עורכי הדין הפרטיים שמתעשרים מהחקירות בעבירות חוק ניירות ערך

החקירות הרבות שנפתחו באחרונה על ידי רשות ניירות ערך מספקות עבודה לעורכי הדין של הצווארון הלבן ■ TheMarker מציג את נבחרת החלומות שאליה פונים אנשי העסקים שנופלים ברשתה של הרשות

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

רק בסוף 2010 נדע אם בליץ החקירות של רשות ניירות ערך מהחודשים האחרונים הוא אקראי או מגדיר מחדש את כוח ההרתעה הרגולטורי. הממונה לשעבר על האכיפה ברשות, עו"ד פנינה גיא, אומרת שהרשות פותחת כ-12-15 חקירות בשנה באמצעות 20 חוקרים בלבד. לפי סטטיסטיקה זו, בחצי השנה שנותרה יכולים פעילי השוק להפסיק לחשוש מחקירות.

להלן רשימה חלקית של החקירות מהחודשים האחרונים: הרצת המניות בבית ההשקעות פסגות, הרצת המניות במליסרון, החקירה נגד דלק נדל"ן ומנכ"לה לשעבר איליק רוז'נסקי וחקירת מנורה מבטחים והמנכ"ל שלה רונן אביגדור. הרשות, מציינת גיא, אינה יכולה לפתוח בארבע חקירות במקביל בגלל כוח האדם המצומצם. יתרה מזו, כשנפתחת חקירה אז כל החוקרים עוסקים בה באינטנסיביות בימים הראשונים. גורמים מתוך הרשות מצביעים על מיזוג המודיעין למחלקת החקירות כצעד חשוב לחיזוק הפן החקירתי ברשות.

בשונה מחוקרי משטרה למשל, חוקרי הרשות מבצעים חקירות רק בעניבות. לפחות בתחילת החקירה הנחקר המודאג חש שמכבדים את היותו מנכ"ל רציני או דירקטור בעל שם. בדרך כלל החוקר הוא משפטן, רואה חשבון או כלכלן. לעתים מזומנות גם בוגר מצ"ח.

כשמתבוננים ברצף החקירות מהחודשים האחרונים, צריך לזכור שהרשות יכולה לא פעם להחליט מתי היא רוצה לפתוח בחקירה הגלויה. התיעוד הממוחשב של פעולות קנייה ומכירה הוא הראייה המנצחת כיום בעבירות מניפולציה על השער. את שאר פעולות החקירה אפשר לעשות באורח מחושב, ואפילו להחליט לרכז פתיחת חקירות אחת אחר השנייה כדי להגביר את ההרתעה.

יו"ר הרשות, זוהר גושן, הוא זה שקובע אם תיפתח חקירה פלילית נגד אדם או תאגיד. בשיחות סגורות העיד גושן כי זו החלטה קשה ביותר כי היא למעשה חורצת גורלות, גם אם בסופו של דבר לא יועמד האיש לדין. הסיקור התקשורתי בעידן המודרני והמידע על חקירה או מעצר גורמים נזק כמעט בלתי הפיך לפעיל בשוק ההון מיד עם פתיחת החקירה. ההחלטה אם לסגור את התיק או להעמיד לדין כבר אינה בידיו של גושן, אלא בידי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

באופן לא פרופורציונלי לחשיבות האכיפה בשוק ההון, רק 13 פרקליטים מטפלים בעבירות ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה.

מי שחוכך ידיים לנוכח החקירות הרבות הם עורכי הדין של הצווארון הלבן, שחקירות הרשות הן מקור הכנסה לא רע עבורם. כיצד שומרים הסניגורים המובילים על הגמוניה בתחום ניירות הערך? יש שתי דרכים עיקריות: האחת פשוטה - מי שטוב, הלקוח מעביר את שמו הלאה. השנייה קשורה בהמלצות של משרדי עורכי הדין. הטלפון הראשון של איש עסקים שהסתבך הוא לעורך הדין שמלווה אותו בשוטף. זה ימליץ לו על עורך הדין הפלילי שהוא מאמין בו.

גושן נכנס לתפקידו עם תוכנית מהפכנית אותה הוא מוביל יחד עם היועץ המשפטי שוני אלבק: לייצר אלטרנטיבה להליך הפלילי. לפי ההצעה, חלק נכבד מעבירות פליליות שגוררות הליך אטי ומסורבל בבתי משפט יומרו להליך מינהלי קצר ויעיל, המכונה "אכיפה משלימה", שבו הסנקציות יהיו קנסות והגבלת עיסוק במקצוע.

לצד החקירות הרבות הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון מעניין עם סגן יו"ר אפריקה ישראל - קנס של 750 אלף שקל תמורת אי הרשעתו בעבירה של שימוש במידע פנים. בתרגום לגושנית: יש מקרים שאני חושב שצריך ללכת בכל הכוח על הכיוון הפלילי כמו פסגות ויש מקרים שאפשר היה לסיים בקנס (אם רק תעבירו את חוק אכיפה משלימה).

איתן מעוז - הכוח העולה

איתן מעוז, 45, הוא אחד הכוחות העולים בתחום ניירות הערך ובצווארון הלבן בפרט. הוא מייצג למשל את אחיה של שולה זקן, יורם קארשי, בפרשת המינויים ברשות המסים ואת איש העסקים אביגדור קלנר, אחד החשודים במתן שוחד בפרשת הולילנד.

שמו הוזכר כמועמד לתפקיד פרקליט המדינה לפני שמשה לדור מונה לתפקיד. בתחום ניירות הערך מייצג מעוז בימים אלה את רונן אביגדור, מנכ"ל מנורה פיננסים, שנחקר באזהרה בקשר להרצת מניות בקרנות הנאמנות של החברה. כמו כן הוא מייצג את עובד דויטשה בנק בחקירת הרצת ניירות הערך בבית ההשקעות פסגות.

הלקוח המוכר ביותר של מעוז הוא השופט המחוזי לשעבר דן כהן, המואשם בשוחד ונמצא עדיין בפרו לפני הסגרה אפשרית לישראל. בתיק המעילה בחברת התעופה הזעירה כים-ניר הוא מייצג במשפט המתנהל כעת את אחד מבעלי השליטה, מישה קרקובסקי.

ז'ק חן - הסניגור של טלנסקי

לאחר קריירה במשרד המשפטים בירושלים פרש לפני עשור עו"ד ז'ק חן, 44, מהמגזר הציבורי, והקים משרד יחד עם עו"ד יהושע רזניק, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה.

לפני כמה חודשים נפרדו השניים ברוח טובה. חן הקים את משרד חן-יערי, ונהפך לאחד מעורכי הדין המבוקשים בתחום הצווארון הלבן. את פרסומו בשנים האחרונות קנה חן דווקא דרך ייצוג של עד התביעה בפרשת אולמרט - מוריס טלנסקי. כיום הוא מייצג גם את מנכ"ל סימנס לשעבר, אורן אהרונסון.

בתחום ניירות הערך התבלט בייצוג טל יגרמן בפרשת אוגדן, תוך שבערעור הצליח להביא לזיכויו מעבירת הגניבה. חן ייצג את יגרמן עד לפני כמה חודשים גם בפרשת פלד-גבעוני. הוא מייצג גם את בנו של איש העסקים פרדי רובינסון - עודד רובינסון שנחקר בגין חשדות שהחברה בראשה עמד רכשה חומרי גלם מחברה פרטית בראשות אביו במחירים גבוהים מהמקובל, על חשבון החברה הציבורית. בנוסף, מייצג חן את סמנכ"ל הכספים של חברת מליסרון, גולן מדר, בחקירה בנוגע לחשדות להרצת מניות במליסרון.

אלון רון - הצעיר המבטיח

רון, 42, הוא הדמות הכי פחות מוכרת ברשימת הסניגורים הבולטים בתחום ניירות הערך, אך בין העסוקים שבהם. לזכותו נזקפים שני זיכויים מרשימים: בפרשת כבירי הביא רון לזיכוי נאשם מעבירות שונות בדגש על השפעה בתרמית על שער מניה, ובפרשת אילנות בטוחה זיכה רון נאשם בנוגע לניסיון להשפיע בתרמית על שער המעו"ף. בשני המקרים עירערה הפרקליטות, ובית המשפט המחוזי דחה את טענותיה.

רון החל את הקריירה המשפטית במשרד וינרוט. הוא עורך דין מ-95' ושותף בוינרוט מ-2000. ב-2002 עקר משם והיה בין מקימי משרד ורדי-לשם-רון שעוסק בתחום האזרחי והפלילי.

במשרד וינרוט הוא נחשף לכמה תיקים מוכרים בתחום שוק ההון והמשיך בכך לאחר מכן. כיום הוא מייצג נאשמים בפרשות מידע הפנים המוכרות של מי עדן ופוקס. כמו כן הוא מייצג את מיקי פוליצר, לשעבר סוחר האג"ח של מגדל שוקי הון, בתיק שבו יש חשד לקבלה במרמה של 720 אלף שקל. טרם הוחלט אם פוליצר יועמד לדין בתיק.

הלקוח המוכר ביותר של רון אינו מתחום ניירות הערך - זהו פקיד השומה רו"ח שוקי ויטה, שמואשם בקבלת שוחד בפרשת רשות המסים.

נוית נגב - הובילה לשרשרת זיכויים

לאחר שנים רבות שעבדה לצדו של עו"ד דן שינמן, מבכירי הסניגורים בישראל, הפכה שותפתו, עו"ד נוית נגב, 44, ממשרד שינמן-נגב-ניב לאחת מהבכירות בזכות עצמה.

שרשרת זיכויים מהשנים האחרונות מדברת בעד עצמה. אחד המרשימים שבהם, שעורר ביקורת רבה של רשות ניירות ערך והפרקליטות, הוא בפרשת אופמת בנוגע להרצת מניית פרטנר, אז הביאה לזיכויו של גולן כהן הן בשלום והן לפני כחצי שנה במחוזי.

במקרים אחרים זיכתה את ניר הורה בפרשת אילנות בטוחה בנוגע לניסיון להשפיע בתרמית על שער המעו"ף, וכן נאשם בפרשת קרדן בנוגע לעבירת מידע פנים. נגב מייצגת את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת ראשונטורס ואת עו"ד יעקב וינרוט בתיק השוחד. היא צברה במהלך השנים ניסיון רב בתיקים מרכזיים בתחום ניירות ערך דוגמת תיק הדיסקונטאים, תיק אילון צברי ופרשת ויסות מניות הבנקים. כיום היא מייצגת את גד זאבי יחד עם עו"ד איריס ניב-סבאג בתיק מניות בזק ובתיק מלם בנוגע לאישום של קבלה במרמה את הסכמת האסיפה הכללית לאישור תשלום שכר חודשי בסך 10,000 דולר לזאבי. תיק זה עומד בפני הכרעה.

נגב מייצגת את איליק רוז'נסקי יחד עם עו"ד גל הררי-גולדמן, לשעבר מנכ"ל דלק נדל"ן, בחקירת הרשות נגדו בחשד לניפוח שווי נכסי החברה בחו"ל.

נבות תל-צור - יועץ הסתרים

כבר שנים לא מעטות נחשב עו"ד נבות תל-צור, 53, שותף בכיר במשרד כספי, מבכירי עורכי הדין בתחום הצווארון הלבן בישראל.

בין לקוחותיו נמנים ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, דני דנקנר החשוד במתן שוחד ומנהל רשות המסים לשעבר ג'קי מצא, אותו מייצג תל-צור בפרשת המינויים ברשות. תל-צור התמחה אצל עו"ד יעקב וינרוט וכעת הוא נמנה על צוות ההגנה של וינרוט המואשם בשוחד.

לאור גיוון הלקוחות, הצטמצם מאגר אנשי שוק ההון שהוא מייצגם באופן פומבי במשפטים, אך רבים מלקוחות אלה מגיעים אליו לייעוץ ולא פעם נסגרים התיקים בחשאי.

בימים אלה מייצג תל-צור את צבי מור, לשעבר מנכ"ל דורגז. לאחר שסגר לו עסקת טיעון בפרשת קרטל הגז שבה ריצה מור ארבעה חודשי מאסר בפועל, נזקק מור שוב לשירותיו, בגין אישום של אי דיווח כנדרש על עסקות בפרשת דור כימיקלים שבה היה יו"ר. בשנים האחרונות ייצג תל-צור את אנשי העסקים אביגדור קלנר ופרדי רובינסון בנוגע לחקירות ניירות ערך שונות. באחרונה ייצג תל-צור את הבעלים של רשת פוקס, הראל ויזל, בפרשת מידע הפנים בה הוגש באחרונה כתב אישום נגד כמה מעורבים. התיק נגד ויזל נסגר ללא צורך בשימוע.

גיורא אדרת ונתי שמחוני - המובילים

כשנשאלו עורכי דין רבים מתחום ניירות ערך מיהם הסניגורים המובילים בתחום, השם הראשון שעלה היה עו"ד גיורא אדרת, 60. השותף הבכיר השני במשרד הוא עו"ד נתי שמחוני, 47, שזכה לשם בזכות עצמו.

התיק התקשורתי ביותר שבו מטפל הצמד באחרונה הוא של סגן יו"ר אפריקה ישראל, נדב גרינשפון, המואשם בעבירה של שימוש במידע פנים. לפי הסדר טיעון שהשיגו, יודה גרינשפון בעובדות, ישלם קנס של 750 אלף שקל וייצא ללא הרשעה. בתיק הרצת ניירות הערך בתיק הנוסטרו של בית ההשקעות פסגות מייצג שמחוני את אחד החשודים המרכזיים, שי בן-דוד. ההצלחה המוכרת ביותר של אדרת מהשנים האחרונות היא הזיכוי שאושר במחוזי של רונן רשף בפרשת אופמת הנוגעת בין היתר להרצת מניית פרטנר.

יעקב וינרוט - עדיין מוביל בתחומו

התלבטנו אם להכניס את פרקליט הצמרת עו"ד ד"ר יעקב וינרוט לרשימה, עקב הנדידה של אנשי שוק ההון לסניגורים אחרים בעקבות הגשת כתב האישום נגדו ונגד פקיד השומה שוקי ויטה בעבירת השוחד, לפני כחצי שנה.

למרות המצב הבעייתי, עדיין נחשב וינרוט לדמות מובילה בתחום ושמו עלה בקרב עורכי דין שנשאלו מי המובילים בתחום ניירות הערך. שלושה זיכויים מהשנים האחרונות תומכים בדעה זו, ובייחוד הזיכוי של בעל השליטה בחברת קרדן, איש העסקים יוסף גרינפלד, מעבירות שונות בדגש על שימוש במידע פנים. התיק היה מעין ספינת דגל עבור רשות ניירות ערך ופרקליטות מיסוי וכלכלה והזיכויים בשלום ובמחוזי בערעור היו הצלחה גדולה לוינרוט.

בתחילת 2009 הביא וינרוט לזיכוייה של רו"ח אסתר אלדן בתיק צינורות המזרח התיכון שבה בעלי השליטה לשעבר, הורשעו בקבלה במרמה של הסכמת האסיפה הכללית לאשר להם דמי ניהול גבוהים. וינרוט ייצג לפני כשנתיים בפרשת החברה הציבורית מילומור את מזכירתו של פרדי רובינסון שהיה בעל השליטה בחברה ונחשד בהוצאות כספים שלא כדין מהחברה. לפני כמה חודשים ייצג וינרוט במהלך חקירת שימוש במידע פנים את בעל השליטה בחברה הציבורית אלספק הנדסה.

וינרוט רשם לזכותו גם זיכוי לאחד הנאשמים בפרשת אורסיס בה הואשמו הנאשמים בין השאר בהנעה בתרמית לרכוש ניירות ערך.

יעל גרוסמן - פרקטיקה משגשגת

יעל גרוסמן, 54, התמחתה אצל עו"ד אורי סלונים העוסק בעבירות צווארון לבן ולאחר ההתמחות פתחה, לפני 26 שנה, משרד עצמאי בו פיתחה פרקטיקה משגשגת בתחום זה. לצד ייצוג בעבירות מס והלבנת הון היא מייחדת חלק נכבד מזמנה לאנשי עסקים שמסתבכים בעבירות ניירות ערך.

בין היתר, מייצגת כעת גרוסמן את מנהל תיקי ההשקעות, אלון וגנר, שמואשם בקבלת מידע פנים מסגן יו"ר אפריקה ישראל נדב גרינשפון. היא השיגה לפני כמה שנים זיכוי מרשים לחברת מלם מערכות בתיק בו מואשם גד זאבי בקבלה במרמה של הסכמת האסיפה הכללית של מלם לשכר חודשי עבורו.

גרוסמן ייצגה נאשמים בפרשיות נוספות כגון אורסיס, ישטק ואת בעל השליטה בחברת ערד, שלמה אייזנברג.

גרוסמן, שחיברה ספר על הלבנת הון, היא ראש הוועדה שעוסקת בניירות ערך בפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין. מתוקף כך עוסקת בגיבוש עמדת הלשכה בנוגע להצעת חוק אכיפה משלימה של רשות ניירות ערך.

דורי קלגסבלד - ייצוג צמוד לוורמוס

דורי קלגסבלד, 57, מקפיד לברור את הלקוחות שלו בקפידה ולא ייצג כל איש עסקים אנונימי שמצא את עצמו בחדר חקירות של רשות ניירות ערך.

שמו עלה לפני כמה חודשים לכותרות בנוגע לליווי המשפטי שהוא מעניק לבית ההשקעות פסגות והייצוג הצמוד שהוא מעניק למנכ"ל רועי ורמוס שנחקר באזהרה. את הטיפול שפסגות מקבל כעת קיבל גם הראל בית השקעות כשנחשפה המעילה של המשנה לשעבר למנכ"ל גיא ויסמן, שכרת באחרונה הסדר טיעון.

בשנים האחרונות השיג קלגסבלד כמה זיכויים מרשימים: יחד עם עו"ד שרון קלינמן זיכה את מאיר הדר מעבירה של מידע פנים בפרשת פיריון ופעם נוספת זיכה את הדר בפרשת י.ל.ר בנוגע להרצת מניות חברת באומל. זיכוי מרשים השיג לעו"ד ישראל שמעונוב בעבירת מסירת דיווח שאינו עומד בדרישות החוק, בניגוד למעורבים האחרים בפרשת תמיר-פישמן שהעדיפו להודות במסגרת הסדר טיעון.

ב-2006 חרב על קלגסבלד עולמו כשהורשע בגרימת מוות ברשלנות של אם ובנה הקטן בתאונת דרכים. הוא ריצה מאסר שאיים על המשך הקריירה שלו, אך למרות הקשיים, הצליח להתאושש, והמשרד שהקים לאחר פירוק משרד דנציגר-קלגסבלד שגשג במהירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker