להפחית את אגרות בית המשפט

חברה שלא מספקת לאזרחיה שירותי משפט היא חברה נכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> באחרונה נודע על כוונת משרד האוצר להעלות את אגרות בית המשפט בתביעות אזרחיות. לפי הפרסומים, מדובר בהכפלת האגרה. כיום משולמת אגרה של 2.5% מסכום התביעה, כאשר מחציתה משתלמת עם פתיחת ההליך ומחציתה השנייה עם תחילת פרק ההוכחות.

אגרות בית המשפט מונעות התדיינות. מי שידו אינה משגת, אינו יכול לבוא בשער בית המשפט. לכאורה, זוהי תוצאה רצויה. יחשוב התובע פעמיים לפני שיגיש את תביעתו ויידע כל תובע, כי לתביעה כזו יש עלות . ואולם מבט מעמיק יותר סולד מהקמת מחסומים על דרכו של תובע לבית המשפט. זכות למשפט היא זכות יסוד, עליה אמר בית במשפט העליון: "זכות הגישה לבית המשפט היא זכות יסוד המוגנת על ידי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. הזכות היא אחד מרבדיה של זכות המסגרת ל'כבוד', המורכבת רבדים רבדים".

זכות זו היא אבן פינה בזכויות האדם. היא מבטיחה את שלטון החוק. חברה שאינה מסוגלת לספק שירותי משפט לאזרחיה היא חברה נכה. חסימת הדרך לבית המשפט תגביר את שליטת החזק בחלש ואת נגישת העשיר בעני; היא תרבה תרמית ועוול ותגרום לאובדן האמון בשלטון כמערכת העושה צדק עם נתיניו; היא תרבה אלימות ותקרוץ לבריונים שיפעלו כמוציאי לפועל פרטיים; היא תפריט את מערכת המשפט ותפקידה בידי אלה שכוחם בשריריהם ולא בשכל המשפטי הישר.

במקום להעלות את האגרה הנדרשת מתובע לשם פתיחת תביעתו, יש להקטינה לסכום מינימלי. וכיצד נממן את מערכת המשפט? נטיל, בנסיבות מתאימות, אך לא בכל מקרה, את הוצאות המשפט על הצד המפסיד. כך יידע תובע כי תביעתו היא תביעת סרק, שבבואו בשערי בית המשפט הוא נוטל סיכון כי ייאלץ לשלם בשל גחמתו. ראוי גם כי בתי המשפט יפסקו הוצאות ריאליות לזוכים בדין. בכך תושג מטרה כפולה: הצד הזוכה לא יימצא בחיסרון כיס ומתדיינים פוטנציאלים ילמדו כי מי שמפסיד במשפטו, בין כתובע ובין כנתבע, יוצא בחיסרון כיס.

הטלת אגרה גבוהה כתנאי לכניסה בשערי בית המשפט אינה מבחינה בין תביעה מוצדקת לתביעת סרק. הטלת הוצאות משפט ריאליות על הצד המפסיד היא הפתרון הדרוש.

הכותבים הם שותפים במשרד עורכי הדין א. רפאל ושות'

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker