21 חודשי מאסר לסוחר לשעבר באקסלנס: "גילה אדישות מוחלטת ללקוחות"

עמרי ויסמן יצר מאות עסקות מתואמות בין חשבונות לקוחותיו לאלה של שותפו למרמה, הסוחר הפרטי בניירות ערך אבי אשכנזי - באופן שיצר לשניים רווח מובטח ■ "במקרים אלה ראוי להשית ענישה מחמירה ומכבידה בדמות עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחר במניות בטאבלט
סוחר במניות בטאבלטצילום: Shutterstock

השופט חאלד כבוב מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב אישר היום (א') את הסדר הטיעון שנערך בין  הפרקליטות לעמרי ויסמן, סוחר לשעבר בבית ההשקעות אקסלנס. ויסמן ירצה עונש של 21 חודשי מאסר בפועל, וישלם קנס וחילוט בסך של 200 אלף שקל. הוא הודה והורשע בעבירות תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים בתאגיד ועבירת הלבנת הון.

"מדובר במי שהופקד על השקעת כספי ציבור בגוף מוסדי, שמועל באמון שניתן בו כדי להעשיר את כיסו, תוך גילוי אדישות מוחלטת לכספים שעליהם הוא מופקד ולאינטרס הציבורי בהגנה על כספים אלה" כתב כבוב בפסק הדין. "הדעת נותנת שראוי להשית במקרים אלה ענישה מחמירה ומכבידה בדמות עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח".

ויסמן עבד כמנהל דסק מניות בחדר המסחר של לקוחות מוסדיים באקסלנס, והיה אחראי על ביצוע הוראות של לקוחות מוסדיים ובהם חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות השתלמות. במהלך עבודתו הכיר את אבי אשכנזי, שעבד באותה תקופה כסוחר פרטי בניירות ערך, ונקשרו ביניהם קשרי חברות. אשכנזי פעל בשוק ההון באמצעות חשבונות על שמו ובאמצעות חברת מעשרות השקעות ופיננסים שבבעלותו. על פי כתב האישום, בסביבות אפריל 2010 הסכימו ויסמן ואשכנזי לפעול במשותף ולבצע מסחר בחשבונות של אשכנזי מול חשבונות הלקוחות – כדי להפיק לעצמם רווחים שיצטברו בחשבונות אשכנזי.

בהתאם לתוכנית שגיבשו השניים, ויסמן נהג להנחות את אשכנזי לגבי ניירות הערך שלגביהם עליו לפעול, בהתאם למידע שהיה בידיו בדבר פעולותיו הצפויות בחשבונות הלקוחות. באופן הזה הם יצרו מאות עסקות מתואמות בין החשבונות של הלקוחות של ויסמן וחשבונותיו של אשכנזי - שיצרו רווח מובטח לחשבונות אשכנזי.

ויסמן ואשכנזי פעלו באופן הזה במשך למעלה משנתיים, בין אפריל 2010 לספטמבר 2012. הפרקליטות טוענת כי במהלך התקופה הזו הם ביצעו לפחות 364 מהלכים תרמיתיים. הפעילות הזו הפיקה להם רווח כולל של כ-1.2 מיליון שקל, וכדי להסתיר אותה הם נהגו לרכוש כרטיסי סים משולמים מראש (pre-paid), שלא מאפשרים את זיהוי בעליהם, ומכשירי טלפון נייד ייעודיים. ויסמן ואשכנזי נהגו להחליף את כרטיסי הסים מדי כמה שבועות, ולעתים גם החליפו מכשירי טלפון. בסך הכל הם החליפו במהלך פעילותם כשישה מכשירי טלפון ועשרות כרטיסי סים נטענים מראש, כשבתום השימוש נהגו להשמיד את מכשירי הטלפון וכרטיסי הסים.

ויסמן ואשכנזי הבינו שיהיה זה מסוכן להעביר את חלקו של ויסמן ברווחים, ולכן החליטו כי חלקו של ויסמן יעבור אליו מתוך כספים אחרים שהוחזקו בדולרים בכספת השייכת לאביו של אשכנזי. הדולרים הומרו לשקלים על ידי אשכנזי והועברו אל לויסמן במזומן מדי כמה שבועות, בפגישות ביניהם שהתקיימו בבתי קפה או בביתו של אחד מהם.

גם אשכנזי הגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות, ובו הודה בעבירות תרמית בניירות ערך, גניבה בידי מורשה ומרמה. העונש שנגזר עליו הוא שבעה חודשי מאסר בפועל וקנס של 200 אלף שקל. בפברואר אישר השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב את ההסדר ונתן לו תוקף של גזר דין.

בדיון בטיעונים לעונש טענו סנגוריו של ויסמן, עורכי הדין אלון רום ואילת לשם, כי העבירות שויסמן הורשע בהן בוצעו לפני כ-7 שנים, בתקופה שנורמת הענישה בעבירות רלוונטיות היתה שונה לחלוטין מהמצב כיום. הם ציינו גם כי ויסמן עזב את עולם שוק ההון וכיום עובד בחנות למוצרי ספורט בחדרה. "ברבים מאוד מהמקרים אנו מגלים שזה טבעי שאנשים שכל עולמם היה בשוק ההון, באופן טבעי גם לאחר הסתבכות כזו או אחרת מוצאים דרכם לאותו עולם, ניהול תיקים בצורה אחרת או ייעוץ, וגם הנאשם הזה קיבל הצעות לעבור לנהל נוסטרו כזה או אחר. הוא גזר על עצמו הגליה, לא רק מכל מה שקשור בפיננסים, הוא גם פיזית לא נמצא באזור הזה, הוא התרחק מכל העולם בתל אביב, שוק ההון, בורסה ופיננסים, שהביאו עליו את ההסתבכות".

בגזר הדין ציין כבוב כי ויסמן ניצל את האמון שניתן בו על ידי מעסיקיו, ומעל באמון זה, "שהרי הנאשם שימש כמנהל דסק בחדר מסחר של מוסדיים, וניצל מעמד זה על מנת לקשור קשר עם סוחר בניירות ערך, לבצע פעילות מסחר מתואמת בין חשבונות הלקוחות של בית המסחר בו עבד, לבין חשבונות של לקוחות של סוחר בניירות הערך, כל זאת כדי להפיק רווח מובטח כתוצאה מפעילות מתואמת זו".

כבוב הדגיש כי "מדובר בפרשה חמורה מאוד, שפגיעתה רעה באמון הציבור בשוק ההון בישראל, ביכולת המשקיעים לסמוך על אותם גופים מוסדיים שמנהלים את כספו של הציבור, לאחר שהציבור הפקיד בידי גופים אלה את חסכונותיו שעליהם הוא נסמך...ענישה בעבירות שכאלה מחייבת העדפת האינטרס הציבורי והעמדתו של זה בקדמת הבמה על חשבון האינטרס האישי של אותו מבצע העבירה. הדבר צריך לבוא לידי ביטוי בהחמרה בענישה".

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד שירי גפני מפרקליטות מיסוי וכלכלה. הפרשה נחקרה על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker