יצאו בזול: פרשות השוחד של טבע ברוסיה ואוקראינה ייסגרו בקנס

טבע תודה ששילמה שוחד לעובדי ציבור זרים - ותשלם קנס של 75 מיליון שקל ■ החברה חתמה אתמול על הסדר מותנה עם פרקליטות מיסוי וכלכלה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע בירושלים
מפעל טבע בירושליםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

חברת טבע תודה ששילמה שוחד לעובדי ציבור זרים ותשלם קנס של 75 מיליון שקל. החברה חתמה אתמול (א) על הסדר מותנה עם פרקליטות מיסוי וכלכלה. ההסדר נחתם על דעתו של פרקליט המדינה, שי ניצן.

לפי ממצאי חקירה שנערכה בארה"ב, חברת טבע שילמה תשלומים מושחתים לעובדי ציבור ברוסיה ובאוקראינה, וכן ביצעה תשלומים לא נאותים במקסיקו ובכך יצרה לעצמה רווח בסך שלא פחת מ-220 מיליון דולר. חלק מתשלומים אלה, ששולמו על ידי חברות בנות זרות בבעלות מלאה של החברה, לא תוארו כהווייתם ברישומי החברות, אלא הוצגו כהוצאות לגיטימיות, בעוד שרישומי החברות הבנות הזרות אוחדו לדו"חותיה של טבע.

בשנת 2016 נקשרה החברה בהסדר מול רשויות אכיפת החוק בארה"ב. במסגרת ההסדר, שילמה טבע בגין המעשים קנס והחזר הכנסות אשר הסתכמו בסך של כ-500 מיליון דולר.

בעקבות ממצאי החקירה בארה"ב, הוחלט לפתוח בחקירה גם בישראל שתבחן את השלכות הפרשה בישראל. לפי ההסדר שנחתם, המהווה לפי החוק תחליף אפשרי להעמדה לדין, חברת טבע מודה במעורבותה בפרשה, כפי שהודתה בארה"ב, ומתחייבת לשלם קנס של 75 מיליון שקל. תשלום זה ימצה את ההליכים הפליליים  נגד החברה או כל חברה קשורה אליה.

בפרקליטות אומרים כי ההחלטה להתקשר בהסדר עם חברת טבע התבססה על נסיבותיה הייחודיות של הפרשה בעניינה של החברה, ובין היתר בהתחשב בכך שהחברה כבר שילמה סכומים ניכרים לרשויות אכיפת החוק בארה"ב - סכום עתק של חצי מיליארד דולר. סכום זה שולם בעקבות הסדר שנחתם בינה לרשויות ארה"ב, הדומה להסדר שנערך עתה בישראל.

כמו כן מציינים בפרקליטות כי החברה שיתפה פעולה במהלך החקירה, ובעקבותיה יישמה בשנים האחרונות תכנית ציות מעמיקה, יסודית ומקיפה אשר נועדה להגן על החברה וחברות הבת שלה מפני הפרות עתידיות.

בנוסף, החברה נקטה פעולות שכללו את סיום קשריה העסקיים הבעייתיים עם מספר גורמים חיצוניים, סיום העסקה של העובדים הרלבנטיים שהיו מעורבים בפעילות הפסולה, החלפת ההנהלה במספר חברות בנות והפסקת הפעילות במספר מדינות.

עוד אומרים בפרקליטות כי יושם בחברה מבנה ארגוני גלובלי עם שרשרת ניהול המיועדת להפחית סיכונים. החברה דאגה כי עשרות אלפי עובדים יוכשרו בנושא ציות ואכיפה ויובהרו להם צעדים למניעת שחיתות, כחלק ממאמצי ההטמעה של תרבות ציות ואכיפה בחברה.

בנוסף, נלקח בחשבון מצבה של החברה, אשר עודנה מעסיקה עובדים רבים בישראל, והשלכות קשות אשר עלולות היו להיגרם לה לו היו נמשכים הליכי האכיפה כנגדה, זאת בשים לב גם למצבה הכספי הנוכחי ולהליכי ההתייעלות שהיא מבצעת. כחברה גלובלית, הרשעתה בפלילים של החברה כיום עלולה לגרום לה לנזקים משמעותיים.

במסגרת ההסדר עם התביעה לקחה טבע אחריות על חלקה בעבירות ונטלה על עצמה סנקציה כספית משמעותית נוספת לזו שהוטלה עליה בארה"ב, כביטוי מעשי לנטילת האחריות על המעשים. בפרקליטות מציינים כי העונש המקסימלי שניתן היה להטיל על החברה גם אם הייתה מועמדת לדין ומורשעת, הוא עונש של קנס ובמסגרת ההסדר, החברה התחייבה לשלם סכום משמעותי מאוד לקופת המדינה.

בפרקליטות מדגישים כי לאור שיקולים אלה ותנאי ההסדר ובנסיבותיו המיוחדות של מקרה זה, המדינה סברה כי חתימת ההסדר עם טבע עונה על האינטרס הציבורי בנסיבות העניין. זאת, כאמור, בעיקר בשים לב לכך שהחברה הגיעה זה מכבר להסדר דומה עם רשויות ארה"ב בגין אותם מעשים ממש ובשים לב לכך שהחברה כבר שילמה סכום כסף של חצי מיליארד שקל בגין מעשיה".

עורכי הדין נתי שמחוני וירון ליפשס, המייצגים את טבע, מסרו בתגובה: "אנו שמחים כי פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ראתה עמנו את הדברים עין בעין. מדובר בהסדר נכון וראוי, המשרת אף את האינטרס הציבורי בכללותו. בכך, מתייתר ההליך הפלילי וניתן לברך על המוגמר".

התיק נחקר על ידי משטרת ישראל (להב 433) ונוהל בידי עורכי הדין יהונתן תדמור ונועה זיו מפרקליטות מיסוי וכלכלה ועו"ד ציפי גז מרשות ניירות ערך.

מטבע נמסר בתגובה כי: "בעקבות ההסדר אליו הגיעה החברה עם הרשויות בארצות הברית בעניין ה FCPA בדצמבר 2016 בהקשר לתשלומים לא נאותים שאירעו בתקופה שהסתיימה בשנת 2012, הודיעו רשויות החוק בישראל על פתיחת חקירה הנוגעת לאותן סוגיות. היום אנו מודיעים כי החברה הגיעה להסדר עם הרשויות בישראל המסיים את החקירה נגד החברה.

"יצוין כי בעקבות החקירה בארה"ב, החברה יישמה תכנית ציות ואכיפה מעמיקה, יסודית ומקיפה בסטנדרטים גבוהים מאוד אשר נועדה להגן על החברה וחברות הבת שלה מפני הפרות עתידיות. יודגש כי כל העובדים אשר היו מעורבים ביודעין במעשה הפסול אינם עובדים עוד בחברה.

"החקירה וההסדר אינם בעקבות עובדות חדשות, הם מתייחסים לעובדות אשר נכללו בעקבות ההסדר אליו הגיעה החברה עם הרשויות בארצות הברית בעניין ה FCPA בדצמבר 2016".

עו"ד איתן מעוז, עורך דינו של חיים הורביץ, מסר: "חלק מהארועים המוזכרים בהסדר התרחשו לאחר תקופת כהונתו של חיים, ועל חלקם שמע לראשונה רק עם פרסום ההסדר. סיבותיה של טבע לחתימה על ההסדר ברורות ומובנות, אולם אין בהן כדי לשנות את המציאות – לא היתה להורביץ מעולם כל ידיעה או קשר לתשלומים לא חוקיים ששולמו על ידי טבע, ולא בכדי הוא מעולם לא נחקר בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker