בשטחים הרחבים סביבו את פארק איילון, הבין קלנר כי מדובר בהזדמנות נדל"נית עבור החברה. אלא שהקרקע היתה בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, כאשר הזרע רק החכירה אותה בהסכם עונתי. בנוסף, מתכננת המחוז וכמה מראשי הרשויות המקומיות הגובלות בחירייה הובילו תוכנית לפיה האזור יהפוך לפארק שיהווה ריאה ירוקה לתושבי המרכז. לחברת הזרע הובהר כי תוכניות הבנייה באזור ייאלצו לקחת זאת בחשבון.

ב-2003 מונה אולמרט לשר התמ"ת ולאחראי על מינהל מקרקעי ישראל. קלנר פנה לאולמרט, ולפי עדות מקורבי אולמרט במינהל הביע עניין מיוחד בתוכנית. כשנכשל הניסיון להעביר את תוכנית הזרע ויחידות הדיור המתוכננות, זימן אולמרט את אברהם פורז, שר הפנים דאז, כדי לגבש עמדה ממשלתית בנוגע לתוכנית הבנייה. פורז, שהתנגד לתוכנית הזרע, גילה שבועיים לאחר מכן כי במסמך הסיכום של הפגישה לא הופיעה התנגדותו, ואף עלה ממנו כי הוא תמך בתוכנית. בסופו של דבר הלחץ לא עזר, וחברת הזרע קיבלה היתר לבנות רק 300 יחידות דיור במקום 2,200 יחידות כפי שתיכננה.

מחירייה להולילנד

במסגרת ניסיונותיה להביא לאישור התוכנית, צירפה חברת הזרע את איש העסקים שמואל דכנר, לשעבר מנכ"ל אזורים, לקידום האינטרס של החברה. דכנר שכר את נחמה רונן, לשעבר מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה, שעברה בין גופי תכנון וארגונים ירוקים כדי לגשש אם יסכימו לוותר על חלק מהפארק המתוכנן לטובת מגדלי מגורים.

דכנר גם שכר את משה שמעוני, לשעבר מנכ"ל משרד הדתות. שמעוני, ששימש עוזר לראש המינהל משה אפרתי כשכיהן לפני כן כמנכ"ל משרד הפנים, נשלח למשימות "ריכוך" אצל כמה ראשי ערים שהביעו התנגדות לתוכנית.

שמו של דכנר עלה במסגרת תביעה נוספת הקשורה לפרויקט הולילנד אותה הגיש מאיר רבין, אחד העצורים בפרשה הנוכחית. רבין טען כי ייעץ בפרויקט הולילנד בעסקה לרכישת קרקעות בהיקף של 22 מיליון דולר על ידי איש הנדל"ן הישראלי חיים ראבד ואיש הנדל"ן האמריקאי הישראלי אליהו ויינשטיין, אך לא קיבל את שכר הטרחה שהובטח לו. מהתביעה עלה כי דכנר עבד כנציג של צ'רני ועסק במכירת חלקים במתחם הולילנד, וכי הוא היה מעסיקו של רבין. את וויינשטיין ייצג בעסקה עורך הדין אורי מסר, העצור הבכיר בפרשה.

עורכי דינו של אורי מסר, שמעון דולן ודרור מתיתיהו, מסרו בתגובה: "מעצרו של עו"ד אורי מסר מתוך חשש לשיבוש הליכי חקירה מיותר לחלוטין. כפי שהוצג לנו אמש בבית המשפט מדובר בפרשות עליהן נחקר עו"ד מסר בשנתיים האחרונות וכל אותה עת שמר על שתיקה תקשורתית מוחלטת מתוך רצונו לכבד את גורמי החקירה והאכיפה וכדי להימנע מחשש משיבוש מהלכי חקירה. עו"ד אורי מסר נחקר בעבר על נושאי החקירה הנדונה כעת ועל חלקם אף חלים דיני התיישנות. כזכור, לפני זמן מה הוחלט על ידי פרקליטות המדינה לסגור את תיקי החקירה בכל אותם הנושאים".

עו"ד איתן מעוז, המייצג את מאיר רבין, מסר בתגובה: "איני יכול להגיב כי צו איסור הפרסום מונע כל התייחסות לפרשה מלבד מה שנרשם בצו המתוקן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker