ג'קי בן זקן נעצר ונחקר בחשד להעלמות מס בהיקף של 2.5 מיליון שקל

(עדכון) בן זקן: לא היתה שום עסקה פיקטיבית, האמת תצא לאור בקרוב ונקווה שעשו מזבוב פיל

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית משפט השלום בקריית גת קיבל היום (ראשון) את בקשת מחלקת חקירות מכס ומע"מ באר שבע ברשות המסים, והורה על מעצרו - ובהמשך גם על שחרורו בערבות - של איש העסקים והציבור מאשדוד, יעקב (ג'קי) בן זקן בחשד לשימוש בחשבוניות מס שהוצאו שלא כדין. בגלי צה"ל דווח הערב שבן זקן טוען כי דווקא המדינה היא זו שחייבת לו 2 מיליון שקל.

ביחידת החקירות מכס ומע"מ באר שבע מתנהלת חקירה כנגד בן זקן מזה זמן מה. באחרונה עברה החקירה לשלב הגלוי. בן זקן מואשם כי כבעל חברת סקטור 55 השתמש בחשבוניות מס שהוצאו שלא כדין (חשבוניות מס מזויפות) על ידי שתי חברות ונמסרו לחברה סקטור 55 שבבעלותו. המדובר ב-10 חשבוניות מס בסך כולל של 17 מיליון שקל, אשר מס הערך המוסף הגלום בהן מסתכם בכ-2.3 מליון שקל.

לפי בקשת המעצר, החשבוניות נוכו על פי דווח בחברת "סקטור 55 סחר וקמעונות בע"מ" הנמצאת בבעלות בן זקן. החברות שהוציאו את החשבוניות לא דווחו על-כך לשלטונות המס (סעיפי האישום הם 117א, 117ב לחוק מע"מ).

סגן נשיא בית משפט השלום בקריית גת, השופט אריאל חזק, הורה על שחרורו של בן-זקן בתנאים מגבילים: ערבות עצמית על סך מיליון שקל, ערבות צד ג' על סך 200 אלף שקל והפקדת מזומן על סך 25 אלף שקל. בהתאם להחלטת בית המשפט, בן זקן יעדכן את רשות המסים ויקבל את אישורה בטרם כל יציאה שלו מן הארץ.

ג'קי בן זקן נשמע הערב רגוע ומאופק בשיחה עם TheMarker. "במכס טוענים שהייתה כאן עסקה פיקטיבית, הרי זה לא הגיוני איך אפשר לטעון טענה כזאת".

"מה, אני קיבלתי את הרשת ואת החנויות בירושה בלי לשלם על זה גרוש? אין בכלל מחלוקת שקניתי את זה במסגרת עסקה חוקית וכשרה לחלוטין. הרשת מעסיקה כ-200 עובדים ב-17 חנויות שמשלמת לכולם משכורת בזמן וגם בעלי החנויות מקבלים שכר דירה", מספר בן זקן ומוסיף: "ביקשתי את החזר המס, הנושא נמשך קרוב לחצי שנה, ונוצר מצב שהמדינה היא זו שחייבת לי את הכסף. כשהדבר יותר חמור הוא שחוקרים אותי ואת הסוגיה הזאת כבר כמה חודשים, ורק עכשיו עצרו אותי ושחררו באותו היום בערבות. נשאלת השאלה אם עשיתי מעשה כה חמור וחשדות נגדי כה מוצקות למה לא הוציאו צו מעצר נגדי כבר בתחילת הפרשה. חוץ מזה, אני לא רוצה לנקוב בשמות של חקירות אחרות, אבל לרוב הרשויות החוקרות לא לקחו לחקירות את הבעלים, שזה בדיוק התפקיד שלי. היו כאן גורמים נוספים בתחומים הניהוליים והמשפטיים שטיפלו בנושא".

מה יקרה עכשיו?

"יעשו בדיקה נוספת ובסוף יראו שאין כלום נגדי והאמת תצא לאור, כך שאני מקווה שעשו כאן מזבוב פיל, ובסוף נקבל חזרה את הכסף המגיע לי".

האם זה ישפיע על פעילות של חברת מנופים הנסחרת בבורסה והאם למשקיעים יש ממה לחשוש?

"אין שום חשש לפעילות הציבורית שלי ונקווה שהכל יסתדר במהרה".

עו"ד יוסי ברוך המייצג את בן זקן אמר בדיון כי אין בהסכמתו של בן זקן לתנאי השחרור כדי להיחשב משום הודאה שלו בחשדות המיוחסים לו וכי הוא כופר בחשדות נגדו.

מעצרו של בן זקן הפתיע את הקהילה העיסקית ואת קהילת הספורט בארץ ובעיקר את העיר אשדוד, בה הוא חיי ופועל. בן זקן (43) הוא איש עסקים ועסקן ספורט הפעיל ומוכר בכל הארץ. הוא הבעלים של קבוצת הכדורגל מ.ס. אשדוד, המשחקת בליגת העל, הבעלים של הרדיו האזורי של ירושלים, "רדיו הבירה", והבעלים של העתיון "באשדוד".

אולם מעל לכל בן זקן הוא איש עסקים פעיל. הוא שותף בחברה מנופים פיננסיים, יחד עם איש העסקים האשדודי, אבהרם נניקשווילי וכדורגלן העבר חיים רביבו. מנופים פיננסים פעילה בארץ ובחו"ל. בארץ מחזיקה החברה בכמה מרכזי קניות כמו הארנה בהרצליה, הסטאר סנטר והתחנה המרכזית באילת. בן זקן יחד עם נניקשווילי שותפים באחזקה של למעלה מ-20 חברות פרטיות. בעבר היה בן זקן חבר במועצת העיר אשדוד.

עו"ד יוסי ברוך מסר, בשמו של בן זקן, מסר בתגובה להאשמות: "חברת סקטור פעלה עפ"י המתבקש בחוק, ומיד עם ביצוע העסקה דיווחה עליה לרשות המסים כמתחייב בחוק, על מנת לקזז את התשומות על פי זכותה שבדין. רשות המסים מנסה על חשבון שמם הטוב של האזרחים לעשות כותרות. מדובר במחלוקת אזרחית בה חברת סקטור נהגה בצורה ישרה ושקופה מול רשויות המס.

"רשות המסים נדרשה להתמודד עם החזר המע"מ של חברת סקטור שנבע כתוצאה מביצוע העסקה. משלא הצליחה הרשות לגבות את המס מהמוכר, נאלצה לחפש כל דרך על מנת לעקב את ביצוע ההחזר לרבות פתיחתה של חקירה, פעולה אשר מאפשרת על פי הדין שהות נוספת לעיכוב החזר. חשוב להדגיש שטענת החברה היא שחלף המועד שבדין לביצוע ההחזר, וכיום מחזיקה רשות המסים בכספים להם החברה זכאית כדין.

"אחר שעברו כל ימי החסד שנתנו לרשות להחזיר את הכספים לחברת סקטור, החליטה הרשות להפעיל לחץ על בעלי החברה מר ג'קי בן זקן בכדי ל'עודד' את החברה לוותר על זכויותיה שבדין. בכוונת החברה ובעליה להמשיך ולעמוד על זכויותיהם על פי הדין ולמנוע כל ניסיון לפגוע בשמו הטוב של בעלי החברה, ג'קי בן זקן ובעסקיו הרחבים".

המרוץ ל"מד-אשדוד"

בן זקן יחד עם שותפו אברהם נניקשווילי, זכו באחרונה במירוץ אחר הרישיון המבוקש לחיפוש נפט "מד אשדוד". בן זקן ונניקשווילי התחרו בקבוצת ACC של איש העסקים החרדי חיים ליבוביץ', והגישו בקשה למועצת הנפט לקבלת הזיכיון, המרוחק כ-16 ק"מ מול רצועת החוף שבין פלמחים לבין אשדוד. בן זקן ונניקשווילי מחזיקים בכ-37% ממנופים פיננסים.

מנופים פיננסיים השלימה באחרונה מספר עסקות: הראשונה, השקעה במזומן של כ-342 מיליון שקל של חברת Asian Service and Trade Control Pte Ltd, חברה סינגפורית בשליטת איש העסקים מרקוס וובר. העסקה בוצעה כנגד הקצאת מניות ובהצטרפותה של ASTC לגרעין השליטה במנופים ביחד עם קבוצת נניקשוילי-בן זקן. כל אחת מהקבוצות מחזיקה לאחר העסקות ב-45% ממניות מנופים.

כמו כן, הושלמה השקעה במזומן של חברה קפריסאית בסך של כ-32 מיליון שקל כנגד הקצאת כ-4% ממניות החברה. במקביל, הושלמה עסקת המיזוג של חברה אשר מחזיקה ב-75% ממתחם הסטאר סנטר באשדוד למנופים כנגד הקצאת מניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker